روابط زناشویی در دوران بارداری

باید بدانید که روابط جنسی و نزدیکی در دوران بارداری  هیچ ممنوعیتی و ضرری نخواهد داشت تنها در مواردی با توجه به تغییرات هورمونی و شرایط روحی و جسمی مادر امکان دارد خطراتی در نزدیکی وجود داشته باشد اما با دانستن روش های مناسب و نکات خاص می توانید علاوه بر جلوگیری از خطرات آن، از روابط جنسی خود نهایت لذت را نیز ببرید.

 

تاثیر بارداری در میل جنسی

با افزایش هورمون ها و جریان خون در ناحیه لگن و تناسلی میل جنسی در برخی بانوان باردار نیز افزایش می یابد. همچنین زوجین با توجه به بارداری دیگر نگرانی و استرس باردار شدن را نخواهند داشت بنابراین میل به روابط در هر دو طرف افزایش می یابد. شاید جالب باشد بدانید که برخی از بانوان برای اولین بار در دوران بارداری خود به ارگاسم می رسند.

تغییرات میل جنسی در بانوان بسیار متفاوت می باشد اما می توان آن ها را در دو گروه دسته بندی کرد:

گروه اول آن دسته از بانوانی هستند که در سه ماهه اول و سوم بارداری خود با کاهش میل جنسی و در سه ماهه دوم با افزایش آن مواجه می شوند. در این حالت بانوان در سه ماهه اول به دلیل تغییرات هورمونی و داشتن حالت های تهوع، حساسیت در سینه ها و خستگی و در سه ماهه سوم به دلیل بزرگ شدن شکم و سنگینی دچار احساسات منفی در مورد خود می شوند از این رو با کاهش میل جنسی رو به رو خواهند شد. این حالات کاملا طبیعی است اما سعی کنید با صحبت کردن با همسرتان و در میان گذاشتن احساستان با او راهی برای رضایت هردویتان پیدا کنید.

گروه دوم نیز به دلیل رهایی از نگرانی های بارداری، افزایش گردش خون و فعالیت های هورمونی نمودار تمایلات جنسی شان افزایش می یابد. برخی از بانوان در دوران بارداری خود برای اولین بار اوج لذت جنسی را تجربه خواهند کرد.

جالب است بدانید که اکثر مردان، همسر باردار خود را جذاب تر از همیشه می دانند اما ممکن است برخی از آنان به دلیل داشتن نگرانی هایی در مورد سلامت مادر و فرزند احساسات و تمایلات جنسی خود را سرکوب کنند.  بهترین کار در این مواقع صحبت کردن در مورد ترس ها، اضطراب های موجود و همچنین در مورد نیاز ها و خواسته هایتان می باشد. سعی کنید با کسب اطلاعات درست از دوران بارداری و برقراری روابط جنسی در این دوران آگاهی خود را بالا ببرید تا بتوانید به دور از تنش و استرس از یکدیگر لذت برده و باعث آرامش هم شوید.

 

روابط زناشویی در دوران بارداری

 

آسیب دیدن جنین در روابط زناشویی

جنین در کسیه آمنیوتیک جای امنی دارد زیرا مایع آمنیوتیک مانند یک ضربه گیر عمل می کند. همچنین ماهیچه های قوی رحم به خوبی از فرزند شما محافظت کرده و پلاکت که مایع ضخیمی است مانند یک مهر و موم قوی در کنار گردن رحم از ورود عفونت جلوگیری می کند بنابراین در هنگام نزدیکی هیچ آسیبی به جنین وارد نمی شود.

 

روابط زناشویی در سه ماهه اول بارداری

دلایل کاهش میل و ارتباط جنسی در سه ماهه اول تهوع و استفراغ است که معمولا بعد از هفته ششم بارداری شروع می شود. حس بویایی در برخی بانوان باردار تقویت شده و عموما از نظر آن ها هر بویی برایشان تهوع آور است بنابراین روابط جنسی نیز می تواند این حالات را افزایش دهد.

در سه ماهه اول بارداری سینه ها حساس و سفت تر خواهد بود در نتیجه شاید برای شما لمس و فشار بر روی آن ها خوش آیند و قابل تحمل نباشد اما برخی بانوان از این حساسیت لذت می برند. سعی کنید در مورد تمامی حالات خوب و بد در هنگام نزدیکی با همسرتان صحبت کنید و به او اجازه بدهید احساسات شما را درک کند.

با تغییرات هورمونی امکان خستگی فیزیکی در دوران بارداری وجود دارد که همین مسئله باعث کاهش و یا توقف فعالیت جنسی در برخی بانوان می شود. به همسرتان یادآوری کنید هنوز دوستش دارید.

در این دوران برخی از بانوان پس از ارگاسم دچار دردهایی در ناحیه شکم، کمر و عضلات می شوند. بهترین درمان و ابراز محبت برای آن ها در این مواقع ماساژ کمر، در آغوش گرفتن و بوسیده شدن از طرف همسرشان خواهد بود.

اگر حالت تهوع و استفراغ شما به حدی است که نمی توانید با همسرتان ارتباط نزدیکی داشته باشید، سعی کنید در کلام و یا با فرستادن پیام های عاشقانه، علاقه خود را به همسرتان ابراز کنید.

از دیگر عواملی که باعث می شود زوج ها در انجام روابط جنسی خود ترس داشته باشند، سقط جنین است اما باید بدانید با پایان یافتن هفته بیستم بارداری دیگر خطر سقط جنین وجود نخواهد داشت و با ورود به سه ماهه دوم بارداری خود می توانید بدون هیچ نگرانی نزدیکی داشته باشید.

 

روابط زناشویی در سه ماهه دوم بارداری

سه ماهه دوم بارداری بهترین و لذت بخش ترین زمان برای برقراری رابطه جنسی در طرفین است زیرا بانوی باردار تمامی حالات خسته کننده و تهوع را پشت سر گذاشته و خطر سقط جنین نیز کاهش می یابد. همچنین سه ماهه دوم بارداری زمانی است که سطح بالای هورمون ها شما را شاداب تر و آماده روابط جنسی لذت بخش تری خواهد کرد. 

همانطور که گفته شد در سه ماهه دوم بارداری به دلیل بالا بودن سطح هورمون ها و افزایش خونرسانی در نواحی لگن و بافت های اطراف واژن، بانوان باردار از لحاظ فیزیولوژیکی در حالت برانگیختگی قرار دارند و این تحریکات باعث لغزنده شدن واژن نیز می شود. باید بدانید که در این دوران بازگشت به حالت عادی پس از ارگاسم مدت بیشتری به طول می انجامد و حتی به طور کامل انجام نمی پذیرد. در این مواقع امکان بروز گرفتگی عضلات و کمردرد نیز وجود دارد.

یکی از عوارضی که ممکن است در این دوران با آن مواجه شوید درد در حین آمیزش عمیق است که در اصلاح پزشکی به آن دیس پارونی می گویند و از علل آن می توان به عفونت مجاری ادراری، عدم لغزندگی واژن و یا فشرده شدن آلت روی دهانه رحم اشاره کرد.

با وارد شدن به سه ماهه دوم علایم ظاهری بارداری نیز بیشتر نمایان می شود و شکم شما بزرگتر خواهد شد بنابراین در برقراری روابط جنسی توصیه می شود از پوزیشن رو در رو که مرد در بالا قرار می گیرد، استفاده نشود زیرا در این حالت به دلیل فشار آمدن بر سینه ها و شکم زن باعث ایجاد ناراحتی برای آن ها می شود.

بهتر است در این دوران از روش هایی که فشار کمتری بر روی سینه و شکم وارد می شود استفاده کرد مانند قرار گرفتن در وضعیت پهلو که از بهترین و مناسب ترین پوزیشن ها برای دوران بارداری محسوب می شود.

با بزرگ تر شدن جنین، مادر حرکات او را بیشتر و راحت تر حس خواهد کرد و حس کردن این حرکات در طی فعالیت جنسی باعث می شود که مادر احساس گناه کرده و تمایل خود به برقراری روابط جنسی را از دست بدهد. باید به یاد داشته باشید که تمامی این افکار و نگرانی ها بی مورد است زیرا جنین در میان دیواره های محکم رحم به خوبی جای گرفته است و متوجه این اتفاقات نخواهد شد.

 

روابط زناشویی در سه ماه سوم بارداری

برخی بانوان با ورود به سه ماهه سوم بارداری دچار مشکلات گوارشی شده و در زمان ارتباط جنسی این مشکلات تشدید می شود. بهترین راه حل برای رفع این مشکلات نزدیکی در موقعیت پهلو می باشد. همچنین وجود هموروئید در این دوران می تواند بر علایق و ایجاد روابط جنسی تان تاثیرگذار باشد بنابراین با توجه به توصیه های موجود در رابطه با کاهش یبوست از به وجود آمدن این مشکل جلوگیری کنید.

در این دوران رحم در هنگام برقراری رابطه جنسی ممکن است دچار انقباضات مدوام و طولانی مدت شود که این حالات در برخی بانوان لذت بخش بوده و در برخی دیگر موجب اضطراب و ترس می گردد زیرا این مادران نگرانی هایی مانند آسیب رسیدن به جنین و یا نرسیدن اکسیژن به او را دارند اما همانطور که گفته شد این نگرانی ها بیهوده است.

در هنگام مواجه با فشار و انقباض در رحمتان به پهلو چپ دراز بکشید زیرا این کار به کند شدن ضربان قلب جنین کمک می کند.

در دوران بارداری مراحل برگشت از ارگاسم در بانوان به صورت ناقص می باشد و احساس برانگیختگی و تحریکات ادامه خواهد داشت بنابراین سعی کنید بعد از نزدیکی معاشقه را طولانی تر کنید.

اگر شما جز آن دسته از بانوانی هستید که در دوران بارداری به ارگاسم و ارضای جنسی نمی رسید، نگران نباشید زیرا این حالت در دوران بارداری طبیعی است. توصیه می شود مدت معاشقه پیش از نزدیکی را بیشتر کنید.

با بزرگ تر شدن و رشد جنین در شکم در سه ماهه سوم بارداری و مشکلات کم خوابی و تحمل وزن زیاد، شما احساس خستگی بیشتری خواهید کرد بنابراین سعی کنید در هنگامی که خستگی به سراغتان آمد وضعیت خود را تغییر داده و به پهلوی چپ بخوابید. در این حالت بهترین کار از سوی همسرتان ماساژ دادن کمر می باشد که علاوه بر کاهش درد و گرفتگی عضلات باعث می شود ارتباط شما با همسرتان حفظ شود. همچنین صحبت کردن همسر با جنین می تواند ارتباط بین زوجین را بیشتر کند.

بانوان باردار در رابطه با تغییرات ظاهری در این دوران احساس و حالات متفاوتی دارند. برخی از این تغییرات احساس منفی داشته و برخی دیگر حس خوشایندی به خود می گیرند. همچنین از نظر برخی مردان این تغییرات در همسرشان بسیار جذاب می باشد.

 

روابط زناشویی در دوران بارداری

 

چه مورادی باعث منع روابط زناشویی در دوران بارداری می شود

در برخی از موارد خاص روابط جنسی توسط پزشک ممنوع می شود:

 • خونریزی و سابقه سقط

 • بارداری های پرخطر

 • بارداری چندقلویی

 • نارسایی دهانه رحم و کوتاهی سرویکس

 • جفت سرراهی و قرار گرفتن جفت در قسمت پایین در سه ماهه سوم

 • دیابت بارداری 

 • احتمال زایمان زودرس، در برخی موارد به دلیل داشتن سابقه زایمان زودرس و یا داشتن انقباضات رحمی، احتمال زایمان زودرس وجود دارد

 • اگر در هنگام و یا بعد از نزدیکی دچار خونریزی از واژن شدید باید تا مدتی روابط جنسی را کنار گذاشته تا خونریزی قطع شود

 • در مواردی که مرد دچار تبخال تناسلی باشد، نزدیکی ممنوع است زیرا اگر این بیماری به مادر منتقل شود برای جنین خطرآفرین است

توجه داشته باشید که در دوران بارداری به خصوص در سه ماهه سوم بارداری خونرسانی به جنین از مسائل بسیار مهم می باشد در این هنگام به مادر تاکید می شود به مدت طولانی به پشت دراز نکشد زیرا در این حالت با فشار آمدن به عروق اصلی، در گردش خون اختلال ایجاد می شود و این امر موجب کم شدن خونرسانی به جنین می گردد.

 

 روابط زناشویی در دوران بارداری و فواید آن

 • با افزایش اکسی توسین عشق بیشتر می شود

 • با رسیدن به ارگاسم اندورفین آزاد می شود که موجب شادی و آرامش مادر و کودک خواهد شد

 • نزدیکی برای مادر آرامش بخش است در نتیجه می تواند در داشتن خوابی راحت به شما کمک کند

 • یکی از بهترین راه های سوزاندن کالری نزدیکی است. به طور میانگین در هر 30 دقیقه 50 کالری و یا بیشتر سوزانده می شود

 • ارگاسم در دوران بارداری لگن را برای زایمان آماده می کند، این آمادکی به سرعت بهبودی پس از زایمان کمک خواهد کرد

 • تحقیقات نشان داده با آزاد شدن اکسی توسین بعد از ارگاسم دردها کاهش می یابد زیرا اکسی توسین باعث می شود تحمل درد تا 74% افزایش یابد

 • طبق بررسی های انجام شده روابط جنسی باعث تولید آنتی باکتری ها می شود که می تواند از سرما خوردگی و عفونت ها جلوگیری کند، همچنین سیستم ایمنی بدن نیز بالا می رود

 • روابط جنسی برای کاهش فشار خون بسیار مفید می باشد بنابراین برای جلوگیری از فشار خون بالا و پره اکلامسپی در دوران بارداری، نزدیکی می تواند راه حل خوبی باشد

 • جریان خون میل جنسی را افزایش می دهد و همین امر باعث می شود ارگاسم نیز بهبود یابد. برخی از بانوان در دوران بارداری خود برای اولین بار رسیدن به ارگاسم را تجربه می کنند

 

حالت های مناسب برای روابط زناشویی در دوران بارداری

توصیه می شود بعد از سه ماهه اول کمتر از موقعیتی استفاده کنید که در آن شما روی کمر خوابیده باشید اما اگر در این موقعیت قرار گرفتید حتما یک بالش زیر کمر خود گذاشته و مطمئن شوید همسرتان خود را کنترل می کند تا سنگینی روی شکم شما نباشد. به یاد داشته باشید این روش با ورود به سه ماهه سوم بارداری ممنوع است.

بهترین روش ها در دوران بارداری خوابیدن به پهلو، بالا بودن زن و یا به حالت چهار دست و پا یا تکیه به تخت می باشد.

سعی کنید متناسب با هفته های بارداری و اندازه شکم خود بهترین موقعیت را برای نزدیکی امتحان و انتخاب کنید تا در هنگام نزدیکی راحت باشید تا آسیبی به شکمتان وارد نشود.

 

توصیه و مراقبت های روابط زناشویی در دوران بارداری

بهترین کار این است قبل از برقراری روابط جنسی در دوره های مختلف بارداری با پزشک خود مشورت کرده و به توصیه و راهکارهای او توجه کنید. برخی پزشکان نزدیکی را از 4 الی 6 هفته مانده به زایمان ممنوع می کنند.

گرفتگی عضلات بعد از نزدیکی امری کاملا طبیعی است که تا یک یا دو ساعت نیز ادامه خواهد داشت. دلیل ایجاد این گرفتگی ها و انقباضات رحمی ارگاسم و پروستاگلاندین های موجود در مایع منی می باشد بنابراین نگران این مسئله نباشید و برای بهتر شدن این حالت پاهای خود را بالا ببرید و سه لیوان بزرگ آب بنوشید اما اگر این ناراحتی ها به طول انجامید و شدیدتر شد حتما به پزشک خود مراجعه کنید.

مجاری سطحی دهانه رحم به دلیل افزایش جریان خون حساس و آسیب پذیرتر از قبل می باشد اما اگر با خونریزیی همچون خونریزی عادت ماهیانه مواجه شدید هر چه سریع تر به پزشک خود اطلاع دهید زیرا امکان پاره شدن جفت در رحم وجود دارد.

همچنین در صورتی که با تخلیه مایعات از واژن خود مواجه شدید به پزشک اطلاع دهید زیرا این امکان دارد کیسه آب پاره شده و یا ترشح کرده باشد. بهتر است بدانید احتمال وقوع این حالت بر اثر نزدیکی بسیار کم می باشد.

مواردی مانند تحریک نوک سینه ها، ارگاسم و پروستاگلاندین مایع منی می تواند باعث بالا بردن ریسک زایمان زودرس شود بنابراین اگر احتمال زایمان زودرس در بارداری شما وجود دارد و یا سابقه زایمان پیش از موعد داشته اید بهتر است از نزدیکی بپرهیزید.

در مواقعی که دهانه رحم پیش از موعد مقرر باز شده باشد به دلیل اینکه جنین در معرض باکتری های که از طریق واژن ممکن است وارد رحم شوند، قرار می گیرد باید از برقراری رابطه جنسی خودداری کنید. 

 

روابط زناشویی پس از زایمان

پس از زایمان بافت های داخلی بدن مادر به دلیل کاهش شدید هورمون های جنسی مانند افراد یائسه خشک می شود و در نتیجه این خشکی باعث نزدیکی دردناک خواهد شد. عواملی همچون افسردگی خفیف پس از زایمان، کم خونی و کم خوابی های پس از زایمان و دوران شیردهی بر کاهش میل جنسی بانوان تاثیر می گذارد. در این مواقع تنها صبر و حوصله و ملاحظه کردن می تواند به برگشت مادر به وضعیت اولیه کمک کند.

پس  از زایمان تقریبا 6 هفته طول می کشد بدن شما آماده برای برقراری رابطه جنسی شود. در این مدت رحم در حال برگشت به حالت منقبض عادی خود می باشد و شما باید مراقب باشید تا به عفونت دچار نشوید. همچنین باید اجازه بدهید زخم های اپی زیاتومی یا سزارین بهبود پیدا کند.

 

 

 

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد