هفته سی و یکم بارداری

تا الان سه چهارم راه را آماده و وارد ماه هشتم شده اید. تغییرات همچنان ادامه خواهد داشت و جنین در این هفته می تواند به راحتی سرش را به چپ و راست بچرخاند. درد ها و مشکلاتی که از قبل داشتید نیز با شما همراه هستند.

 

شرایط مادر در هفته سی و یکم بارداری

در این هفته رحم شما نسبت به هفته دوازدهم کل فضای شکمتان را پر کرده است و اکنون 11 سانتی متر از ناف بالاتر می باشد.

بزرگی شکم، اضافه وزن و مشکلاتی از قبیل تنگی نفس، خستگی بیش از حد، دردهای کمر و پا، عدم تعادل و بی خوابی ها تا هفته ی آخر شما را همراهی خواهد کرد.

اضافه وزن شما در هفته 31 بارداری مابین 9.5 الی 12 کلیوگرم می باشد.

 

هفته سی و یکم بارداری

 

شرایط و عکس جنین در هفته سی و یکم بارداری

دیگر فضای رحم برای جنین کوچک شده است و جنین برای راحتی پاهایش را توی سینه اش جمع کرده و دستانش را زیر چانه گذاشته است. او در این هفته ترجیح می دهد که بیشتر استراحت کند و زمان زیادی را می خوابد بنابراین نگران کم تحرکی او نباشید زیرا او در طول روز خواب است.

جنین برای بیرون آمدن از شکم مادرش کاملا آماده است.

هفته سی و یکم بارداری

 

بارداری دوقلویی در هفته سی و یکم بارداری

در بین دوقلوهای همسان یک سندروم بسیار نادر به نام سندروم انتقال خون قل به قل (TTTS)  وجود دارد که در آن یک قل نقش اهدا کننده خون و دیگری نقش دریافت کننده را بازی می کند. قل دریافت کننده، مواد مغذی و خون بیشتری جذب می کند و بزرگ تر می شود اما قل اهدا کننده ضعیف خواهد ماند. به طور میانگین از هر 10 بارداری دوقلویی، 2 بارداری با این پدیده روبه رو می شود اما جای نگرانی نیست زیرا با تشخیص به موقع علایم آن در معاینات به راحتی درمان می شود.

 

توصیه و مراقبت های هفته سی و یکم بارداری

در دوران بارداری بالا رفتن فشار خون به خصوص بعد از هفته بیستم اگر با علایم دیگری همراه نباشد، امری طبیعی است و امکان دارد برای بانوانی که سابقه فشار خون نداشته باشند نیز اتفاق بیافتد اما اگر نیمه اول بارداری خود را پشت سر گذاشته اید و در کنار فشارخون بالا، دفع پروتئین در ادرار را نیز دارید، احتمال می رود که دچار پره اکلامسپی شده باشید.

خطراتی همچون جدا شدگی جفت، زایمان زودرس، عقب افتادن رشد در رحم و مرده زایی می تواند از عوارض ابتلا به افزایش فشارخون بارداری باشد اما با تشخیص به موقع این بیماری می توان از عوارض آن جلوگیری کرد.

فشار خون را با ثبت دو عدد اندازه می گیرند به این صورت که عدد اول فشار خون شریان ها در انقباض قلب که به آن فشار سیستولیک و عدد دوم فشار خون شریان ها در انبساط قلب است که به آن فشار دیاستولیک می گویند. فشار خون طبیعی 120 به روی 80 میلی لیتر جیوه می باشد. حال اگر فشار خون بانو بارداری بالاتر از 140 میلی لیتر و یا فشار سیستولیک او نسبت به دوران پیش از بارداری اش 30 میلی لیتر جیوه افزایش داشته باشد بدین معناست که مشکلاتی در بدن او وجود خواهد داشت.

معاینات دوران بارداری تا بیست و هشت هفتگی هرماه صورت می گیرد و از هفته 28 الی 36 هر دو هفته یکبار و بعد از هفته 36 به صورت هفتگی انجام می شود.

 

تغذیه در هفته سی و یکم بارداری

اهمیت مصرف میوه و سبزیجات در دوران بارداری بسیار بالا است بنابراین برای مصرف بهتر آن ها چند پیشنهاد در زیر گفته شده است.

  • می توانید سس اسپاگتی را با هویج رنده شده و کدو تنبل مخلوط کنید.

  • به سس سالسا گوجه فرنگی خرد شده و تازه به همراه گشنیز اضافه کنید.

  • گلابی له شده و آووکادو را با هم مصرف کنید زیرا مصرف همزمان این دو باعث می شود، بدون ایجاد تغییری در طعم و مواد تشکیل دهنده ی آن ها بدن شما مواد مغذی بیشتری دریافت کند.

  • از توت تازه و آلوی خشک به عنوان تزیین روی حبوبات استفاده کنید.

  • کلم خرد شده، سیب و آناناس به سس سالادتان اضافه نمایید.

  • می توانید در میان وعده های تان بلوبری، انگور و توت فرنگی مصرف کنید.

 

ورزش در هفته سی و یکم بارداری

برای زایمان راحت تر و جلوگیری از مشکلات زایمان می توانید از این هفته تمرینات کگل (Kegels) را آغاز کنید. این ورزش باعث تقویت واژن شما می شود و شما می توانید آن را در هنگام تماشای تلویزیون و یا در زمان استراحت تان، یک الی دوبار در روز و هر بار چند دقیقه انجام دهید.

 

نکات و موارد ممنوعه در هفته سی و یکم بارداری

مصرف شیرینی بیش از حد ممنوع

در دوران بارداری به دلیل ترشح هورمون های بارداری، احتمال ابتلا به دیابت بالا می باشد بنابراین سعی کنید مصرف انواع شیرینی ها، شکلات و نوشابه های گازدار را کمتر کنید به خصوص که برخی از بانوان در دوران بارداری علاقه بیشتری به شکلات و شیرینی ها پیدا می کنند.

 

نکته هایی برای پدران در هفته سی و یکم بارداری

دیگر وقت آن است خود را برای زایمان آماده کنید.

  • لیستی از نشانه های زایمان آماده کنید تا پیش از شروع درد زایمان آن ها را بشناسید.

  • سعی کنید گوشی موبایلتان همیشه در دسترس باشد.

  • در محل کارتان تمامی وظایف مهمی که بر عهده ی شما است را انجام دهید تا هنگام زایمان نگران مسائل کاری نباشید.

سعی کنید با درست کردن غذاهای مقوی و خوشمزه برای همسرتان، او را خوشحال کنید.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد