بارداری هفته به هفته

دوران بارداری معمولا 40 هفته یا به عبارتی 280 روز به طول می انجامد که از نظر پزشکی از اولین روز آخرین دوره عادت ماهیانه شما درنظر گرفته می شود. این دوران را می توان به سه دوره "سه ماهه" تقسیم کرد که هر دوره مشخصات منحصر به فرد خود را دارد. 

 در دوره های اول و دوم آزمایشات متعددی گرفته می شود. به طور مثال نمونه برداری از پرزهای جفتی که در سه ماهه اول و آمنیوسنتز که در سه ماهه دوم انجام می گیرد. برخی از مسائل مانند دیابت بارداری، در سه ماهه آخر ظاهر می شود. در این دوران عواطف و احساسات شما همانند بدنتان، دچار دگرگونی خواهد شد.

 

1) سه ماهه اول بارداری

سه ماهه اول بارداری شامل هفته یکم تا انتهای هفته سیزدهم بارداری است که بیشتر زنان در این دوران حتی از بارداری خود اطلاع ندارند. این دوره زمان رشد و نمو شگفت انگیز جنین است. در مدت زمان 12 الی 24 ساعت پس از تخمک گذاری، تخمک به وسیله یک اسپرم بارور می شود. باروری در لوله فالوپ رخ می دهد درست در زمانی که پوشش داخلی رحم یک محیط ایده آل را برای بارور کردن تخمک و تبدیل آن به جنین فراهم کرده است. در صورتی که باروری صورت نگیرد، پوشش اندومتر رحم در عادت ماهیانه بعدی خواهد ریخت. هنگامی که اسپرم و تخمک با هم متعهد می شوند، گروهی از سلول ها شروع به ساختن هویت مستقل و منحصر به فرد خود می کنند. در ابتدا جنین تنها به اندازه یک دانه لوبیا می باشد و همواره در حال تکان خوردن است. قلب وی به سرعت می تپد، روده و آلت تناسلی جنین به همراه پلک ها، دهان و بینی نیز در حال تشکیل می باشد. در این میان جفت در هفته های بارداری با آزاد کردن هورمون هایی که رشد کودک را تنظیم می کند، نقش حیاتی و مهمی را در حمایت از جنین بر عهده دارد.

 

بارداری هفته به هفته

 

هفته اول بارداری

در اولین هفته مادر دوره باروری را می گذراند. تقریبا 2 هفته طول می کشد تا تخمک ‌گذاری در رحم از آخرین دوره عادت ماهیانه انجام شود. این دوره مهم ‌ترین زمان زندگی مادر است بنابراین زمان دقیق برای باردار شدن، از اتمام دوره عادت ماهیانه و درست در زمان تخمک ‌گذاری می باشد. این درحالی است که اسپرم می‌تواند به مدت 4 الی 5 روز زنده بماند ولی تخمک بیش از 24 ساعت توانایی زنده ماندن را ندارد.

تعیین زمان تخمک گذاری: تاریخ دوره عادت ماهیانه بعدی خود را از عدد 12 و 16 کم کنید، در فاصله ی این چهار روز به ‌دست آمده تخمک ‌گذاری انجام می شود.
12 هفته اول بارداری در مادران به دلیل آماده شدن بدن برای رشد جنین، بسیار متفاوت می باشد درحالی که چیزهای جدید و حتی خسته کننده‌ای را تجربه خواهند کرد.

 

هفته دوم بارداری

در هفته دوم تخمک گذاری صورت گرفته و با اسپرم ملاقات می کند در این هنگام بارداری آغاز می گردد و مسیر زندگی مادر به طور کلی دگرگون می شود. باید توجه داشته باشید تا هنگامی که سطح هورمون های بارداری در بدن شما به حد کافی نرسد، جواب تست بارداری در آزمایشات خانگی منفی است بنابراین نا امید نشده و در هفته های بعدی این تست را تکرار کنید.


هفته سوم بارداری

هفته سوم آغاز اتفاقات بسیار و مهم در رحم مادر است. در این مرحله جنین شبیه توده ای است، متشکل از چند صد سلول گرد که به سرعت در حال تقسیم شدن می باشد. قد جنین در هفته 3 بارداری به صورت عادی باید 0.08 سانتی متر و وزن آن باید 0.06 گرم باشد.

 

هفته چهارم بارداری

 از این هفته به بعد بهترین هفته های مادر سپری خواهد شد و کم کم وظایف او سنگین تر می شود. هفته چهارم شروع دوره رویانی در جنین است. جنین بسیار کوچک و از دو لایه تشکیل شده و همزمان با آن نیز جفت در حال شکل گیری است و تا ده هفته دیگر تقریبا تمام اندام های اصلی بدن وی تکامل یافته و فعالیتشان را آغاز می کنند.

 

هفته پنجم بارداری

جنین با سرعت نسبتا زیادی در حال رشد و نمو است. در این مرحله او به مانند یک بچه قورباغه می باشد و اندازه آن به اندازه ی یک دانه کنجد می رسد. در این هفته ممکن است مادر با برخی از ناراحتی های بارداری همچون درد سینه و خستگی مواجه شود.

 

هفته ششم بارداری

در هفته ششم سلول هایی که وظیفه تشکیل اندام هایی مانند بینی، دهان و گوش را دارند به سرعت در حال تقسیم شدن هستند و به این گونه بدن کودک در حال شکل گیری می باشد. در این زمان مادران اکثرا دچار ناراحتی های صبحگاهی و همچنین لکه بینی می شوند.

 

هفته هفتم بارداری

در این هفته دست و پاهای جنین در حال تشکیل است در صورتی که هنوز دم کوچک خود را دارد. این دم در حقیقت همان استخوان دنبالچه ی بچه است. اندازه رحم مادر همگام با جنین بزرگ می شود و در این هفته دو برابر اندازه معمول خود شده است تا جای مناسب برای رشد و شیطنت های بچه را داشته باشد.

 

هفته هشتم بارداری

اکنون اندازه جنین به اندازه یک لوبیا قرمز و در حدود 1.6 سانتی متر رسیده است. او به طور مداوم در حال حرکت کردن و تغییر مکان می باشد اما به دلیل اندازه کوچکش مادر قادر به حس کردن آن نیست. توصیه می شود در این هفته با 9 الی 10 ساعت خواب کافی و استراحت مناسب احساس خستگی را از خود دور نگه دارید.

 

هفته نهم بارداری

در این هفته اتفاقات جدیدی در راه است که باعث می گردد جنین شما از لحاظ ظاهری بهتر دیده شود ولی هنوز چشم ها به صورت یک لایه غشایی می باشد و کاملا شکل نهایی خود را پیدا نکرده است. همچنین قد جنین به 2.5 سانتی متر رسیده و چند گرم وزن دارد و در کنار رشد جنین مادر نیز با افزایش قطر کمر خود مواجه می شود.

 

هفته دهم بارداری

هفته دهم آغاز اولین هفته از سومین ماه بارداری شما می باشد در واقع شما اکنون دوماه و یک هفته است که باردارید. در این هفته حیاتی ترین مرحله رشد جنین به پایان رسیده و تمامی اندام ها و ارگان ها در سر جای خود قرار گرفته اند و همچنان درحال رشد و بزرگ شدن هستند.

 

هفته یازدهم بارداری

از این هفته به بعد وزن شما بالا رفته و از این جهت فقط شاهد بزرگ تر شدن رحم خود نیستید بلکه شکم شما نیز بزرگ تر خواهد شد. همچنین در هفته یازدهم علایمی همچون حالت تهوع و استفراغ کاهش یافته و این مورد خبر خوشایندی برای شما می باشد.

در این هفته بدن جنین به صورت کامل شکل گرفته است و دست های کوچولوی او به سرعت باز و بسته می شود. او اکنون به اندازه یک انجیر است و در حدود 3.8 سانتی متر طول و حدود هشت گرم وزن دارد. هم چنین جوانه های کوچک دندان وی در زیر لثه ها در حال نمایان شدن می باشد.

 

هفته دوازدهم بارداری

انگشتان کوچولوی جنین دیگر توانایی خم و راست شدن را دارد و کلیه ها  نیز شروع به دفع ادرار کرده اند این در حالی است که مغز با جدیت خاصی همچنان در حال رشد می باشد.
در این هفته یک سوم از دوران بارداری سپری شده و اندازه جنین به حدود 5 سانتی متر که تقریبا اندازه یک لیموترش است، می رسد و حدود 15 گرم وزن دارد. صورت او نیز به صورت یک انسان کامل شباهت بیشتری پیدا کرده است. همچنین در پایان هفته دوازدهم دیگر رحم در لگن جای نمی گیرد و شما می توانید آن را در پایین شکم خود حس کنید.

 

هفته سیزدهم بارداری

در آخرین هفته از سه ماهه اول بارداری جنین برای خود دارای اثر انگشت منحصر به فردی می باشد. حال قد او به 8.5 سانتی متر رسیده است و شکم مادر به قدری بزرگ شده که همه از بارداری او مطلع می شوند.

 

2) سه ماهه دوم بارداری

این دوره شامل هفته های 14 تا پایان هفته 28 بارداری می باشد و در سه ماهه دوم بارداری مادر می تواند اولین حرکات جنین را حس کند. با رسیدن به سه ماهه دوم بارداری دست ها و اندام های جنین متناسب با بدن او رشد کرده است و او توانایی مکیدن شست خود را نیز دارد.

با ورود به این دوره علایم طبیعی بارداری مانند خستگی، تهوع و دردهای سینه کم کم از بین خواهد رفت و انرژی شما بیشتر می شود البته به یاد داشته باشید در برخی از بانوان این علایم تا هفته شانزدهم ادامه دارد.

 

بارداری هفته به هفته

 

هفته چهاردهم بارداری

خصوصیات ریز و منحصر به فرد جنین کم کم در حال پیشرفت و شکل گیری است. مادر دیگر حالت های آزار دهنده همچون حالت تهوع را کمتر خواهد داشت و انرژی او روز به روز بیشتر می شود.

با توجه به رشد سریع تر بدن از سر، در این هفته قد سر تا پای جنین در حدود 8.9 سانتی متر و وزن او به 60 گرم خواهد رسید.

 

هفته پانزدهم بارداری

در این هفته می توانید شانس خود را برای تعیین جنسیت فرزندتان امتحان کنید اما اگر موفق نشدید، نگران نباشید در هفته های بعد تشخیص راحت تر خواهد بود. در این هفته خلق و خوی شما بهتر می شود  اما در کنار ثبات یافتن حالات روحی و رفتاری شما تغییرات ظاهری بیشتر به چشم می آید.

با آغاز هفته پانزدهم دم و بازدم های جنین نیز شروع می شود و این دم و بازدم های هر روزه تمرینی برای نفس کشیدن و تقویت ریه های کوچکش است.

 

هفته شانزدهم بارداری

از این هفته می توانید حرکات خفیفی از جنین را حس کنید. این حرکات بیشتر شبیه قلقلک، لرزش، گاز و گرفتگی عضلات می باشد. ماهیچه های صورت جنین به صورت کامل رشد کرده است و او در هفته شانزدهم می تواند به راحتی لب هایش را باز و بسته کند.

 

هفته هفدهم بارداری

در پایان این هفته شما ماه چهارم از بارداری خود را پشت سر خواهید گذاشت. در هفته 17 احساس گرمای شدید، ورم پاها و رگ های واریسی را تجربه می کنید. در کنار تمامی دردهای جدیدی که شما در این هفته تجربه خواهید کرد فرزندتان در حال رشد است و اکنون به دلیل تشکیل بافت های چربی در زیر پوستش چاق تر شده است.

 

هفته هجدهم بارداری

دیگر زمان آن فرارسیده است که کارهای سنگین را با کمک همسرتان انجام دهید. به دلیل نوسانات فشار خون سعی کنید به یکباره از جای خود بلند نشوید. هچنین تا این هفته از بارداری خود حدود 4 الی 6 کیلوگرم افزایش وزن داشته اید. در این هفته فرزند شما در حدود 14 الی 17 سانتی متر و 170 گرم وزن خواهد داشت.

 

هفته نوزدهم بارداری

احساس خستگی و تنگی نفس در این هفته طبیعی می باشد زیرا تمامی انرژی، مواد مغذی و جریان خون برای رسیدن به بند ناف و بدن جنین متمرکز شده اند. امکان دارد در این هفته با سوزش معده و قفسه سینه مواجه شوید.
در هفته نوزدهم حواس پنج گانه جنین تکمیل می شود اما او تا بدو تولد هیچ تجربه ایی برای استفاده از آن ها نخواهد داشت.

 

هفته بیستم بارداری

درست در میانه دوران بارداری خود هستید. در این هفته تغییرات اندازه رحم نظم بیشتری به خود می گیرد به طوری که هر هفته حدود 1 سانتی متر رشد خواهد کرد. با قوی تر شدن عضلات جنین از این هفته به بعد شما به راحتی می توانید حرکات او را حس کنید.

 

هفته بیست و یکم بارداری

هفته بیست و یکم بارداری آستانه ماه ششم می باشد و جالب است بدانید که جنین شما اکنون 19 هفته سن دارد. این هفته با دردهای خفیف شروع می شود و باید مراقب دردهایی که در ناحیه شکم هستند، باشید زیرا این دردها در سه ماهه دوم می تواند خبر از پره اکلامپسی بدهد. در این هفته سلول های دفاعی و گلبول های جنین تولید شده و فعالیت خود را آغاز می کنند.

 

هفته بیست و دوم بارداری

در این هفته تغییرات اندازه شکم بسیار مهم است بنابراین پزشک شما این تغییرات را بررسی خواهد کرد تا متناسب با هفته بارداری شما باشد. چشم و سیستم تناسلی فرزند شما همچنان در حال رشد هستند اما مغز و اعصاب جنین در این هفته در حدی رشد کرده است که توانایی پردازش تمامی اتفاقاتی که در اطرافش می افتد را دارد و می تواند آن ها را در ذهنش ثبت کند.

 

هفته بیست و سوم بارداری

تنها یک سوم از بارداری شما باقی مانده است. در این هفته با بزرگ تر شدن شکمتان توجهات بیشتری را به خود جلب خواهید کرد. به میزان کالری دریافتی روزانه خود دقت بیشتری کرده و طبق میزان کالری مجاز در هر دوره بارداری که توسط پزشکان توصیه شده است، عمل کنید.  همچنین به یاد داشته باشید ورزش کردن مناسب می تواند به کاهش دردهای بارداری به شما کمک کند.

 

هفته بیست و چهارم بارداری

جنین همچنان لاغر و استخوانی به نظر می رسد زیرا هنوز ذخایر چربی در زیر پوست او به حد کافی نرسیده است. حساسیت چشم ها به نور از این هفته به بعد در برخی از بانوان پدیدار خواهد شد بنابراین استفاده از عینک آفتابی در خارج از منزل را فراموش نکنید.

دیابت بارداری را جدی بگیرید و به یاد داشته باشید که غربالگری گلوکز مابین هفته های 24 تا 28 بارداری انجام می شود بنابراین انجام این تست را فراموش نکنید.

 

هفته بیست و پنجم بارداری

در هفته 25 جنین شما می تواند تمامی صداهای اطراف خود را بشنود زیرا شنوایی او کامل شده است. همچنین موهای سر، مژه ها و ابروانش رنگ گرفته اند و در این هفته صورتش مشخص تر می شود. اگر تا این هفته کمردردهای دوران بارداری را تجربه نکرده اید، در این هفته منتظر آن باشید زیرا علاوه بر اضافه وزن و تغییر مرکز ثقل بدن، افزایش هورمون های بارداری و نرم شدن رباط های عضلانی برای زایمان می تواند تاثیر بسیاری بر ایجاد این گونه دردها داشته باشد.

 

هفته بیست و ششم بارداری

با ورود به ماه هفتم بارداری خود موهای بسیار خوش حالت و زیبایی خواهید داشت زیرا میزان تولید استروژن و پروژسترون در بدن شما بالا خواهد رفت. گفته می شود در این دوره از بارداری بانوان باردار خواب های شفاف و دقیق تری می بینند. در کنار این اتفاقات جنین شما اکنون می تواند به راحتی پلک بزند و چشمان خود را باز نگه دارد اما تا مدتی بعد از تولد چشم هایش رنگ ثابتی نخواهد داشت.

 

هفته بیست و هفتم بارداری

با نزدیک شدن به هفته پایانی سه ماهه دوم خود دردها و تغییرات بسیاری را تجربه خواهید کرد بنابراین ورزش کردن را فراموش نکنید. همچنین سعی کنید روحیه خود را شاد نگه دارید تا فرزندتان نیز شاد باشد. در مواقع تنهایی برای خود و فرزندتان آواز و ترانه های کودکانه بخوانید تا هر دوی شما از استرس در این دوران دور بمانید.

 

هفته بیست و هشتم بارداری

در این هفته که آخرین هفته از سه ماهه دوم بارداری می باشد بیشترین میزان سنگینی و اضافه وزن را تجربه خواهید کرد زیرا تا کنون 7.5 الی 11 کیلوگرم به وزن شما اضافه شده است. اکنون وزن جنین نسبت به هفته بیست و چهارم دو برابر شده و در حال آماده شدن برای 12 هفته بعد می باشد بنابراین کم کم می چرخد و سر خود را به سمت دهانه رحم می  رساند.

 

3) سه ماهه سوم بارداری

آخرین دوره بارداری از هفته بیست و نهم آغاز می شود و تا آخر هفته 40 ادامه دارد که در پایان هفته چهلم ( کمی زودتر یا دیرتر) با زایمان و تولد نوزاد دوران بارداری شما به پایان می رسد. با وارد شدن به سه ماهه سوم باید به اضافه وزن خود دقت بیشتری داشته باشید، توصیه می شود از مواد غذایی مصرفی روزانه خود فهرستی تهیه کرده و با پزشک در مورد آن ها مشورت کنید. در سه ماهه سوم برخی از مادران انقباضات کاذب زایمانی را که به نام علمی براکستون هیکس شناخته می شود، تجربه می کنند. همچنین در این سه ماهه احتمال بروز زایمان زودرس بالا می رود بنابراین باید با نشانه های آن آشنا بشوید و خود را آماده کنید.

 

بارداری هفته به هفته

 

هفته بیست و نهم بارداری

در آغاز سه ماهه سوم بارداری مصرف قرص های مکملی که پزشکتان تجویز کرده است را فراموش نکنید زیرا استخوان های جنین در این هفته در حال محکم شدن می باشد و او برای این کار به کلسیم زیادی نیاز دارد. اگر در این هفته با سفر اجباری مواجه شدید تنها با اجازه پزشک می توانید به مسافرت بروید زیرا از هفته بعد رفتن به سفر برای شما ممنوع خواهد شد.

 

هفته سی ام بارداری

تنها ده هفته دیگر از بارداری شما باقی مانده است و از این هفته شمارش معکوس شروع می شود. در این هفته با پایین آمدن سر نوزاد فرم شکم شما نیز تغییر پیدا می کند. اکنون رحم شما 10 سانتی متر بالاتر از ناف قرار دارد. قد جنین به 40 تا 45 سانتی متر و وزن او در حدود یک کیلو و سیصد گرم رسیده است. همچنین نسبت به هفته های قبل شیطون تر شده و لگد های بیشتری می زند.

 

هفته سی و یکم بارداری

با بزرگ شدن جنین فضای رحم برای او کافی نمی باشد بنابراین جنین پاهایش را توی سینه ی خود جمع کرده و دستانش را زیر چانه گذاشته است. اکنون او ترجیح می دهد بیشتر استراحت کند و در طول روز خواب است به همین دلیل شما تحرکات او را نسبت به گذشته کمتر حس خواهید کرد. توصیه می شود برای زایمان راحت تر و جلوگیری از مشکلات زایمان، از این هفته به بعد تمرینات کگل را شروع کنید.

 

هفته سی و دوم بارداری

هرچه به زمان زایمان نزدیک تر می شوید استرس شما بیشتر خواهد شد اما سعی کنید با روش هایی که تا کنون یاد گرفته اید خود را تا زمان تولد فرزندتان آرام نگه دارید. اکنون جنین در کنار لگد، غلت زدن را نیز یاد گرفته است اما ترجیح می دهد استراحت کند تا در زمان تولد انرژی بیشتری داشته باشد. توصیه می شود اگر در این هفته با خونریزی و یا لکه بینی مواجه شدید آن را جدی گرفته و حتما به پزشک خود اطلاع دهید.

 

هفته سی و سوم بارداری

در اواخر ماه هشتم بارداری کم خوابی و بیدار شدن های شبانه شما را کلافه خواهد کرد. در این هفته رحم شما 500 برابر اندازه اولیه خود شده و حجم خون تان 40 تا 50 درصد افزایش یافته است. جنین در هفته های آخر در حال وزن گیری می باشد و با بزرگ تر شدنش جایی برای تکان خوردن نخواهد داشت بنابراین شیطنت های او تنها به گرفتن بند ناف محدود می شود.

 

هفته سی و چهارم بارداری

از این هفته به بعد بیشتر استراحت کنید تا زمان زایمان انرژی کافی داشته باشید. همچنین در هفته های پایانی انقباضات بی دردی که مربوط به زایمان می باشد شروع خواهد شد اما به یاد داشته باشید این انقباضات معمولا بدون درد و یا با دردهای خفیف و نامنظم همراه خواهد بود اما اگر زمان این انقباضات پایدار و منظم شد و متوجه ترشح مایع از واژن خود شدید حتما باید به پزشک مراجعه کنید.

 

هفته سی و پنجم بارداری

در این هفته ها نفس کشیدن و راه رفتن برای شما بسیار دشوار شده و حتی برخی اوقات حس می کنید که فرزندتان در حال افتادن است. این حس به دلیل قرار گرفتن سر جنین در داخل استخوان لگنی است بدین معنا که نوزاد شما برای زایمان آماده می شود. در هفته های آخر دوران بارداری خود به تغذیه و جذب کلسیم بسیار اهمیت دهید.

 

هفته سی و ششم بارداری

در این هفته 30 گرم به وزن جنین اضافه خواهد شد و وزن او در حدود دو کیلو و هفتصد گرم خواهد رسید. با پایین آمدن نوزاد و نزدیک شدن به لگن، نفس کشیدن برای شما راحت تر می شود و دیگر خبری از سوزش معده نخواهد بود. در طول روز حدود 8 لیوان آب بنوشید تا احساس خستگی را از خود دور نگه دارید.

 

هفته سی و هفتم بارداری

جنین در این هفته علاوه بر مکیدن انگشت خود، در حال تمرین نفس کشیدن نیز می باشد. فعالیت و ورزش های سنگین از این هفته ممنوع می شود و باید بدانید که حرکت های زیاد احتمال بروز زایمان زودرس را افزایش می دهد.

به هنگام دراز کشیدن سعی کنید به پهلو چپ بخوابید. همچنین اگر در هنگام بلند شدن با کم سویی و یا تاری دید مواجه شدید سریعا به پزشک خود مراجعه کنید زیرا این علایم همراه با سردرد می تواند نشانی از تشنج بارداری باشد.

 

هفته سی و هشتم بارداری

با ورود به هفته سی و هشتم رشد رحم در برخی بانوان متوقف می شود و در برخی دیگر نیز همچنان ادامه خواهد داشت. دردهایی که در ناحیه پشت ساق پا و کشاله های ران حس می کنید، کاملا طبیعی است و به دلیل قرار گیری سر جنین به سمت و روی عضلات پایینی لگن ایجاد می شود. در این هفته پیاده روی و دوش آب گرم را فراموش نکنید.

 

هفته سی و نهم بارداری

اکنون نوزاد شما بی صبرانه منتظر به دنیا آمدن است. او به طور کامل رشد کرده و وزنی حدود 3 کیلوگرم و قدی در حدود 50 سانتی متر دارد. در کنار اشتیاق برای در آغوش گرفتن فرزندتان، سنگینی و تحمل شرایط بارداری شما را کلافه کرده است اما به یاد داشته باشید تا دو هفته دیگر همه چیز را فراموش خواهید کرد و مرحله جدیدی از زندگی برایتان شروع می شود.

 

هفته چهلم بارداری

در این هفته می توانید منتظر دیدن صورت فرزندتان باشید اما ممکن است برخی از بارداری ها تا هفته 42 ادامه پیدا کند. جالب است بدانید اکنون فرزند شما حدود 300 استخوان در بدن خود دارد این در حالی است که هریک از ما فقط 206 استخوان داریم. نگران نباشید زیرا پس از تولد نوزاد برخی از این استخوان ها باهم ادغام شده و به تعداد 206 خواهد رسید.

 

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد