هفته سی و دوم بارداری

آغاز هفته 32 بارداری با استرس همراه خواهد بود، استرسی که با شیرینی بغل کردن نوزادتان آمیخته شده است. سعی کنید با روش هایی که یاد گرفته اید خود را تا زمان زایمان آرام نگه دارید و اگر موفق به این کار نشدید با پزشک خود مشورت کنید و برای درمان سردرد هایی که بر اثر این استرس ها به وجود آمده اند نیز راهکارهایی بگیرید.

 

شرایط مادر در هفته سی و دوم بارداری

اکنون رحم 12 سانتی متر بالاتر از ناف و طول آن به 31 سانتی متر رسیده است.

در این هفته به دلیل چرخش جنین و قرار گرفتن پاهای او در زیر قفسه سینه ی شما، درد هایی در ناحیه دنده هایتان خواهید داشت و اگر پای جنین زیر یکی از دنده ها گیر کند، درد بیشتر می شود بنابراین همیشه پشت خود را صاف نگه دارید تا دچار این مشکل نشوید.

عدم حفظ تعادل، درد در نواحی کمر، کشاله ران و پهلو ها را تا زمان زایمان خود تجربه می کنید اما نفخ، خستگی و ترش کردن مشکلات دیگری است که در این هفته به دردهای قبلی اضافه می شود.

در هفته 32 بارداری فاصله ی بالای رحم تا استخوان لگن 30 تا 34 سانتی متر می باشد.

 

هفته سی و دوم بارداری

 

شرایط و عکس جنین در هفته سی و دوم بارداری

در این هفته ها جنین افزایش وزن بیشتری نسبت به قدش خواهد داشت بنابراین صورتش تپل تر شده و با موهای سیاه روییده در صورتش، زیباتر می شود. سیستم عصبی جنین همچنان در حال رشد است.

او اکنون به جای لگد، غلت زدن را یاد گرفته است اما بیشتر وقتش را به استراحت می گذراند تا انرژی لازم برای زمان تولد را داشته باشد.

قد جنین در هفته 32 بارداری به 44 سانتی متر خواهد رسید.

 

هفته سی و دوم بارداری

 

بارداری دوقلویی در هفته سی و دوم بارداری

دوقلو های همسان که از یک تخمک می باشند، هردو دختر و یا هردو پسر می شوند. گروه خونی آن ها  یکسان است و از نظر ظاهری، رنگ چشم، پوست و موهایشان نیز با هم تفاوتی ندارد اما کاملا شبیه هم نمی شوند و تفاوت های اندکی خواهند داشت مانند اثر انگشت.
دوقلو های غیر همسان از دو تخمک متفاوت به وجود می آیند و می توانند از دو جنس دختر و پسر باشند. همچنین دارای گروه خونی متفاوتی هستند  و از لحاظ ظاهر نیز باهم تفاوت هایی خواهند داشت.

 

توصیه و مراقبت های هفته سی و دوم بارداری

بزرگ تر شدن شکم، راه رفتن و حفظ تعادل را برای شما سخت تر خواهد کرد بنابراین از این هفته به بعد باید در راه رفتن خود دقت بیشتری داشته باشید و به آرامی قدم بردارید. همچنین در بالا و پایین آمدن از پله ها و در فصل زمستان احتیاط کنید.

در هنگام استحمام نیز باید مراقب خودتان باشید زیرا حرکت ناگهانی می تواند تعادل شما را برهم بزند بنابراین در حمام حواستان را جمع کنید و زمانی که در خانه تنها هستید، به حمام نروید.

همچنان تعداد حرکات جنین تان را بشمارید. این تعداد اگر در مدت یک ساعت کمتر از 3 عدد بود باید یک خوراکی شیرین بخورید و به مدت نیم ساعت به پهلو چپ دراز بکشید و بعد از آن دوباره حرکات جنین را بشمارید اگر همچنان تعدادش کم بود با پزشک خود تماس بگیرید.

در هفته 32 بارداری خونریزی و وجود لکه های خونی می‌تواند نشانه ای از مشکلاتی جدی مانند جفت سرراهی باشد که در این وضعیت جفت در قسمت پایین رشد کرده و قسمتی و یا کل دهانه رحم را می پوشاند، پارگی جفت که در هنگام جدا شدن قسمتی از جفت از دیواره رحم اتفاق می افتد و یا زایمان زودرس می باشد. از هفته 22 تا 37 بارداری احتمال زایمان زودرس بیشتر خواهد بود بنابراین اگر با علائمی همچون دردهای شکمی که مانند درد های دوران عادت ماهانه می باشد، احساس فشار و درد در ناحیه لگن، آلت تناسلی، معده و روده ها، انقباضات منظم رحمی که 4 بار یا بیشتر در یک ساعت اتفاق می‌افتد باتوجه به اینکه امکان دارد بدون درد باشند، احساس ناخوشایند جسمی و پارگی کیسه آب مواجه شدید سریعا به پزشک مراجعه کنید.

 

تغذیه در هفته سی و دوم بارداری

با فشار آمدن به معده دیگر نمی توانید به راحتی غذا بخورید و خیلی زود سیر می شوید سعی کنید تعداد وعده های غذایی خود را افزایش دهید و از مقدار آن کم کنید. باید دقت داشته باشید که تمامی پنج دسته غذایی که شامل پروتئین، لبنیات، حبوبات، میوه و سبزیجات می باشند را در وعده های غذایی خود داشته باشید. هر وعده اصلی خود را از دسته های مختلف انتخاب کنید و در میان وعده هایتان نیز حداقل دو دسته از هرم اصلی را قرار دهید.

آمینو اسیدهای موجود در پروتئین برای رشد جنین مورد نیاز است بنابراین شما باید در دوران بارداری خود روزانه 60 گرم پروتئین مصرف کنید. این مقدار پروتئین به اندازه ی یک کف دست گوشت پخته شده و یا ماهی می باشد اگر تمایلی به خوردن گوشت ندارید می توانید پروتئین مورد نیاز را از مصرف شیر و ماست کم چرب، تخم مرغ و یا کره بادام زمینی دریافت کنید.

 

ورزش در هفته سی و دوم بارداری

ورزش کردن برای تقویت قلب و ریه ها بسیار مفید می باشد و شما می توانید با حرکات ورزشی مناسب بدن خود را به خصوص قلب و ریه هایتان را برای زایمان آماده سازید. دقت کنید در ورزش زیاده روی نکنید و اگر در هنگام ورزش کردن دچار سرگیجه شدید، نشسته یا دراز کشیده و نفس های عمیق بکشید. همچنین در حین انجام حرکات ورزشی ضربان قلب خود را کنترل کنید تا از حد مجاز در ورزش یعنی 140 بار در دقیقه بالاتر نرود.

 

نکات و موارد ممنوعه در هفته سی و دوم بارداری

مصرف داروهای گیاهی ممنوع

باید توجه داشته باشید که مصرف برخی از داروهای گیاهی در دوران بارداری ممنوع می باشد بنابراین باید در مصرف دمنوش ها، عرقیجات و گیاهان دارویی بسیار محتاط باشید.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد