هفته سی و چهارم بارداری

شما در هفته آخر ماه هشتم بارداری قرار دارید و تنها 6 الی 7 هفته دیگر باقی مانده تا فرزندتان را ببینید و او را در آغوش بگیرید.
سعی کنید در هفته های پایانی خود را خیلی خسته نکنید بنابراین در میان انجام کارهای خانه کمی استراحت کنید.
در هفته 34 بارداری مچ دست هایتان متورم شده و عصب هایی که از مجرای استخوانی مچ دست عبور می‌کند، تحت فشار قرار می گیرد بنابراین شما با درد های مبهم، خارش و تیر کشیدن مواجه خواهید شد.‌ برای کاهش این درد ها می توانید از مچ بند استفاده کرده و در هنگام خواب یک بالش در زیر دستان تان بگذارید تا از سطح بدن بالاتر قرار گیرند. همچنین اگر با دستان تان زیاد کار می کنید برای استراحت آن ها را در حالت کشیده قرار دهید.

 

شرایط مادر در هفته سی و چهارم بارداری

از این هفته به بعد بیشتر استراحت کنید تا زمان زایمان انرژی کافی را داشته باشید.
در هفته سی و چهارم انقباضات بی دردی که مربوط به زایمان می‌باشد، شروع خواهد شد اما توجه داشته باشید که این انقباضات معمولا بدون درد و یا با درد خفیف و شبیه به ضربه و نامنظم هستند اما اگر زمان این انقباضات پایدار و منظم شد و متوجه ترشح مایع از واژن خود شدید، سریعا با پزشک خود در میان بگذارید.

 

هفته سی و چهارم بارداری

 

شرایط و عکس جنین در هفته سی و چهارم بارداری

سیستم عصبی و ریه‌های جنین همچنان در حال رشد می‌باشند و حرکات جنین که اکنون به دلیل نداشتن فضای کافی کمتر از قبل شده است را به راحتی حس خواهید کرد.
هر هفته که می گذرد وزن جنین بیشتر خواهد شد و با قرار گرفتن چربی دور بدن او پوستش صاف تر می شود اما هنوز رنگ پوست او صورتی است.

با بزرگ تر شدن شکم شما پوست آن نازک تر می شود در نتیجه جنین می تواند نور های بیشتری را ببینید.

قد جنین در هفته 34 بارداری به صورت عادی باید 46 سانتی متر و وزن آن باید حدود 2 کیلو و 200 گرم باشد.

 

هفته سی و چهارم بارداری

 

بارداری دوقلویی در هفته سی و چهارم بارداری

زایمان در بارداری های دوقلویی به موقعیت جنین ها بستگی دارد اگر سر دو جنین به سمت پایین باشد،  می توانید زایمان طبیعی داشته باشید اما اگر سر هردوی آن ها به سمت پایین نباشد پزشک برایتان سزارین را تجویز می کند. در این میان اگر جنین اول سرش پایین باشد و سر جنین دوم پایین نباشد، می توان جنین اول را طبیعی به دنیا آورد و در مورد جنین دوم با توجه به موقعیت قرار گرفتن او طبیعی و یا با سزارین متولد خواهد شد.

 

 

توصیه و مراقبت های هفته سی و چهارم بارداری

جداشدگی جفت از دیواره رحم یکی از شایع‌ترین مشکلاتی است که در سه ماهه دوم و سه ماهه سوم بارداری وجود دارد. این جداشدگی اگر قبل از زایمان رخ دهد به دلیل قطع ارتباط گردش خون مادر و جنین امکان دارد جنین سقط شود بنابراین باید بیشتر از قبل مراقب خودتان باشید. جدا شدن جفت از دیواره رحم می تواند کامل و یا ناقص اتفاق بیفتد اما در حالتی که جفت به طور کامل از رحم جدا شود، خطرناک تر می باشد. عواملی همچون کاهش ناگهانی حجم، سوء‌تغذیه، کوتاه بودن بند ناف، ضربه به شکم، فشار خون بالا و ناهنجاری های رحم می ‌تواند باعث بروز این مشکل شود.

از هفته 22 تا 37 بارداری احتمال زایمان زودرس بیشتر خواهد بود بنابراین اگر با علایمی همچون دردهای شکمی که مانند درد های دوران عادت ماهانه می باشد، احساس فشار و درد در ناحیه لگن، آلت تناسلی، معده و روده ها، انقباضات منظم رحمی که 4 بار یا بیشتر در یک ساعت اتفاق می‌افتد باتوجه به اینکه امکان دارد بدون درد باشند، احساس ناخوشایند جسمی و پارگی کیسه آب مواجه شدید سریعا به پزشک مراجعه کنید.

 

تغذیه در هفته سی و چهارم بارداری

خوردن آب به مقدار کافی از مهم ترین مواردی است که باید به آن توجه کنید زیرا شما در دوران بارداری خود روزانه 2 تا 3 لیتر آب از طریق ادرار، عرق کردن و حتی نفس کشیدن از دست می دهید بنابراین باید روزی 10 لیوان و در صورت ورزش کردن، بیشتر از 10 لیوان آب بنوشید.

آب در هضم غذا، جذب مواد مغذی، تنظیم دمای بدن، حذف مواد زائد در بدن، ساخت بافت های مهم، نگهداری مقدار کافی مایع آمنیوتیک و انجام فرآیند متابولیک های بسیاری که برای زندگی ضروری است، نقش مهمی ایفا می کند.

به یاد داشته باشید که آب سبزیجات، آبمیوه های صد در صد طبیعی، سوپ و شیر نیز جز مایعات محسوب می شود اما از خوردن آب غافل نشوید.

 

ورزش در هفته سی و چهارم بارداری

در این هفته پزشک تان برنامه ورزشی خواهد داد که شما را برای زایمان آماده می سازد.

 

نکات و موارد ممنوعه در هفته سی و چهارم بارداری

خوردن جوانه ممنوع

در خوردن جوانه ها دقت کنید زیرا امکان آلوده شدن به باکتری پیش از جوانه زدن وجود دارد و تنها راه استفاده از آن ها پختن می باشد چون این میکروب ها با شستن هم از بین نمی رود بنابراین دقت کنید در غذاهایی که خودتان درست نکرده اید و یا بیرون از منزل می خورید، جوانه نباشد و فقط در صورت پخته شدن کامل جوانه مجاز به خوردن آن می باشید.

 

نکته هایی برای پدران در هفته سی و چهارم بارداری

هفته ها گذشته اند و اکنون در هفته 34 بارداری قرار داریم. شاید برای شما بسیار سخت گذشته و خسته باشید اما باید توجه کنید که همسرتان از شما خسته تر است و تنها امیدش حمایت روحی شما می باشد بنابراین همچنان به کمک و فعالیت های خود مانند ماساژ، انجام کارهای خانه، گرفتن دوش آب گرم باهم و آرامش دادن ادامه دهید تا همسرتان شاد شود.

 

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد