هفته نهم بارداری

با شروع هفته نهم بارداری شما وارد ماه سوم شده اید، تبریک میگوییم دو ماه را با تمام لذت ها و سختی ها پشت سر گذاشته اید و تمام تلاش خود را برای حفظ عضو جدید از خانواده تان را نموده اید. از این مرحله به بعد شما بسیار حساس تر هستید و با هر حرف و عملی ممکن است سریعا عکس العملی فراتر از رفتار گذشته خود نشان دهید. دل نگران نباشید زیرا تمامی این تغییرات طبیعی می باشد و در اکثر خانم های باردار بوجود می آید.

 

وضعیت و عکس جنین در هفته نهم بارداری

در این هفته اتفاقات جدیدی در راه است که باعث می گردد جنین شما از لحاظ ظاهری بهتر دیده شود، ولی هنوز چشم ها به صورت یک لایه غشایی می باشد و کاملا شکل نهایی خود را پیدا نکرده است. استخوان ها در حال سفت شدن است و کم کم باید در انتظار تشکیل غضروف ها باشد، نخاع تشکیل شده و قفسه سینه توسط حفره ایی از ساختار شکمی جدا می گردد. جنین به آسانی و آزادانه عضوهایش را حرکت می دهد و می تواند حرکاتی همچون: لگد زدن و باز و جمع کردن اندام هایش را انجام دهد، شما در این هفته همچنان این حرکات را نمی توانید احساس کنید. کلیه مفاصل در حال فعالیت هستند. با وجود شکل گیری اندام های تناسلی در این هفته شما هنوز نمی توانید به قطعیت جنسیت جنین را تشخیص دهید.

شاید دانستنش برای شما جالب باشد که با وجود قد 3/2 سانتی و وزن 2 گرمی، معده، روده و لوزامعده اش در حال شکل گیری است و مقداری پرز در روده ایجاد می شود که بعد از متولد شدن نوزاد به او در هضم غذا کمک بسیاری می نماید و در نهایت فعالیت دستگاه گوارش جنین در این هفته آغاز می شود.


هفته نهم بارداری

 

شرایط مادر در هفته نهم بارداری

در این هفته چربی های زیر پوست زیاد می شود و به همین دلیل شما باید نظافت موهای خود را بیشتر رعایت کنید. درصد هورمون ها و ترشحات مهبلی افزایش می یابد. از طرفی حجم خون بالا می رود، تمامی این موارد در سه ماه دوم به اوج می رسد و در سه ماه سوم بارداری مجدد کاهش پیدا می کند.

هضم غذا برایتان سخت تر می گردد و دلیل آن ترشح هورمون پروژسترون می باشد که ماهیچه ها را شل می کند در نتیجه همین موضوع باعث ایجاد نفخ و باد معده می شود. از طرفی این شل شدگی ماهیچه و عضلات باعث بروز بیماری هایی نظیر عفونت و برفک در ناحیه واژن می گردد.

از این هفته به بعد ناسازگاری های شما و بد اخلاقی های شما پررنگ تر می شود، نگران نباشید اینگونه حالات کاملا طبیعی بوده و باید تا انتهای دوران بارداری، با این شرایط کنار بیایید.

با شروع ماه سوم بارداری شما با مراجعه به پزشک و انجام سونوگرافی موفق به دیدن حرکات جنینتان خواهید بود و با استفاده از دستگاه اولتراسود می توانید صدای آن را نیز بشنوید.

 

سقط جنین در هفته نهم بارداری

باید بدانید که 80 درصد از سقط ها قبل از هفته 12 ام بارداری اتفاق می افتد. در واقع به خروج جنین قبل از هفته 20 بارداری با وزن 500 گرم از بدن مادر باردار، سقط گفته می شود. از آن طرف اگر مادری بعد از هفته بیستم جنین خود را از دست دهد به آن، مرده زایی گفته می شود. زمانی خطر سقط برای جنین کاهش پیدا می کند که جنین ضربان قلب داشته باشد.

از جمله مواردی که احتمال سقط جنین را افزایش می دهد:

 • خانم هایی که بالای 40 سال سن دارند

 • خانم هایی که قبل از بارداری سقط داشته اند

 • خانم هایی که دیابت، لوپوس، اختلالات وراثتی، سندرم تخمدان، سلیاک، کم کاری تیروئید دارند

 • خانم هایی که زیاد در معرض اشعه ایکس قرار گرفته اند

 • خانم هایی که در طول روز مصرف قهوه، سیگار و الکل شان بالاست

 • خانم هایی که چسبندگی داخل رحم دارند

 • مشکلات کوروموزمی در تخمک بارور

 • فیبروم ها

 • استفاده زیاد از آسپرین ها و بروفن ها و ...

در صورتی که در ناحیه زیر شکم احساس درد داشتید و یا دچار لک و خونریزی شدید، سریعا با پزشک خود تماس بگیرید و مشکل خود را با او در میان بگذارید.

 

تغذیه مناسب در هفته نهم بارداری

قبل از عملی نمودن هر تصمیمی برای برنامه غذایی خود، حتما با پزشکتان در این زمینه مشورت نمائید زیرا تغذیه مسئله بسیار مهمی می باشد که بایدبه آن توجه کنید. توجه به تغذیه مناسب در دوران بارداری، فرصتی برای شما محسوب می گردد تا از عادت های بد غذایی خود دور شوید و شیوه تغذیه مناسب را در برنامه غذاییتان بگنجانید. برخی از این رژیم ها و عادات تاثیر مستقیم بر روی سلامت جنین دارد. مکمل های مناسب برای برنامه غذایی در این دوران، مولتی ویتامین ها هستند.

برای داشتن یک دوره بارداری خوب و سالم، طی 3 ماه اول برنامه غذایی مطابق با نظر پزشکتان داشته باشید و تا انتها آن را رعایت نمایید.

 

راهکارهایی جهت مراقبت های هفته نهم بارداری

 • در این دوران شما باید از بلند کردن و جابجا نمودن اجسام سنگین خودداری نمایید، به هنگام بالا و یا پایین آمدن از پله عجله نکنید، آهسته راه بروید و در حین پیاده روی زمان کوتاهی را استراحت کنید تا بتوانید مانع از مسائلی شوید که امکان خونریزی را در ماه 4 ام بارداری بالا می برد.

 • تا آنجا که برایتان مقدور می باشد از قرار گیری در معرض بوی هر گونه رنگ و مواد شیمیایی بپرهیزید.

 • در صورت بروز خونریزی در هفته 9 ام بارداری، سریعا به پزشکتان اطلاع دهید.

 • چکاپ دوم شما در دوران بارداری بین هفته های 8 تا 12 ام بارداری اتفاق می افتد و در این چکاپ شما موفق به شنیدن صدای قلب جنین تان خواهید بود. از جمله مواردی که در این معاینه بررسی می گردد، می توان به وزن، اندازه رحم، اندازه بالای رحم یا فوندوس، آزمایش ادرار برای سنجش پروتئین و قند اشاره نمود.

 

انواع آزمایش ها در هفته نهم بارداری

از جمله آزمایش های مهم در ماه سوم بارداری که با شروع هفته 9 ام اتفاق می افتد، می توان به آزمایش ادرار اشاره نمود تا از طریق آن انواع عفونت های احتمالی برای خانم های باردار مشخص گردد و همچنین برای اطلاع و آگاهی از میزان قند، کتون در خون و حجم پروتئین پزشک به شما درخواست آزمایش ادرار را خواهد داد در نتیجه به سادگی از آن نگذرید و اینگونه آزمایشات را کاملا جدی بگیرید زیرا وجود قند بالا در آزمایش شما نشانی از دیابت بارداری دارد و همینطور وجود پروتئین نیز می تواند مسمومیت بارداری را به همراه خود داشته باشد.

مادران عزیز باردار طی گذراندن این دوران که گاها برای تعداد خاصی آسان بوده و برای تعدادی نیز به سختی می گذرد، باید تن به انجام آزمایش هایی بدهند تا از سلامت خود و جنین اطمینان کامل را کسب نمایند. البته از جهتی نیازی نیست که همه خانم ها همه نوع آزمایش را انجام دهند و بسته به شرایطشان در این دوران با توجه به نظر پزشک متخصص ممکن است یکسری تست های خاص را در نظر بگیرند و برای اطلاع از وضعیت، آن را انجام دهند.

 • تست آلفا فیتوپروتئین

این تست زمانی انجام می شود که بخواهید نواقص لوله های عصبی جهت عدم شکل گیری جمجمه، مغز و خطر سندروم داون را مشخص نمایید.

اصولا خانم هایی که در سن بالای 30 سال تصمیم به باردار شدن را دارند باید این تست را انجام دهند، از جمله دلایلی که برای ضروری بودن انجام این آزمون وجود دارد بحث غربالگری جنین برای مشخص نمودن اختلالات ژنتیکی و یا ناهنجاری های جنسیتی می باشد، در این روش که بین هفته های 15 ام بارداری تا 17 ام بارداری اتفاق می افتد از مادر خون گرفته می شود و دقیقا باید در همان بازه زمانی که گفته شد انجام گردد. جواب تست درصدی بیان می گردد و در شرایطی که نتیجه مثبت باشد مادر و جنین تحت آزمایش های بیشتر هچون آمنیوسنتز و سونوگرافی قرار می گیرند.

 

هفته نهم بارداری

 

صدمات دوران بارداری در سلامت جنین و فرزند

یکی از مهم ترین و حساس ترین مراحل زندگی هر فردی دوران جنینی، شیرخواری و در نهایت کودکی او می باشد. فراهم نمودن محیطی آرام و امن از جمله مسائلی است که باید به آن توجه خاصی نشان داد تا فرزندتان از لحاظ روحی، روانی و حتی جسمی به بهترین نحو ممکن رشد نماید.

 

مسمومیت بارداری در این دوران

نباید به سادگی مسمومیت بارداری را نادیده گرفت، گاها برای بعضی اشخاص در هفته های پایانی رخ می دهد. در صورتی که دست ها و پاها ورم کرده باشند، فشار خون بالا رود و حجم پروتئین موجود در ادرار زیاد باشد، ممکن است مادر به کما رود و یا اینکه تشنج کند. در این حال می توان گفت زن باردار دچار مسمومیت بارداری شده است و از جمله عواقب آن به دنیا آمدن بچه مرده خواهد بود. این بیماری را قبل از تشنج و کما، پره اکلامپسی و بعد از آن را اکلامپسی می نامند.

اگر در درمان مسمومیت بارداری دقت نکنید و آن را پشت گوش بیاندازید موجب مرگ نوزاد خواهد شد. نکته قابل توجه آن است که این بیماری تا پایان دوره بارداری به صورت کامل قابل درمان نیست و تنها می توانید آن را کنترل نمایید ولی در شرایط حاد که جان مادر در خطر است و امکان مرگ برایش وجود دارد توصیه پزشکان زایمان پیش ار موعد می باشد. با توجه به اینکه راه و روش درستی جهت پیشگیری از این بیماری وجود ندارد، می توان مصرف نمک را کم کرد و قبل از بارداری به صورت مداوم شرایط فشار خون، ادرار و حجم پروتئین را کنترل نمود تا موفق به تشخیص زودتر مسمومیت شده و حداقل به این طریق مشکلات بعد از این بیماری را تا حد قابل ملاحظه ایی کمتر نمود.

 

بیماری پوستی در این دوران

تغییرات هورمونی در زنان باردار گاها باعث تغییرات پوستی در آنان می شود. از جمله جاهایی که این تغییرات را به خوبی مشهود می نماید می توان به تیره شدن پوست صورت، ران، اندام های جنسی، شکم، و دور نوک سینه ها اشاره نمود. هرچه از ماه های اول بارداری فاصله می گیرید رگ های عنکبوتی شکلی روی صورت و بازوها بوجود می آید و به طور معمول کف دست ها قرمز می گردد. در ماه های پایانی بر روی پوست شکم خود ترک هایی را می بینید که این ترک ها مختص به همین دوران می باشد. مشکلات پوستی دیگری هم وجود دارد که غیر عادی بوده و با درد و خارش شدیدی همراه است در این صورت بهتر می دانیم که حتما به پزشک مراجعه نمایید تا دردسرهای بزرگتری برایتان ایجاد نگردد.

 

نکات و موارد ممنوعه در هفته نهم بارداری

استرس ممنوع

استرس و اضطراب برای خانم های باردار امری کاملا طبیعی است. توصیه می کنیم در این هفته کم کم به فکر خروج از منزل باشید و عضو گروه های آموزشی بارداری شوید تا به این روش هم مواردی در رابطه با این دوران را یاد بگیرید و هم خودتان را سرگرم نمایید تا تنهایی آزارتان ندهد.

این گونه گروه ها تقریبا در همه شهرها، جهت حمایت و آموزش زنان باردار برای حفظ آرامش و کنترل احساسات و عواطفشان تشکیل می گردد.

کلاس های شنا و یوگا را هم در برنامه های هفتگی خود بگنجانید و سعی کنید در طول ساعات شبانه روز، خواب کافی داشته باشید.

 

هفته نهم بارداری

 

مصرف بیش از اندازه از گلپر ممنوع

یکی از بهترین گیاهان موجود در طبیعت و در طب سنتی که برای درمان بیماری های گوارشی تاثیر بسزایی دارد، گلپر می باشد. جدا از قدرت هضم کنندگی بالایش به عنوان یک تقویت کننده قوی برای معده نیز بکار می رود. جهت استفاده از خواص خوب این محصول ابتدا باید یک گرم از آن را با رازیانه مخلوط کنید و بعد از غذا میل نمایید تا نفخ را از بین ببرد.

علاوه بر خاصیت درمانی، در طب سنتی توصیه می شود هنگام طبخ غذاهای دریایی از پودر آن استفاده کنید تا میزان سردی گوشت ماهی را بگیرد.

اما نکته ایی که خیلی باید بدان توجه کنید این است که خانم های باردار نباید بیش از 2 گرم مصرف کنند به خصوص در سه ماهه اول بارداری، چون امکان سقط جنین را بالا می برد.

 

روابط زناشویی در هفته نهم بارداری

یکی از قشنگترین و حساس ترین دوره زندگی هر خانم، دوران بارداری او می باشد اما گاها به دلایل باورهای اشتباهشان این دوران را برای خود و همسرشان به سخت ترین دوره تبدیل می نمایند و باعث می شوند تا خاطره بدی در ذهن همسرشان باقی بماند. در واقع نادیده گرفتن رابطه زناشویی در این دوران و منع کردن این رابطه یکی از علت های این گونه باورهای غلط می باشد.

باید بدانید برقراری رابطه جنسی در طول دوران بارداری هیچ گونه ضرری برای جنین شما نخواهد داشت مگر اینکه شرایط شما برای بارداری، شرایط بسیار سختی باشد که انجام هرگونه رابطه ایی برای شما مشکل ساز شود، حتی رسیدن به ارگاسم نیز کاملا بی خطر خواهد بود. سعی کنید در رابطه با این موضوع، حتما برای مشاوره گرفتن به ماما یا پزشک مراجعه نمایید تا درست ترین راه موجود را برایتان مشخص نماید.

تنها تفاوت برقراری رابطه در این دوران با زمان های قبل بارداری در تعداد دفعات آن می باشد.

در نهایت به دلیل نا آگاهی و ترس از سقط جنین، موقعیت و لذت در این دوران را نه از خود و نه از همسرتان سلب نکنید.

 

نحوه برخورد با خانم ها در هفته نهم بارداری

برخی از خانم ها در دوران بارداری دچار تغییراتی در چهره و فیزیک بدنی می شوند که شاید برایشان خیلی خوشایند نباشد و از لحاظ روحی و روانی بسیار در تنگنا قرار گیرند. در این بین شما آقایان عزیز باید نحوه رفتار با زن باردار را به خوبی بدانید و آنگونه که صحیح می باشد با همسرتان رفتار نمایید و تنها تغییرات جسمی او را نبینید و به روحیات درونی همسرتان نیز کاملا دقیق شوید، در رابطه با مشکلاتتان به درستی گفت و گو نمائید تا بهترین تجربه را در این دوران داشته باشند.

همسر شما این روزها به دلیل تغییرات هورمونی عصبی شده، سعی نمایید محبت بیشتری را نثارش کنید تا ذهنی آرام داشته باشد. همیشه آمادگی لازم جهت چگونگی رفتار با زن باردار خود را برای مقابله با هر شرایطی در این دوران داشته باشید. مدام به او بگویید که تا چه اندازه دوستش دارید و درکش می کنید و تحت هر شرایطی همدم خوبی برای او باشید و کاری نمائید که حضورتان همواره برایش پررنگ و لذت بخش باشد.

از جمله کارهایی که باید به آن دقت نمائید:

- در هنگام مراجعه به پزشک او را همراهی کنید و همگامش باشید.

- یاد آوری هر روزه و مداوم رژیم غذایی وی.

- آرامش او را در شرایط بد در نظر بگیرید، او را مجبور به پذیرایی از مهمان نکنید و استراحت و تفریح خوبی را برنامه ریزی نمائید.

- با وی اظهار همدردی کنید و درد های ناشی از درد کمر، پا و مفاصل و خیلی موارد دیگر را در نظر بگیرید.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد