هفته بیست و هفتم بارداری

در هفته بیست و هفتم جنین با تغییرات بسیاری همراه است و کم کم خود را برای مراحل پایانی آماده می کند. در این هفته دردهای شکم و کمرتان بیشتر می شود و مشکلات جدیدی نیز در انتظار شما خواهد بود.

 

شرایط مادر در هفته بیست و هفتم بارداری

در این هفته تغییرات و دردهای بسیاری را تجربه خواهید کرد که در زیر به برخی از این موارد اشاره می کنیم.

اعصاب به هم ریخته، ترس و استرس از مواردی است که باید خیلی مراقب آن باشید زیرا هر تغییر خلق و خو در شما بر جنین نیز تاثیر گذار می باشد بنابراین نفس عمیق بکشید تا آرام شوید و مراقب فرزندتان باشید. امکان دارد در طول روز مدام احساس خستگی بکنید و در هنگام دراز کشیدن خوابتان نبرد، سعی کنید قبل از خواب کارهایی انجام دهید که باعث می شوند راحت تر به خواب بروید. همچنین نگران خواب هایی که می بینید، نباشید زیرا این خواب ها به دلیل فعالیت زیاد مغز و هورمون های بارداری ایجاد می شود و به خواب های بارداری معروف هستند و بهتر است آن ها را باور نکنید.

احساس درد و کوفتگی در ناحیه دنده ها به دلیل حرکات جنین و وارد شدن فشار به دنده ها و اندام های داخلی شما می باشد. همچنین رشد جنین و رحم، باعث کشیده شدن قفسه سینه و کم شدن فضای ریه ها می شود از این رو شما در این هفته با درد قفسه سینه و تنگی نفس حتی در هنگام انجام فعالیت های ساده مواجه خواهید شد.

خارش پوستتان همچنان ادامه خواهد داشت، پوستتان را همیشه مرطوب نگه دارید و در هنگام استحمام از صابون هایی که پوست را خشک می کند، استفاده نکنید. همچنین در انتخاب لباس های تان به جنس پارچه ها دقت کنید، لباسی که باعث حساسیت و خارش پوست می شود را نخرید.

رحم شما اکنون حدود 7 سانتی متر بالاتر از ناف قرار دارد و انتهای رحم دقیقا روی مثانه می باشد و باعث فشار آمدن به مثانه و چکه کردن ادرار می شود اما نگران نباشید این امری کاملا طبیعی است. دقت داشته باشید امکان چکه کردن مایع آمنیوتیک نیز وجود دارد بنابراین اگر اگر این چکه کردن ادامه داشت حتما آن را چک کنید تا با ادرار اشتباه گرفته نشود برای تشخیص به این نکته توجه کنید که مایع آمنیوتیک بی بو می باشد. همچنین افزایش حجم و جریان خون در نواحی تحتانی بدنتان باعث افزایش ادرار و ترشحات واژینال می شود اما اگر دچار خون ریزی و درد شدید، هر چه سریع تر به پزشک مراجعه کنید.

پروژسترون یکی از هورمون های بارداری است که از ابتدای این دوران همراه شما بوده است که توسط جفت تولید می شود و در این هفته برای تولید بیشتر آن میزان کلسترول خون شما افزایش می یابد تا به تکامل سینه ها و شل شدن رحم کمک کند.

با گذشت هر هفته انقباضات براکستون هیکس که در اوایل خفیف و نا منظم بودند، شدید تر و منظم تر خواهند شد. این درد های کاذب را بیشتر در هنگام قدم زدن احساس خواهید کرد اما توجه داشته باشید که قدم زدن از باز شدن دهانه رحم جلوگیری می کند.

از این هفته به بعد احتمال زایمان زودرس بیشتر می شود اگر دردهای زایمان به سراغتان آمد نگران نشوید کافی است خونسردی خود را حفظ کنید و با دراز کشیدن و بالا نگه داشتن قسمت پایینی بدنتان این احتمال را کاهش دهید. در صورتی که این دردها ادامه داشت به پزشک مراجعه کنید امکان دارد به مصرف قرص و یا درمان در بیمارستان احتیاج پیدا کنید.

 

هفته بیست و هفتم بارذاری

 

شرایط و عکس جنین در هفته بیست و هفتم بارداری

از هفته 27 به بعد جنین در زمان های مشخصی از روز بیدار است و برای خواب خود نیز زمان خاصی دارد.

با رشد بیشتر جنین، کنجکاوی های او نیز بیشتر می شود در نتیجه شما لگد زدن های بیشتری از او را حس خواهید کرد. همچنین سیستم دفاعی بدن جنین در حال تکامل است تا جنین بتواند آمادگی لازم برای زندگی در خارج از رحم را پیدا کند.

اکنون چشم های جنین کاملا باز هستند و او قادر به پلک زدن می باشد اما هنوز توانایی دیدن را ندارد. در هفته پنجم، حدود روز بیست و سوم بارداری رشد چشم های جنین آغاز می شود و در ابتدا به صورت دو شیار فرورفته در دو طرف مغز می باشد و با گذشت زمان این شیار ها تبدیل به اعضای کیسه مانندی می شوند که عدسی چشم را تشکیل می دهند. در هفته هفتم تا دهم چشم ها شروع به حرکت به سمت جایگاه اصلی خود می کنند و از هفته یازدهم به بعد پلک ها شروع به رشد خواهند کرد و بهم می چسبند.

قد جنین در این هفته به صورت عادی باید 37.3 سانتی متر و وزن آن باید 900 گرم باشد.

 

هفته بیست و هفتم بارداری

 

بارداری دوقلویی در هفته بیست و هفتم بارداری

آزمایشات و معاینات در بارداری های دوقلو فرقی با بارداری های تک قلویی نخواهد داشت تنها آن ها را زودتر و به دفعات انجام خواهید داد. امکان دارد در دوران بارداری دوقلویی خود پنج یا بیشتر سونوگرافی شوید و اولین آن در سه ماهه اول صورت بگیرد. همچنین پس از هفته 18 بارداری دوقلویی، احتمال دارد ماهیانه سونوگرافی داشته باشید و بعد از نیمه دوم بارداری پزشک در کنار سونوگرافی، معاینات داخلی که از طریق واژن انجام می شود را برای شما تجویز می کند تا با استفاده از آن علامت های زایمان زودرس را تشخیص دهد.

 

توصیه و مراقبت های هفته بیست و هفتم بارداری

با بزرگ شدن رحم، فشارهای وارده به معده بیشتر خواهد شد و به دلیل ترشح هورمون پروژسترون در سیستم گوارشی، روند هضم غذا به کندی پیش می رود بنابراین غذاها به مدت طولانی در معده خواهند ماند و فشار معده بالا می رود در نتیجه شما احساس سوزش در سر دلتان می کنید. این سوز سر دل در اواخر سه ماهه دوم و اوایل سه ماهه سوم بسیار شایع است. امکان دارد مقداری از اسید معده نیز وارد مری شود و احساس سوزش در مری و حتی درد قلب هم داشته باشید.

سعی کنید روحیه خود را شاد نگه دارید تا فرزندتان نیز شاد باشد. در مواقع تنهایی برای خود و فرزندتان آواز و ترانه های کودکانه بخوانید تا هر دوی شما  از استرس در این دوران دور بمانید.

 

تغذیه در هفته بیست و هفتم بارداری

با نزدیک شدن به سه ماه سوم بارداری باید به اضافه وزن خود دقت بیشتری داشته باشید. از مواد غذایی که روزانه مصرف می کنید، فهرستی تهیه کرده و در مورد فهرست تان با پزشک خود مشورت کنید تا مطمئن شوید موادی که مصرف می کنید مفید و مورد نیاز بدن تان و جنین می باشد.

خوردن چیزهایی که هوس کرده اید، در حد تعادل مشکلی به وجود نمی آورد فقط دقت داشته باشید در خوردن افراط نکنید.

 

ورزش در هفته بیست و هفتم بارداری

برای سرحال بودن در دوران بارداری ورزش کردن به طور منظم توصیه می شود اما ورزش کردن می تواند برای برخی از بانوانی که دچار عوارض دوران بارداری مانند فشار خون بالا، خونریزی رحمی و احتمال زایمان زود هنگام را دارند، مشکل ساز شود بنابراین اگر این مشکلات و یا عوارض دیگری در این دوران دارید، حتما قبل از اقدام به ورزش کردن با پزشک خود مشورت کنید.

 

انواع آزمایش ها در هفته بیست و هفتم بارداری

پزشک متخصص مابین هفته های 26 الی 30 بارداری، آزمایش خون و ادرار برای شما تجویز خواهد کرد. آزمایش خون شامل بررسی وضعیت گلبول های قرمز برای کم خونی، آنتی بادی ها و عفونت می باشد. در این آزمایش اگر Rh شما منفی و Rh همسرتان مثبت باشد، تست کمبوس غیر مستقیم نیز انجام می شود تا تولید آنتی بادی های ضد Rh در خون مادر بررسی گردد.

آزمایش ادرار برای بررسی مسمومیت بارداری و آنالیز ادرار انجام می شود اما اگر پزشک به عفونت مجاری ادرار مشکوک باشد، ادرار را برای بررسی عفونت، کشت می دهند.

انجام این دو آزمایش معمولا در سه ماهه سوم صورت می گیرد.

 

نکات و موارد ممنوعه در هفته بیست و هفتم بارداری

خوردن غذاهای کنسرو شده ممنوع

از مصرف غذاهایی که دارای نمک زیاد، کالری بالا و مواد نگهدارنده هستند از قبیل غذاهای کنسروی، فست فودی و یخ زده بپرهیزید. شما در این دوران به مواد مغذی موجود در هرم غذایی و تازه احتیاج دارید. امواج ماکرویوو و مواد نگه دارنده در غذاهای کنسرو شده می تواند خطر سقط جنین را افزایش دهد.

نکاتی در سفر

پله نوردی و رفتن به ارتفاعات بالا ممنوع می باشد زیرا هر چه ارتفاع بیشتر شود، هوا رقیق تر خواهد شد در نتیجه اکسیژن خون کاهش می یابد و باعث کاهش اکسیژن دریافتی توسط جنین می شود. بدن انسان ها متناسب با شرایط محیطی که در آن زندگی می کنند، سازگار می شود و در مورد افرادی که محل زندگی آن ها در ارتفاعات است، می توان گفت که تعداد سلول های خونی آن ها نسبت به بقیه بیشتر می باشد تا این کمبود اکسیژن را جبران کنند.

 

نکته هایی برای پدران در هفته بیست و هفتم بارداری

شما در همه حال باید نقش حمایتی خود را ایفا کنید. در هنگام نشستن و برخاستن به همسرتان کمک کنید.

فعالیت های شما برای آماده سازی اتاق فرزندتان، می تواند روحیه بسیاری به همسرتان بدهد

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد