هفته بیستم بارداری

شما اکنون در میانه دوره ی بارداری خود هستید و در چند روز آینده ماه پنجم نیز به پایان می رسد. تا این هفته حدود 4.5 کیلوگرم به وزن شما اضافه شده است و این روند اضافه وزن همچنان ادامه خواهد داشت. همچنین قسمت بالایی رحم در کنار ناف شما قرار دارد.

 

برخی از علایم بارداری در هفته بیستم بارداری

با بزرگتر شدن شکم چه اتفاقاتی برای شما رخ خواهد داد:

  • ناف شما بیرون خواهد زد که این کاملا طبیعی است.

  • استریا یا همان ترک های پوستی که بر اثر کشیده شدن پوست با سرعت زیاد در دوران بارداری به وجود می آید و در ابتدا به رنگ بنفش و کم کم متمایل به صورتی کم رنگ می شود و در آخر به رنگ سفید و نقره ای باقی خواهند ماند. این ترک ها نه تنها بر روی پوست شکم بلکه در نواحی سینه‌ها و باسن نیز دیده می‌شود. شما نمی توانید از به وجود آمدن آن ها جلوگیری کنید اما می توانید با مرطوب نگه داشتن شکم خود و مصرف کافی آب از میزان آن ها بکاهید.

  • همچنین بزرگ شدن شکم و کشیده شدن پوست آن خارش هایی را به وجود می آورد و این خارش ها با بزرگ تر شدن شکم افزایش می یابد. برای جلوگیری از خشک شدن پوست و خارش ها می توانید از مرطوب کننده استفاده کنید.

  • با کشیده شدن رباط و کشاله ران شما با دردهایی در نواحی ران و پاهای تان مواجه خواهید شد. این دردها کاملا طبیعی است و در اثر بزرگ شدن شکم به وجود می آید بنابراین سعی کنید فشار کمتری به پاهای تان بیاورید و بیشتر استراحت کنید.

 

شرایط مادر در هفته بیستم بارداری

در این هفته رحم به قدری بزرگ شده است که کاملا از سطح لگن بالاتر آمده تا جایی که فشردگی آن به طرف شکم و قفسه سینه قابل تشخیص است.
از این هفته به بعد تغییرات اندازه رحم نظم بیشتری به خود می گیرد به طوری که هر هفته حدود یک سانتی متر رشد خواهد کرد.
ترک خوردن پوست اطراف ناف، دردهایی در ناحیه کشاله ران و لگن از تغییراتی است که در این هفته برای شما رخ خواهد داد.
فاصله استخوان شرمگاهی تا بالای رحم را اندازه شکم در نظر می گیرند. به طور طبیعی این فاصله در هفته بیستم بارداری، ما بین 18 تا 22 سانتی متر می باشد.
اگر شما با شاخص توده بدنی (BMI) مناسب باردار شده اید، در مدت دوران بارداری خود، بهتر است حدود 11 تا 15.5 کیلوگرم افزایش وزن داشته باشید.
در بانوانی که با شاخص توده بدنی (BMI) بالاتر یا پایین تر باردار شده‌اند، با توجه به میزان بالاتر یا پایین تر بودن وزنشان این مقدار ذکر شده تغییر خواهد کرد.

 

هفته بیستم بارداری

 

شرایط و عکس جنین در هفته بیستم بارداری

عضلات جنین قوی تر شده و شما می توانید حرکات او را به خوبی احساس نمایید.
پوستش ضخیم تر و قدش 3 تا 4 سانتی‌متر از گذشته بلندتر شده است.
قد جنین در هفته 20 بارداری به صورت عادی باید 26 سانتی متر و وزن آن باید 303 گرم باشد.

 

هفته بیستم بارداری

 

بارداری دوقلویی در هفته بیستم بارداری

در بارداری های دوقلویی مصرف ویتامین ها باید افزایش یابد اما مصرف بیش از اندازه برخی از ویتامین ها مانند ویتامین A در جنین نواقص مادرزادی ایجاد می کند بنابراین میزان مصرف شما باید تحت نظر پزشک تعیین شود و افزایش خودسرانه مصرف ویتامین ها کار عاقلانه ای نمی باشد.

 

توصیه و مراقبت های هفته بیستم بارداری

از هفته 20 بارداری ترشحات افزایش می یابد. دلیل افزایش ترشحات، افزایش جریان خون در عضلات و پوست اطراف واژن می باشد. این ترشحات غلیظ بی رنگ یا متمایل به زرد و کاملا طبیعی هستند. تنها در صورتی که بد بو، زرد و یا سبز رنگ باشند و در ناحیه آلت تناسلی خود احساس تحریک و خارش کنید می‌توان آن را عفونت و یا قارچ دانست. اگر با این تغییرات مواجه شدید حتما به پزشک خود مراجعه کرده تا قبل از زایمان درمان شوید.
بیشتر از قبل به سلامت دهان و دندان خود اهمیت دهید. به هیچ عنوان مسواک و نخ دندان را فراموش نکنید زیرا متورم شدن لثه در این دوران بسیار شایع می باشد و برای اطمینان بیشتر هر چند وقت یکبار به دندانپزشک خود مراجعه کنید.

 

تغذیه در هفته بیستم بارداری

مواد غذایی که شما در این دوران مصرف می‌کنید در سلامت کودکتان تا آخر عمر تاثیر خواهد گذاشت بنابراین سعی کنید مواد غذایی مصرفی خود را به درستی و با دقت انتخاب کرده تا برای رشد جنین و سلامت فرزندتان در آینده مفید باشد. با اینکه نیمی از بارداری خود را سپری کرده اید ولی می توانید از همین حالا برنامه غذایی خود را تغییر دهید.

 

ورزش در هفته بیستم بارداری

برای ورزش کردن باید انرژی کافی داشته باشید بنابراین از میان وعده های پر انرژی و سبک مانند میوه و بیسکوییت های سبوس دار استفاده کنید تا انرژی مورد نیاز تامین شود. این میان وعده را حتما یک ساعت قبل از شروع به ورزش میل کنید.
اگر انرژی لازم برای ورزش کردن را از قبل تامین نکنید، بعد از ورزش دچار خستگی، سرگیجه و ضعف بدنی خواهید شد در نتیجه این حالات باعث می‌شود که شما ورزش کردن را کنار گذاشته و ورزش نکردن در دوران بارداری می‌تواند برای شما و فرزندتان ضرر داشته باشد.

 

انواع آزمایش ها در هفته بیستم بارداری

از هفته 20 به بعد تغییرات اندازه شکم حائز اهمیت می باشد. در هر بار ویزیت پزشک تغییرات اندازه شکم را بررسی می‌کند، این تغییرات باید متناسب با هفته بارداری شما باشد و در صورتی که این تغییرات کم یا زیاد شود، نشانی از یک بیماری بارداری می باشد. این بیماری می توانند دیابت بارداری، مشکل رشد و یا بریچ باشد بنابراین اگر این تغییرات غیر طبیعی به نظر می‌رسد باید آزمایش های بیشتری انجام شود.

 

روابط زناشویی در هفته بیستم بارداری

روابط جنسی در سه ماهه دوم تاثیری بر زایمان زودرس نخواهد داشت در نتیجه نگران اسپاسم و یا انقباضات ایجاد شده بعد از نزدیکی نباشید زیرا این انقباضات بعد از هفته بیستم بارداری کاملا طبیعی خواهد بود و اکثر بانوان بعد از رابطه جنسی و یا در اوج آن، دچار این انقباضات می‌شوند. به این انقباضات اسپاسم‌ های براکستون هیکس گفته می شود، باید توجه داشته باشید که این اسپاسم ها بعد از چند دقیقه تا نیم ساعت از بین خواهند رفت اما اگر با مشکلات بارداری همچون پاره شدن پیش از موعد کیسه آب و یا خونریزی واژینال روبه رو شدید حتما به پزشک خود مراجعه کنید.

 

نکات و موارد ممنوعه در هفته بیستم بارداری

مصرف کافئین ممنوع

مصرف کافئین در تمام هفته های بارداری با خطر سقط جنین همراه است. مصرف 163 میلی گرم کافئین در روز که معادل یک تا دو فنجان قهوه می باشد احتمال خطر سقط جنین را تا دو برابر افزایش می‌دهد.
اگر شما قبل از بارداری خود هر روز قهوه مصرف می کرده اید، باید با پزشک خود مشورت کرده تا نوشیدنی جایگزینی را برای شما تعیین کند.
لازم به ذکر است که کافئین به غیر از قهوه در چای، نوشابه، شکلات و نوشابه های انرژی زا نیز وجود دارد.

در سفرهای تان با خود کارت پزشکی همراه داشته باشید

شما می‌توانید یک کارت پزشکی از اطلاعات بارداری خود درست کرده تا در مواقع ضروری همراهتان باشد.
این کارت می‌تواند شامل اطلاعاتی همچون سن شما، تاریخ آخرین عادت ماهیانه، تاریخ زایمان، نتایج بارداری‌های پیشین، موارد احتمالی ابتلا به بیماری در دوران بارداری، نتایج آزمایش‌ها و سونوگرافی‌ها و حتی گروه خونی و Rh شما باشد.

 

نکته هایی برای پدران در هفته بیستم بارداری

با اضافه شدن یک عضو جدید به خانواده تان روابط شما با همسرتان صمیمی تر می شود و از طرفی تغییراتی در روابط تان با سایر افراد فامیل به وجود خواهد آمد. از این رو امکان دارد افراد با تجربه فامیل راهکارهایی در مورد فرزندداری و چگونگی مراقبت از او را برای شما بیان کنند. یادگیری نکات مهم و مفید بسیار خوب می باشد اما سعی کنید از توصیه‌های فراوان اطرافیانتان عصبی نشده و با احترام فراوان به آن ها بفهمانید که شما تمامی این نکات را می‌دانید و برای تربیت فرزند خود آماده هستید.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد