هفته بیست و نهم بارداری

در هفته 29 که آغاز سه ماهه سوم بارداری می باشد مصرف قرص های مکملی که پزشکتان تجویز کرده است را فراموش نکنید زیرا استخوان های جنین در این هفته در حال محکم شدن می‌باشد و او برای این کار به کلسیم زیادی احتیاج خواهد داشت.
همچنین حواستان به حرکات جنین باشد و با روشی که در هفته بیست و هشتم بارداری به آن اشاره شد این حرکات را زیر نظر داشته باشید و در صورت کم شدن حرکات او حتما به پزشک مراجعه کنید.

 

شرایط مادر در هفته بیست و نهم بارداری

اکنون سینه های شما برای شیر دادن به نوزاد آماده می‌شوند و تغییراتی همچون سنگینی، متورم شدن، پدیدار شدن رگ های خونی و تیره شدن نوک آن ها را در بر خواهد داشت.
در هفته 29 بارداری ورم اعضای بدن بیشتر از هفته های گذشته خواهد بود در نتیجه اگر از انگشتر، دستبند و یا النگو استفاده می کنید بهتر است در این هفته آن ها را از دستانتان در بیاورید.
با بزرگتر شدن شکم نشستن، برخاستن و حفظ تعادل برای شما سخت تر خواهد شد و همچنین تکرر ادرار دوباره به سراغتان می‌آید.
در سه ماهه سوم با تغییرات دمای بدن نیز مواجه خواهید شد.

 

هفته بیست و نهم بارداری

 

شرایط و عکس جنین در هفته بیست و نهم بارداری

جنین به قدری رشد کرده که کل فضای رحم را گرفته است و دیگر نمی‌تواند به راحتی به خودش کش و قوس دهد.
مجاری هوا در ریه ها مانند شاخ و برگ درخت در حال گسترش می باشد و سلول های عصبی مغز با سرعت بالایی در حال رشد می باشند.
موهای لانگو که تا این هفته تمامی سطح بدن جنین را پوشانده بود از این هفته به بعد کم کم ناپدید خواهد شد البته امکان دارد بعد از تولد بعضی از این موها باقی مانده باشد.
جنین در روز حدود نیم لیتر ادرار تولید می کند.
از هفته بیست و نهم به بعد قد جنین کمتر از یک سانتی‌متر رشد خواهد کرد اما در حدود 150 تا 200 گرم در هفته به وزن او اضافه خواهد شد.

 

هفته بیست و نهم بارداری

 

 

بارداری دوقلویی در هفته بیست و نهم بارداری

مراقبت ها در صورت بارداری دوقلویی بیشتر خواهد بود بنابراین باید بیشتر مواظب خود باشید و در تغذیه و میزان دریافت کالری روزانه دقت بیشتری داشته باشید به صورتی که شما مجاز هستید دوبرابر بارداری تک قلویی کالری دریافت و مواد غذایی موجود در هرم غذایی را مصرف کنید تا فرزندنتان در هنگام زایمان وزن مناسبی داشته باشند.

در این هفته افزایش وزن در بانوانی که دو قلو باردار می باشند حدود 11 تا 17 کیلوگرم است.

 

توصیه و مراقبت های هفته بیست و نهم بارداری

مورمور شدن، حرکت حشره، تیر کشیدن، قلقلک، سوزن سوزن شدن و احساس ناخوشایند و آزاردهنده ای از این قبیل در ناحیه پا نشانی از سندروم پای بی قرار می‌باشد که امکان دارد شما آن را در دوران بارداری خود تجربه کنید. این احساس بیشتر در هنگام خوابیدن به سراغتان خواهد آمد و با حرکت دادن پا می‌توانید این درد را کمتر کنید.
اختلالات عضلانی، اختلال در اعصاب نخاعی و یا پاها، کمبود ویتامین و مواد معدنی خاص، کمبود آهن موجود در خون و کاهش جریان خون در پاها از دلایل اصلی به وجود آمدن این بیماری می باشند.
این بیماری بعد از زایمان از بین خواهد رفت اما اگر بعد از زایمان نیز ادامه پیدا کرد حتما به پزشک مراجعه کنید.
انجام ورزش های تنفسی برای تحت کنترل در آوردن نفس خود یکی از موارد مهمی است که باید به آن توجه داشته باشید زیرا یادگیری این تمرین ها باعث افزایش هوشیاری بدن و کنترل ماهیچه های شکم می شود و همچنین در هنگام دردهای زایمان نیز به کمکتان خواهد آمد.
در کلاس های آمادگی زایمان نیز چگونه نفس کشیدن در هنگام درد زایمان را آموزش می‌دهند.
شما می توانید در هنگام انقباضات براکستون هیکس نفس کشیدن را تمرین کنید. باید یاد بگیرید که در هنگام انقباضات نفس عمیق و آرامی داشته باشید و با افزایش انقباضات نفس خود را حبس کنید. اگر به خوبی این تمرینات را انجام دهید در هنگام درد زایمان به آرامی نفس خواهید کشید.

در این هفته خونریزی و وجود لکه های خونی می‌تواند نشانه ای از مشکلاتی جدی مانند جفت سرراهی باشد که در این وضعیت جفت در قسمت پایین رشد کرده و قسمتی و یا کل دهانه رحم را می پوشاند، پارگی جفت که در هنگام جدا شدن قسمتی از جفت از دیواره رحم اتفاق می افتد و یا زایمان زودرس می باشد. از هفته 22 تا 37 بارداری احتمال زایمان زودرس بیشتر خواهد بود بنابراین اگر با علائمی همچون دردهای شکمی که مانند درد های دوران عادت ماهانه می باشد، احساس فشار و درد در ناحیه لگن، آلت تناسلی، معده و روده ها، انقباضات منظم رحمی که 4 بار یا بیشتر در یک ساعت اتفاق می‌افتد باتوجه به اینکه امکان دارد بدون درد باشند، احساس ناخوشایند جسمی و پارگی کیسه آب مواجه شدید سریعا به پزشک مراجعه کنید.

 

تغذیه در هفته بیست و نهم بارداری

برای تولید بافت هایی که رگ های خونی را ترمیم و از آن ها نگهداری می کنند، ویتامین C مورد نیاز می‌باشد. همچنین وجود ویتامین C بعد از زایمان که بدن روند ترمیم خود را آغاز می‌کند بسیار لازم می باشد.
مواد غذایی زیر می‌تواند 85 میلی گرم از ویتامین C روزانه شما را تامین کند.
نصف فنجان طالبی (30 میلی گرم)
نصف فنجان بروکلی پخته شده(50 میلی گرم)
نصف فنجان فلفل قرمز شیرین خام (90 میلی گرم)
1 فنجان توت فرنگی (100 میلی گرم)
1عدد کیوی (70 میلی گرم)
از خوردن سرخ کردنی و بستنی نیز بپرهیزید.

 

ورزش در هفته بیست و نهم بارداری

می‌توانید این تمرین تنفسی را برای آرام شدن بدن خود انجام دهید.
بایستید و پاهایتان را از هم باز کنید. برای افزایش فضای ریه ها دست هایتان را باز کنید و تا جایی که می‌توانید به سمت بالا بکشید. چانه را بالا نگه دارید و به صورت همزمان فکتان را شل کنید. اکنون به آرامی نفس عمیق بکشید. سپس دست ها را خم کرده و انگشتانتان را روی جناغ سینه بگذارید. بر روی حرکات جناغ سینه که بر اثر نفس کشیدن بالا و پایین می‌رود، تمرکز کنید و بدون استرس نفس عمیق کشید.
شما می توانید این تمرین را در حالت نشسته و یا دراز کشیده نیز انجام دهید.

 

انواع آزمایش ها در هفته بیست و نهم بارداری

پزشک متخصص مابین هفته های 26 الی 30 بارداری، آزمایش خون و ادرار برای شما تجویز خواهد کرد. آزمایش خون شامل بررسی وضعیت گلبول های قرمز برای کم خونی، آنتی بادی ها و عفونت می باشد. در این آزمایش اگر Rh شما منفی و Rh همسرتان مثبت باشد، تست کمبوس غیر مستقیم نیز انجام می شود تا تولید آنتی بادی های ضد Rh در خون مادر بررسی گردد.

آزمایش ادرار برای بررسی مسمومیت بارداری و آنالیز ادرار انجام می شود اما اگر پزشک به عفونت مجاری ادرار مشکوک باشد، ادرار را برای بررسی عفونت، کشت می دهند.

انجام این دو آزمایش معمولا در سه ماهه سوم صورت می گیرد.

 

نکات و موارد ممنوعه در هفته بیست و نهم بارداری

مصرف تخم مرغ

تخم مرغ خام حاوی میکروبی به نام سالمونلا می‌باشد و این میکروب برای بانوان باردار بسیار خطرناک می‌باشد بنابراین تخم مرغ خام و یا تخم مرغ هایی که زرده آن ها سفت نشده و عسلی می باشند را نخورید. این میکروب در گوشت مرغی که خوب پخته نشده باشد به خصوص جوجه کباب نیز وجود دارد.
تخم مرغ هایی که در یخچال نگهداری می شوند و ترک ندارند را بخرید.
دقت کنید مصرف هرگونه موادی که از تخم مرغ خام درست می شود نیز ممنوع می باشد مانند سس مایونز. همچنین هرگز مایع خام کیک و شیرینی را مزه نکنید.

آخرین نکته در سفر

اگر در اواخر سه ماهه دوم بارداری خود قصد سفر دارید باید قبل از مسافرت سونوگرافی انجام دهید تا مطمئن شوید دچار وضعیت جفت سرراهی نیستید.
در هنگامی که جفت قسمتی از دهانه رحم و یا کل آن را ببندند جفت سرراهی گویند. این وضعیت باعث خونریزی شدید در دوران بارداری و یا هنگام زایمان خواهد شد. جفت سر راهی ممکن است تا هفته بیست و هفتم هیچ علایمی از خود نشان ندهد و به ناگهان در هفته بیست و هشتم باعث خونریزی شود بنابراین توصیه می‌شود قبل از رفتن به سفر سونوگرافی انجام شود.
از هفته بعد سفر برای شما ممنوع خواهد شد و در این هفته تنها اگر سفر اجباری دارید، می توانید به مسافرت بروید البته اگر پزشکتان به شما اجازه این سفر را داد.

 

نکته هایی برای پدران در هفته بیست و نهم بارداری

لیستی از وسایل مورد نیاز نوزاد مانند پوشاک، پستونک، شامپو، صابون و لوسیون تهیه کنید و با خریدن چیزهای خاص همسرتان را خوشحال کنید.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد