هفته بیست و پنجم بارداری

در انتهای ماه ششم بارداری بد خوابیدن، اضافه وزن و تکرر ادرار شما را کمی کلافه و عصبی کرده است. اگر خشکی چشم هایتان اذیت می کند و مدام حس می کنید که چیزی در چشمتان است می توانید از قطره اشک مصنوعی استفاده کنید.

 

شرایط مادر در هفته بیست و پنجم بارداری

اگر کمردردهای بارداری تا این هفته به سراغتان نیامده است، در هفته 25 منتظر آن باشید زیرا علاوه بر اضافه وزن و تغییر مرکز ثقل بدن، افزایش هورمون های بارداری مانند پروژسترون و ریلاکسین و نرم شدن رباط های عضلانی برای زایمان از دیگر عوامل موثر بر ایجاد این نوع کمر دردها و بی حس شدن پاها می باشد.

با سنگین تر شدن شکم تان دیگر نمی توانید به راحتی خم شوید و یا تند و سریع حرکت کنید اما حواستان باشد این اضافه وزن و دلایلی مانند کاهش فشار خون، کاهش میزان قند خون، کم خونی، تغییر در ستون فقرات، سوخت و ساز متفاوت، سفت شدن ماهیچه ها و مواردی از این قبیل باعث می شود که توانایی کمتری در حفظ تعادل خود داشته باشید و مدام سرتان گیج برود.

از موارد مهمی که باید در این دوران به آن توجه کنید، صدمه وارد نشدن به شکم تان می باشد زیرا ایجاد زخم و ضربه وارد شدن به شکم تان می تواند هم برای خود و هم برای جنین تان خطرناک باشد. همچنین در هنگام راه رفتن باید دقت داشته باشید زیرا عدم تعادل در این دوران احتمال افتادن و آسیب رسیدن به شکم تان را بیشتر می کند. طبق گفته محققان احتمال افتادن در هفته 25 برابر با احتمال افتادن افراد بالای شصت و پنج سال یعنی بیست و پنج درصد می باشد.

از دیگر مشکلات موجود در این هفته خروپف کردن می باشد که علاوه بر اذیت شدن خود، امکان دارد همسرتان نیز از این خروپف های شبانه تان ناراضی باشد اما نگران نباشید این مشکل بعد از زایمان کاملاً از بین خواهد رفت زیرا این خروپف ها بر اثر افزایش فشار خون در غشای بینی و همچنین افزایش وزن ایجاد می شوند و در این دوران کاملا طبیعی است. از راهکارهای کمتر شدن آن می توان به افزایش ارتفاع بالشت زیر سر و استفاده از دستگاه های بخور برای جلوگیری از گرفتگی بینی اشاره کرد.

 

هفته بیست و پنجم بارداری

 

شرایط و عکس جنین در هفته بیست و پنجم بارداری

جنین همچنان در حال ذخیره سازی بافت های چربی است و در این هفته سوراخ بینی او از هم باز می شود و به راحتی می تواند نفس بکشد اما هنوز یک هفته دیگر برای تکمیل دستگاه تنفسی اش وقت لازم است.

حال موهای سر، مژه و ابرو های جنین رنگ گرفته و در نتیجه صورتش مشخص تر شده است.

در این هفته شنوایی جنین کامل شده است و او تمامی حرف های اطرافش را می شنود.

استخوان هایش در حال سفت شدن می باشد و کم کم حرکات دست و پاهایش هماهنگ تر خواهد شد.

 

هفته بیست و پنجم بارداری

 

بارداری دوقلویی در هفته بیست و پنجم بارداری

در بارداری دوقلویی میزان کالری دریافتی باید بیشتر باشد تا انرژی لازم برای مادر و دو تا جنین تامین شود. همچنین مادرانی که دوقلو باردار هستند باید بعد از زایمان خود نیز رژیم غذایی که در دوران بارداری داشته اند را ادامه دهند تا به اندازه کافی شیر برای دوقلوها تولید شده و کمتر از شیر خشک استفاده شود.

 

توصیه و مراقبت های هفته بیست و پنجم بارداری

برای کاهش کمردردهای بارداری می توانید از کمپرس آب سرد و گرم به طور متناوب و به مدت 10 تا 15 دقیقه استفاده نمایید. این کار باعث می شود تا ورم و فشار عضلانی کاهش یابد اما برای چگونگی دقیق این روش می توانید با پزشک خود مشورت کنید.

از دیگر روش های موثر می توان به ماساژ نیز اشاره کرد برای کاهش دردهای شدید می توانید دقایقی نواحی کمر و پاهای خود را بمالید.

استفاده از کفش های طبی، کفش هایی که پاشنه کوتاهی دارند و کفی آن ها متناسب با قوس کف پا می باشد، در هنگام راه رفتن باعث می شود تا فشار وارده بر روی پاها و ستون فقرات کمتر شود.

از خم شدن و بلند کردن اجسام سنگین خودداری کنید و اگر در هنگام بلند کردن وسیله ایی احساس کردید که وزن آن زیاد است و فشار وارد می کند، رهایش کنید.

به مدت طولانی ننشینید و اگر مجبور به نشستن طولانی مدت بودید حتما از یک بالش در پشت خود استفاده کنید تا کمرتان راحت باشد.

در آخر این دردها بعد از زایمان از بین خواهد رفت.

 

تغذیه در هفته بیست و پنجم بارداری

مصرف کلسیم برای رشد جنین و تقویت بدن شما مورد نیاز است بنابراین در مصرف روزانه آن دقت کنید زیرا کمبود کلسیم می تواند در آینده برای کودک شما پوکی استخوان را به همراه داشته باشد.

بهتر است در برنامه غذایی خود موادی را بگنجانید که به جذب و دریافت روزانه کلسیم در بدن کمک کند. مانند: شیر و ماست کم چرب یا بدون چربی، کلم چینی، آب پرتقال سرشار از کلسیم، شیر سویا که سرشار از ویتامین D و کلسیم است و سوپ شیر. شما می توانید در برنامه روزانه خود حداقل سه تعداد یا بیشتر از این مواد را به مقدار یک فنجان داشته باشید.

 

ورزش در هفته بیست و پنجم بارداری

راه رفتن و دویدن خود را سبک کنید. در این دوران به دلیل اینکه تسلط شما برای حفظ تعادل کمتر شده است باید در هنگام ورزش بسیار دقت داشته باشید و ورزش هایی که در آن ها پریدن و یا حرکاتی که در آن تغییر ناگهانی جهت وجود دارد را انجام ندهید.

در کنار ورزش کردن، پوشیدن لباس ورزشی مناسب نیز بسیار مهم است. هرگز لباس هایی که جنس آن 100% نایلون و پلی استر است را نپوشید زیرا این جنس ها باعث گرم شدن بیش از حد بدنتان می شود و همان طور که می دانید دمای بالا برای جنین مضر می باشد. در نتیجه باید لباس هایی از جنس نخ و یا لاکرا (Lyca) و بسیار راحت را برای ورزش کردن انتخاب کنید. همچنین لباس های ورزشی وجود دارند که جنس آن ها طوری است که بدن را خنک نگه می دارد.

 

انواع آزمایش ها در هفته بیست و پنجم بارداری

دیابت بارداری یکی از بیماری های مهم این دوران می باشد که با غربالگری گلوکز ما بین هفته های 24 تا 28 بارداری، تشخیص داده می شود. برای این آزمایش در مرحله اول باید یک نوشیدنی شیرین میل می کنید و پس از یک ساعت، 50 گرم از گلوکز قند خون شما را آزمایش می کنند اگر میزان قند خون تان بالاتر از سطح معمول یعنی بالاتر از 130 میلی گرم در دسی لیتر بود، احتمال دارد که دچار دیابت بارداری شده باشید و برای تشخیص نهایی آزمایش دیگری به شرح زیر انجام می گیرد.

ابتدا آزمایش قند خون را ناشتا انجام می دهند، سپس مقداری مشخص گلوکز خوراکی میل می کنید و بعد از 2 تا 3 ساعت آزمایش دوباره تکرار می شود. توجه داشته باشید که دیابت بارداری باعث مشکلاتی برای شما و جنین تان، از جمله بزرگ شدن غیر طبیعی جنین و زایمان سخت می شود.

دیابت بارداری به راحتی قابل کنترل می باشد تنها کافی است به رژیم غذایی و ورزشی که پزشک برایتان تجویز می کند، عمل کنید اما در برخی موارد لازم به تجویز انسولین نیز می باشد.

 

نکات و موارد ممنوعه در هفته بیست و پنجم بارداری

بدون مشورت پزشک داروهای خود را قطع نکنید

باید توجه داشته باشید اگر بیماری خاصی مانند ناراحتی قلبی، فشار خون، دیابت، نارسایی کلیه و ... دارید و به واسطه آن قرص مصرف می کنید، نمی توانید در دوران بارداری خود قرص ها را به ناگهانی و بدون مشورت پزشک قطع کنید زیرا امکان دارد قطع خودسرانه آن ها ضرر های بیشتری نسبت به عوارض خوردن آن، برای شما و جنین تان داشته باشد. بهترین کار این است که قبل از تصمیم به بارداری در مورد قرص های مصرفی خود با پزشک مشورت کرده تا اگر نیاز به تغییراتی در چگونگی مصرف آن ها باشد، برایتان تجویز کند.

کیسه هوای ماشین

بستن کمربند ایمنی و وجود کیسه های هوا در ماشین امنیت بیشتری را برای شما فراهم خواهد کرد بنابراین از وجود کسیه های هوا و باز شدن آن ها نترسید زیرا نه تنها ضرری برای شما نخواهد داشت بلکه با پخش کردن ضربه های وارد شده، باعث می شود شکم تان ضربه شدیدی نخورد.

 

نکته هایی برای پدران در هفته بیست و پنجم بارداری

به سلامتی همسرتان اهمیت داده و به او اطمینان دهید در هنگام زایمان در کنارش هستید هر چند درد کشیدن همسرتان خیلی برایتان خوشایند نباشد. گاهی برای کاهش درد هایش او را ماساژ دهید.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد