زایمان زودرس و راه های درمان آن

زایمان زودرس به تولد بین هفته های 22 تا 37 بارداری گفته می شود.

مرگ و میر در نوزادانی که پیش از هفته 32 بارداری متولد شده اند، به میزان قابل توجهی زیاد است. بنابراین سن بارداری به طور معکوس با خطر مرگ و میر نوزادان در ارتباط می باشد.

از مهم ترین دغدغه های مادران جوان، زایمان زودتر از موعد معمول است. زیرا مقاومت و ایمنی بدن نوزاد در زایمان زودرس، در برابر بیماری ها و عفونت ها به حداقل می رساند و حتی در مواقعی، خطر مرگ را برای نوزاد در پی دارد.

نوزادانی که زودتر از موعد طبیعی متولد می شوند، اصطلاحاً نوزادان " نارس " نامیده می شوند.

نوزاد نارس در مقایسه با دیگر نوزاد ها در نخستین هفته تولد حدود 6 برابر و در سال اول تولد خود حدود 3 برابر نوزادان معمولی با خطر آسیب پذیری و مرگ روبرو هستند. از دیگر عوارض های نوزاد نارس می توان به اختلال های تنفسی، اختلال در دمای بدن و اختلال در روند رشد مغز اشاره نمود.

 

 

نشانه های زایمان زودرس

ممکن است نوزاد شما علایم خفیف زایمان زودرس داشته باشد و یا عوارض واضح تری داشته باشد.

برخی از علائم نارسایی عبارتند از:

- اندازه کوچک، با سر بزرگ

- تند تند نفس کشیدن و یا تنفس بدبو

- با توجه به عدم وجود بافت های چربی، ویژگی های ظاهری بسیار کمتری نسبت به سایر نوزادان دارد

- موهای نرم و کرکی که تمام بدن نوزاد را پوشش داده است

- پایین بودن دمای بدن پس از تولد در اتاق زایمان، به دلیل فقدان چربی بدن

- عدم واکنش برای مکیدن و بلعیدن نوزاد، که منجر به مشکلات تغذیه می شود

 

جدول های زیر وزن متوسط، طول و دور سر نوزادان نارس را در سنین مختلف بارداری برای هر جنسیت را نشان می دهد.

 

وزن، طول و دور سر توسط سن بارداری برای جنسیت پسر

سن بارداری

وزن

طول

دور سر

هفته 24

0.65 کیلوگرم

31 سانتی متر

22 سانتی متر

هفته 28

1.1 کیلوگرم

36.5 سانتی متر

26 سانتی متر

هفته 32

1.8 کیلوگرم

42 سانتی متر

29.5 سانتی متر

هفته 35

2.5 کیلوگرم

46 سانتی متر

32 سانتی متر

هفته 40

3.6 کیلوگرم

51 سانتی متر

35 سانتی متر

 

 

وزن، طول و دور سر توسط سن بارداری برای جنسیت دختر

سن بارداری

وزن

طول

دور سر

هفته 24

0.60 کیلوگرم

32 سانتی متر

21 سانتی متر

هفته 28

1 کیلوگرم

36 سانتی متر

25 سانتی متر

هفته 32

1.7 کیلوگرم

42 سانتی متر

29 سانتی متر

هفته 35

2.4 کیلوگرم

45 سانتی متر

31.5 سانتی متر

هفته 40

3.4 کیلوگرم

51 سانتی متر

35 سانتی متر

 

 

مراقبت ویژه از نوزاد نارس

اگر نوزاد شما نارس به دنیا آمد، به احتمال خیلی زیاد نیاز به مراقبت در بخش مراقبت های ویژه زایمان (NICU) دارد.

پزشکان و تیم متخصص بخش مراقبت های ویژه زایمان برای آموزش مراقبت از نوزاد نارس در دسترس شما خواهند بود. بنابراین از سوال پرسیدن در مورد چگونگی مراقبت از نوزاد نارس دریغ نکنید.

نوزاد شما ممکن است نیاز به تغذیه اضافی داشته باشد و بلافاصله پس از زایمان خود را تطبیق دهد. در این گونه مواقع، پزشک می تواند کمک حال شما درباره ی رفع نیاز ها و مراقبت درمانی نوزاد نارس شما باشد. 

 

عوامل زایمان زودرس

اغلب علت خاصی برای زایمان زودرس مشخص نشده است. اما با این حال، عوامل خطر زایمان زودرس وجود دارند از جمله:

 • سابقه زایمان زودس قبلی

 • حاملگی دوقلویی و یا بیشتر

 • فاصله زمانی بارداری کمتر از 6 ماه

 • بارداری از طریق لقاح مصنوعی

 • مشکلات رحمی و یا جفت

 • استعمال دخانیات و یا مصرف مواد مخدر

 • داشتن برخی از عفونت ها به خصوص آمنیوتیک و دستگاه تناسلی

 • داشتن برخی از بیماری ها مزمن مانند دیابت و یا فشار خون بالا

 • داشتن وزن کم و یا اضافه وزن  قبل از بارداری

 • حوادث استرس زا زندگی (مانند مرگ یکی از عزیران و یا خشونت خانگی)

 • سابقه سقط جنین

 • آسیب فیزیکی در دوران بارداری

 

به دلایل نامشخص، بیشتر زنان سیاه پوست نسبت به سایر نژاد ها زایمان زودرس را تجربه می کنند. اما به هرحال این اتفاق برای هر خانمی می تواند رخ دهد.

در واقع، بسیاری از زنان که زایمان زودرس دارند فاکتورهای خطر شناخته شده ای ندارند.

 

عوارض زایمان زودرس

عوارض کوتاه مدت

در اولین هفته، عوارض کوتاه مدت زایمان زودرس ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • مشکلات تنفسی: یک کودک نارس ممکن است به علت سیستم تنفسی نابالغ دچار مشکل تنفسی شده باشد. اگر ریه های کودک فاقد سورفاکتانت (ماده ای که باعث گسترش ریه ها می شود) باشد، ممکن است به سندرم تنفسی دچار شده باشد که مهم ترین دلیل آن، عدم منبسط و منقبض شدن ریه ها است.

نوزادان نارس ممکن است یک اختلال ریوی به نام دیسپلازی برونکویلوانی نیز داشته باشند. علاوه بر این، بعضی از نوزادان نارس ممکن است مکث طولانی مدت در تنفس خود داشته باشند که به عنوان " گرفتگی تنفس" نیز شناخته می شوند.

 •  مشکلات قلبی: مشکلات قلب شایع ترین مشکلات قلبی نارسایی نوزادان، آرتروسکوپی مجاز (PDA) و فشار خون پایین (افت فشارخون) است. PDA باز شدن مداوم بین آئورت و شریان ریه است. این مشکل قلب اغلب به خودی خود بسته می شود اگر درمان نشود، می تواند منجر به نارسایی قلبی و سایر عوارض شود. فشار خون پایین ممکن است نیاز به تعدیل در مایعات داخل وریدی، داروها و گاهی انتقال خون داشته باشد.

 • مشکلات مغز: زایمان زودرس، خطر ابتلا به خونریزی در مغز( که به عنوان خونریزی داخل داخل عروقی شناخته می شود )بیشتر است. اکثر خونریزی ها ناشی از کم خونی هستند و تاثیر کوتاه مدتی دارند. اما بعضی از نوزادان خونریزی مغزی بزرگتری دارند که موجب آسیب دائمی مغز می شود.

 • مشکلات کنترل دما: نوزادان نارس می توانند به سرعت گرمای بدن را از دست بدهند. آنها چربی بدن ذخیره شده یک نوزاد کامل را ندارند و نمیتوانند به اندازه کافی گرما ایجاد کنند. اگر دمای بدن کاهش یابد، می تواند به دمای غیر طبیعی پایین بدن (هیپوترمی) منجر شود.

هیپوترمی در یک کودک نارس می تواند منجر به مشکلات تنفسی و کاهش سطح قند خون شود. علاوه بر این، یک نوزاد نارس میتواند تمام انرژی مورد نیاز برای تغذیه را فقط برای گرم نگه داشتن استفاده کند. به همین دلیل نوزادان نارس کمتر نیاز به گرمای اضافی از یک گرما یا انکوباتور دارند تا زمانی که بزرگتر شوند و قادر به حفظ درجه حرارت بدن بدون کمک باشند.

 • مشکلات دستگاه گوارش: نوزادان نارس به احتمال زیاد دارای سیستم های دستگاه گوارش نابالغ هستند و در نتیجه عوارض مانند انتروکولیت غلیظ نشده (NEC) هستند. این وضعیت بالقوه جدی که در آن سلول هایی که دیواره روده را مجروح می کنند، زخمی می شوند و در نوزادان نارس پس از شروع تغذیه می توانند رخ دهند. نوزادان نارس که تنها شیر مادر را دریافت می کنند، خطر ابتلا به NEC را بسیار پایین تر می کنند.

 • مشکلات خون: نوزادان نارس در معرض خطر مشکلات خون مانند کم خونی و زردی نوزاد هستند. کم خونی یک بیماری شایع است که بدن  به اندازه کافی گلبول های قرمز تولید نمی کند. در حالی که تمام نوزادان در طی اولین ماه های زندگی، کاهش تولید گلبولهای قرمز را تجربه میکنند، این کاهش در نوزادان نارس ممکن است بیشتر باشد.

زردی نوزاد یک تغییر رنگ زرد در پوست و چشم کودک است که به علت خونریزی بیش از حد بیلی روبین(یک ماده زرد رنگ از کبد یا گلبول قرمز) می باشد. در حالی که دلایل زیادی برای زردی نوزاد وجود دارد، اما این بیماری در نوزادان نارس بسیار شایع تر است.

 • مشکلات متابولیسم: نوزادان نارس اغلب با متابولیسم بدن مشکل دارند. برخی از نوزادان نارس ممکن است در سطح غیر طبیعی قند خون (هیپوگلیسمی) رشد کنند. این اتفاق می تواند به این دلیل باشد که نوزادان نارس معمولا نسبت به نوزادان کامل دارای انبار های کوچکتری از گلوکز ذخیره شده هستند. همچنین نوزادان نارس در تبدیل گلوکز ذخیره شده خود به شکل های فعال و فعال گلوکز دچار می شوند.

 • مشکلات سیستم ایمنی: یک سیستم ایمنی توسعه نیافته، که در کودکان نارس شایع تر است، می تواند منجر به خطر بالای ابتلا به عفونت شود. عفونت در یک نوزاد نارس می تواند به سرعت به جریان خون سرایت کند و باعث عفونت خون شود.

 

عوارض بلند مدت

در بلند مدت، زایمان زودرس می تواند منجر به عوارض زیر شود:

 • فلج مغزی: اختلال حرکت، حرکات ماهیچه و یا حالت بدنی است که می تواند ناشی از عفونت، جریان خون ناکافی و یا آسیب به مغز در حال توسعه در دوران بارداری، یا زمانی که نوزاد هنوز نابالغ است.

 • اختلال یادگیری: نوزادان نارس از لحاظ رشد فکری ممکن است از سایر همتایان خود عقب بماند. همچنین در دوران مدرسه، کودکی که نارس به دنیا آمده است، احتمال این که ناتوانی یادگیری داشته باشد، بیشتر است.

 • مشکلات بینایی: مشکلات دید نوزادان نارس ممکن است رتینوپاتی از نارسایی را ایجاد کنند؛ این بیماری زمانی که رگ های خونی ایجاد شده و در لایه های حساس به نور اعصاب در پشت چشم (شبکیه) بوجود می آیند رخ می دهد. گاهی اوقات عروق شبکیه غیرطبیعی به تدریج شبکیه را میسوزانند و آن را از موقعیت خارج می کنند. وقتی شبکیه دور از پشت چشم بیرون می آید، آن را به عنوان جدا شدن شبکیه می نامند، شرایطی که اگر نامشخص باشد، می تواند بینایی را کاهش دهد و باعث نابینایی شود.

 • مشکلات شنوایی: نوزادان نارس در معرض خطر افزایش برخی از ضایعات شنوایی هستند. همه نوزادان قبل از رفتن به خانه باید شنوایی خود را چک نمایند.

 • مشکلات دندانپزشکی: نوزادان نارس که به شدت بیمار بوده اند، در معرض افزایش خطر ابتلا به مشکلات دندانی، مانند فرسودگی دندان تاخیری، تغییر رنگ دندان و دندان های نامناسب هستند.

 • مشکلات رفتاری و روانی: کودکان مبتلا به نارسایی زودرس ممکن است بیشتر از نوزادانی که در دوران شیردهی دچار مشکلات مربوط به رفتاری یا روحی و همچنین تاخیرهای رشد بوده اند،درگیر این مشکل باشند.

 • مسائل بهداشتی مزمن: نوزادان نارس به احتمال زیاد دارای مسائل مربوط به سلامت مزمن هستند که بعضی از آنها ممکن است به مراقبت های پزشکی نیاز داشته باشند. عفونت ها، آسم و مشکلات تغذیه ای ممکن است ادامه پیدا کند. نوزادان نارس نیز در معرض خطر سندرم مرگ ناگهانی نوزادان (SIDS) قرار دارند.

 

رژیم غذایی برای جلوگیری از زایمان زودرس

به اعتقاد بسیاری از پزشکان رژیم غذایی سرشار از میوه و سبزیجات نقش موثری را در پیشگیری از زایمان زودرس ایفا می نماید. همچنین نوشیدن آب به مقدار کافی، به طور قابل توجهی مادران را از خطر زایمان زودرس مصون نگاه می دارد. اما مادران باردار بهتر است از یک الگوی سالم غذایی پیروی کنند.

محققان 3 دسته از رژیم های غذایی مختلف را مورد بررسی قرار دادند:

 1. رژیم محتاطانه شامل سبزیجات، روغن زیتون، میوه جات، غلات سبوس دار، نان های غنی از فیبر و مرغ

 2. رژیم سنتی مانند آبگوشت و سبزیجات پخته، شیر کم چرب، سیب زمینی و ماهی

 3. رژیم غربی شامل تنقلات شور و شیرین، نان سفید، انواع دسر و گوشت

تحقیقات نشان داد رژیم غذایی محتاطانه تا حد زیادی خطر زایمان زودرس به ویژه برای مادرانی که اولین تجربه بارداری داشتند را کاهش داده است.

همچنین رژیم غذایی سنتی نیز در کاهش خطر زایمان زودرس موثر بوده است، اما بین الگوی غذایی غربی و زایمان زودرس رابطه ی چشمگیری دیده نشد.

در نتیجه این تحقیقات ثابت می کند که استفاده از رژیم غذایی محتاطانه در مقایسه با غذاهای فست فودی و تنقلات، از ارزش غذایی بسیار بالاتری برخوردار هستند و خطر زایمان زودرس را تا حد زیادی کاهش می دهند.

 

 

پیشگیری از زایمان زودرس

اگر چه علت دقیق زایمان زودرس مشخص نشده است، اما برخی از مواردی که می تواند برای کمک به زنان، به ویژه افرادی که احتمال خطر مبتلا به این بیماری دارند، وجود داشته باشد تا خطر ابتلا به زایمان زودرس را کاهش دهند عبارتند از:

 • مکمل پروژسترون: زنان مبتلا به زایمان زودرس، یک دهانه رحم یا هر دو فاکتور ممکن است با استفاده از مکمل های پروژسترون، خطر ابتلا به زایمان زودرس را کاهش دهند.

 • مهره های گردنی: این یک روش جراحی است که در دوران بارداری در زنان با یک دهانه رحم انجام می شود که منجر به زایمان زودرس می گردد.

در طی این روش، گردن رحم با بخیه قوی بسته می شود که حمایت مضاعفی را در رحم ایجاد می نماید. بخیه زمانی از بین می رود که زایمان فرا رسیده باشد. اگر در دوران بارداری به فعالیت شدید نیاز دارید، لازم است با پزشک خود مشورت نمایید.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد