هفته بیست و هشتم بارداری

اکنون جنین به خوبی رشد کرده است و می تواند چشم هایش را باز کند. اما با گذشت زمان راه رفتن، نشستن و خم شدن برای شما مشکل تر می شود و در این هفته ها تنگی نفس شما را کمی می آزارد. سعی کنید کارهایی که به اکسیژن بیشتری نیاز دارد مانند شنا کردن و دویدن را دیگر انجام ندهید زیرا امکان دارد که شما و جنین تان با کمبود اکسیژن مواجه شوید.

 

شرایط مادر در هفته بیست و هشتم بارداری

در هفته 28 بارداری بیشترین میزان سنگینی و اضافه وزن را تجربه خواهید کرد زیرا تاکنون هفت و نیم الی 11 کیلوگرم به وزن شما اضافه شده است بنابراین تعجب نکنید اگر در هنگام راه رفتن خیلی سریع خسته می ‌شوید. همچنین اندازه شکم در هفته بیشت و هشتم بارداری از استخوان شرمگاهی تا بالای رحم باید حدود 26 الی 30 سانتی متر باشد.
در این هفته ترشح مایعی روشن و زرد رنگ از سینه هایتان را خواهید داشت. این مایع همان آغوز می باشد و ترشح آن تا چند روز بعد از زایمان ادامه خواهد داشت. آغوز اولین مرحله از تولید شیر مادر است و بهترین ماده غذایی برای نوزاد می باشد.
عفونت ادراری یکی از شایع ترین بیماری های است که امکان دارد در دوران بارداری با آن مواجه می شوید. باکتری اشریشیاکلی ( E.coli) یکی از دلایل ایجاد این بیماری می باشد که به دلیل وجود هورمون های بارداری مانند پروژسترون این باکتری به سختی از بدن شما دفع می شود.
اکنون رحم هشت سانتی متر بالاتر از ناف شما قرار دارد.

 

هفته بیست و هشتم بارداری

 

شرایط و عکس جنین در هفته بیست و هشتم بارداری

جنین خود را برای دوازده هفته دیگر آماده می‌کند و کم کم می چرخد تا سرش به سمت دهانه رحم قرار بگیرد.
هر هفته که می گذرد جنین باهوش تر می شود زیرا مغز جنین که در ابتدا صاف بوده است، اکنون شیار و برجستگی هایی دارد و در هفته های آینده تمامی چین خوردگی های مغز او کامل می‌شود. مغز جنین اکنون می تواند تنفس ها و دمای بدن خود را تنظیم کند.
چشم‌های جنین تنها به نور های شدید در اطراف شکم شما حساس می باشد.
حرکت چشم های جنین در زیر پلک های بسته در هنگام خواب نشانی از خواب دیدن او می باشد.
وزن او نسبت به هفته بیست و چهارم دو برابر شده است.

 

هفته بیست و هشتم بارداری

 

بارداری دوقلویی در هفته بیست و هشتم بارداری

با وارد شدن به هفته 28 بارداری دوقلویی آزمایشی به نام ارزیابی سلامت جنین انجام می شود که در آن ضربان قلب، حرکات جنین و مشکلاتی که امکان ایجاد آن در محیط تنگ رحم وجود دارد را مشخص می کند. همچنین به وسیله این آزمایش می توان انقباضات مربوط به زایمان زودرس را نیز بررسی کرد.

در برخی از موارد پزشک آزمایش  بیوفیزیکال پروفایل را برای شما تجویز می کند که در آن با استفاده از سونوگرافی دقیق حرکات بدن جنین ها، حرکات تنفسی و میزان مایع آمنیوتیک در رحم را اندازه می گیرد.

نکته: در هفته 28 بارداری دوقلویی اندازه شکم گرفته نمی شود.

توصیه و مراقبت های هفته بیست و هشتم بارداری

احتمال دارد در دوران بارداری سردردهای زیادی را تجربه کنید و این سردردها برای بانوانی که از قبل میگرن داشته اند شدیدتر و سخت تر خواهد بود اما سردردهای سه ماهه سوم بارداری خود را جدی بگیرید زیرا امکان دارد از فشار خون بالا و یا دفع پروتئین زیاد از خون ایجاد شوند بنابراین اگر همراه این سردردها اختلال در دید نیز داشتید حتما به پزشک خود مراجعه نمایید.
امکان دارد تفاوت های بسیاری در اندازه شکم شما و دیگر بانوان باردار در این هفته وجود داشته باشد اما نگران چیزی نباشید زیرا اندازه ی شکم به تعادل عضلانی شما بستگی دارد به طوری که اگر عضلات شما سفت و محکم تر باشد، شکم کمتر به بیرون رانده می شود.
به توصیه پزشکان از هفته بیست و هشتم بارداری شروع به شمردن حرکات جنین کنید. در روز یک ساعت مشخصی را تعیین کنید و ببینید که چقدر زمان می‌برد تا حرکات جنین به ده عدد برسد این زمان باید کمتر از 2 ساعت باشد و هر روز این کار را تکرار کنید تا یک عدد متوسطی برای جنین تان داشته باشید.

 

تغذیه در هفته بیست و هشتم بارداری

میان وعده ها نقش بسیار مهمی در رشد جنین ایفا می‌کنند بنابراین از آن ها غافل نشوید. آجیل و سبزیجات را نیز فراموش نکنید و مانند قبل بسیار آب بنوشید.

 

ورزش در هفته بیست و هشتم بارداری

در این هفته بهترین حرکات ورزشی، حرکات کششی می باشد اما یادتان باشد که این حرکات باید زیر نظر متخصص انجام گردد.
در هنگام انجام ورزش های یوگا موسیقی های آرامبخش گوش دهید.

 

انواع آزمایش ها در هفته بیست و هشتم بارداری

دیابت بارداری یکی از بیماری های مهم این دوران می باشد که با غربالگری گلوکز ما بین هفته های 24 تا 28 بارداری، تشخیص داده می شود. برای این آزمایش در مرحله اول باید یک نوشیدنی شیرین میل می کنید و پس از یک ساعت، 50 گرم از گلوکز قند خون شما را آزمایش می کنند اگر میزان قند خون تان بالاتر از سطح معمول یعنی بالاتر از 130 میلی گرم در دسی لیتر بود، احتمال دارد که دچار دیابت بارداری شده باشید و برای تشخیص نهایی آزمایش دیگری به شرح زیر انجام می گیرد.

ابتدا آزمایش قند خون را ناشتا انجام می دهند، سپس مقداری مشخص گلوکز خوراکی میل می کنید و بعد از 2 تا 3 ساعت آزمایش دوباره تکرار می شود. توجه داشته باشید که دیابت بارداری باعث مشکلاتی برای شما و جنین تان، از جمله بزرگ شدن غیر طبیعی جنین و زایمان سخت می شود.

دیابت بارداری به راحتی قابل کنترل می باشد تنها کافی است به رژیم غذایی و ورزشی که پزشک برایتان تجویز می کند، عمل کنید اما در برخی موارد لازم به تجویز انسولین نیز می باشد.

 

نکات و موارد ممنوعه در هفته بیست و هشتم بارداری

تحرک داشته باشید

استراحت و بی تحرکی طولانی مدت عوارض خطرناکی هم برای شما و هم برای جنین تان خواهد داشت. یکی از این عوارض لخته شدن خون می‌باشد زیرا دوران بارداری و تولید هورمون‌های بارداری باعث می‌شوند که خون غلیظ تر شده و بی تحرکی طولانی مدت نیز این غلظت را بیشتر می‌کند. این خطر در سه ماهه سوم به دلیل بزرگتر شدن شکم و فشار آمدن به لگن بیشتر خواهد بود و همچنین احتمال ایجاد لخته خون در هفته های اول بعد از زایمان نیز همراه شما می باشد بنابراین سعی کنید بعد از زایمان نیز بی تحرک نمانید.
در مورد بانوانی که به دلایلی در دوران بارداری مجبور به استراحت مطلق می شوند، پزشکان قرص‌های ضد انعقاد خون تجویز می‌کنند.

نکاتی در سفر

سفرهای کوتاه مدت با کشتی در دوران بارداری مشکلی به وجود نخواهد آورد اما باید حواستان باشد که مدت سفر کم باشد زیرا جریان آب و تکان‌های کشتی می‌تواند در دراز مدت شما را تحت تاثیر قرار دهد. همچنین سفر با کشتی از ماه ششم دیگر توصیه نمی‌شود.

 

نکته هایی برای پدران در هفته بیست و هشتم بارداری

خود را برای دردهای زایمان همسرتان آماده کنید. در این مورد می توانید از تجربیات دوستانتان، کتاب و یا فیلم ها استفاده کنید. همسرتان در هنگام زایمان به حمایت روحی شما بسیار نیاز دارد بنابراین سعی کنید روش های آرام کردن را یاد بگیرید.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد