هفته سی و هشتم بارداری

مادران عزیز تنها دو هفته فرصت دارید تا بتوانید فرزند دلبندتان را لمس نمایید و در آغوش بگیرید. از دل نگرانیتان کم کنید و در این روزهای پایانی تنها به چیدمان اتاق فرزندتان دقیق شوید و از این طریق سرتان را گرم این قضیه نمایید تا انتظار در این روزها برای شما کمتر گردد.

 

شرایط و فیلم جنین در هفته سی و هشتم بارداری

در این شرایط فعلی جنین شما در حال تکامل می باشد و کلیه اعضای آن به حد قابل قبولی رشد نموده است. می دانیم که با افزایش وزن بیشتر جنین، شرایط برای شما هم سخت تر شده است، توصیه ما به شما در این هفته های پایانی صبر و بردباری است.

 

شرایط مادر در هفته سی و هشتم بارداری

با توجه به نحوه قرار گیری سر جنین به سمت لگن و مسیر حرکت آن بر روی عضلات پایین لگن، شما با دردهایی در قسمت پشت ساق پا و کشاله ران مواجه می شوید که کاملا طبیعی خواهد بود. در این هفته رشد رحم در تعدادی از مادران به حالت استپ قرار می گیرد و در تعدای دیگر نیز همچنان ادامه خواهد داشت.

ممکن است دردهایی در کشاله ران یا پشت ساق پا احساس کنید که این دردها نشانه قرارگیری سر کودک به سمت لگن یا حرکت او روی عضلات کف لگن باشد. البته گاهی سر کودک روی اعصاب لگن قرار می‌گیرد که چنین وضعیتی برای شما دردهایی ایجاد می‌کند. در برخی از خانم‌ها رشد رحم متوقف شده و در برخی دیگر همچنان ادامه دارد.

 

وضعیت مادر در هفته 38 بارداری

 

توصیه و مراقبت های هفته سی و هشتم بارداری

تغییر حالت های روحی در زمان بارداری و حتی بعد از زایمان کاملاً طبیعی است، اما این به معنای افسردگی نیست. این اختلالات خلقی حتی در هفته های اول بعد از زایمان ممکن است به صورت خفیف و گاهی شدید باشد. بنابراین زیاد خود را نگران نکنید.

در دوره خلقی پس از زایمان این احساسات را خواهید داشت:

  • عصبانیت نسبت به خود یا نوزاد

  • بی‌خوابی و سردرد

  • احساس شکست

  • تنهایی

  • گیجی و فراموشی

 

تغذیه در هفته سی و هشتم بارداری

یکی از باورهای نادرست بسیاری از مردم، عدم مصرف غذاهای تند به دلیل تحریک کردن بارداری است، اما هیچ دلیل علمی در این مورد وجود ندارد.

ممکن است غذاهای تند باعث اختلال در خواب شما شود، اما این نوع غذاها هیچ ضرری به زن باردار نمی رساند.

بهتر است مصرف این نوع مواد غذایی را در صبحانه و ناهار میل کرده و در شام آن را محدود نمایید.

مواد غذایی مقوی مانند گوشت قرمز، گوشت ماهی، ماست، تخم مرغ و حبوبات برای افزایش میزان جذب کالری در زمان شیردهی بسیار مناسب می باشد.

بهترین روش برای افزایش میزان جذب کالری در زمان شیردهی استفاده از مواد غذایی مغذی مانند شیر بدون چربی، ماست، گوشت قرمز، گوشت سفید و ماهی، تخم مرغ و حبوبات است. اگر در رژیم غذایی شما مواد مغذی به میزان کافی وجود ندارد، به پزشک مراجعه کرده تا ویتامین ها و مواد معدنی و سایر مکمل های غذایی را بر شما تجویز نماید.

 

موارد ممنوعه در هفته سی و هشتم بارداری

زعفران مصرف نکنید

مصرف زعفران می تواند منجر به کنده شدن جفت شود و برای شما و جنین بسیار خطر آفرین است. اخیرا در مورد مرگ مادری در طی مصرف خودسرانه زعفران در مادران باردار گزارش شده و مصرفش ممنوع می باشد.

هم چنین مصرف روغن کرچک نیز در حال حاضر زود است.

پیاده روی کنید و دوش آب گرم بگیرید. در زیر دوش شکم و سینه های خود را ماساژ داده و نوک سینه هایتان را نیز فشار دهید.

 

مصرف زعفران در هفته 38 بارداری

 

وظایف همسران در هفته سی و هشتم بارداری

درد زایمان هر آن ممکن است گریبان گیر همسرتان شود. پس با خونسردی کامل، همسر خود را به آرامش دعوت کنید.

با گفتن جمله های شیرین و عاشقانه، آرامبخش همسرتان شوید تا این دوران را پشت سر بگذارد.

به هیچ عنوان از جمله های منفی و اضطراب آور استفاده نکنید؛ زیرا اینگونه آتش بیار معرکه نزد همسر خود می شوید.

 

همسران در هفته 38 بارداری

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد