هفته ششم بارداری

هفته ششم پر از هیجان و احساسات زیبا است. انجام اولین سونوگرافی در این هفته حسی فوق العاده ای برای شما رقم خواهد زد. در این هفته ها امکان دارد یک روز بد اخلاق و عصبانی باشید و روز دیگر از شادی در پوست خود نگنجید، باید توجه داشته باشید که این موارد کاملا طبیعی بوده و خود را آزرده خاطر نکنید. با نینیکالا در هفته ششم همراه باشید.

 

شرایط و عکس جنین در هفته ششم بارداری

در این هفته جنین شرایط حساسی را می گذراند و همچنین مادر ناهنجاری هایی را تجربه خواهد کرد.

اندازه او اکنون 15 میلی متر و وزنش 100 میلی گرم و شبیه به یک لوبیا قرمز می باشد.

این کوچولوی دوست داشتنی در حال شبیه شدن به انسان است. شگفت زده نشدید؟ برای چشم‌ها و بینی او چند نقطه تیره رنگ در صورت او ایجاد شده و اطراف سر او حفره‌هایی به وجود می‌آید که در آینده‌ گوش‌های او هستند. دست و پاهای او از این هفته قابل مشاهده است با این تفاوت که فعلا چهار برجستگی در اطراف بدن او وجود دارد. دهان جنین به مانند سوراخی در بالای چین‌ خوردگی‌هایی که گردن و بدنه او را تشکیل می‌دهند، قرار دارد. اندام‌های او با سرعت بیشتری در حال تغییر و بافت بدنی پشت جنین زودتر از بافت جلویی او رشد می‌کند در نتیجه حالت خمیده‌ای به اندام او می‌دهد. همانند یک اسب دریایی جنین شما حالا خودش را به این شکل درآورده است.

 

وضعیت جنین در هفته ششم بارداری

 

شرایط مادر در هفته ششم بارداری

بد غذا شدن، تهوع های سر صبح و بی موقع، احساس خستگی و بی حوصلگی تنها گوشه ای از نشانه های بارداری می باشد و کاملا طبیعی است پس نگران نباشید.

رحم با بزرگتر شدنش به مثانه فشار وارد می کند و همین مسئله شاید باعث شود هنگام سرفه و یا عطسه کردن، احساس کنید مقداری ادرار از شما ترشح شده که با روحیه حساس شما در این دوران ممکن است خوشایند نباشد اما باز هم این موارد عادی و طبیعی هستند.

در مدت کوتاه به دستشویی بروید و به هیچ عنوان تعلل نکنید. در صورتی که پزشک به شما استراحت مطلق داده می‌توانید از نوار بهداشتی استفاده کنید. برای بهبود بی‌اختیاری ادراری در این دوران می‌توانید از ورزش‌های کف لگنی یا تقویت‌کننده عضلات واژن استفاده کنید.

در این روش باید ماهیچه‌های اطراف واژن و معقد خود را به حالت فشرده نگه دارید به گونه که انگار نمی‌خواهید به دستشویی بروید. سپس این ماهیچه‌ها را منقبض کنید و به تنفس ادامه بدهید و بعد ماهیچه‌ها را رها کنید. شاید بعد از انجام ادرار با دیدن لکه روی لباس دلهره داشته باشید که برای جنین اتفاقی افتاده باشد اما اصلا نگران نباشید چون این مورد طبیعی است و چنانکه این مورد تشدید شد به پزشک مراجعه کنید.

همچنین ممکن است در این هفته دچار یبوست شوید.

 

وضعیت مادر در هفته ششم بارداری

 

توصیه و مراقبت های هفته ششم بارداری

لازم است این هفته آزمایش انجام دهید. نمونه خون و ادرار برای چند بررسی مورد نیاز می باشد.

نمونه ادرار: برای تعیین میزان قند خون و عفونت‌های موجود در بدن آزمایش می‌شود.

نمونه خون: در این آزمایش سطح هورمون‌های بارداری و کم خونی و موارد دیگری مانند سرخجه، آبله‌مرغان و بیماری‌های مقاربتی مثل سفلیس و هپاتیت B، سوزاک و کلامیدیا مورد بررسی قرار می‌گیرد و این آزمایش ها فقط برای بررسی اولیه می باشد.

معاینه فیزیکی: نخست پزشک متخصص فشار خون شما را ارزیابی می کند که این ارزیابی در اغلب مراجعه شما به پزشک صورت می گیرد. شاید پزشک برای اولین بار، سینه های شما را معاینه کند.

همچنین پزشک و یا ماما برای بررسی رحم، شکم شما را معاینه می کند اما برخی از متخصصان ترجیح می دهند این معاینه را از داخل رحم انجام دهند.

رعایت بهداشت: بسیار مراقب سلامتی خود در این دوران باشید. به زباله ها نزدیک نشوید. جهت جلوگیری از ورود آلودگی به بدنتان، دست هایتان را مدام بشویید. از دیدار با افراد بیمار جدا پرهیز نمایید. مواد غذایی را به صورت آب پز مصرف نموده و از مصرف لبنیاتی که پاستوریزه نیستند خودداری کنید.

 

تغذیه در هفته ششم بارداری

حالت تهوع و استفراغ صبحگاهی از نظر بسیاری از پزشکان در دوران بارداری از نشانه های خوب است زیرا بیانگر ترشح هورمون های مناسب در بدن مادر است و به همین سبب خطر سرطان سینه و سقط جنین را تا حد زیادی کاهش می دهد.

برای کاهش این علایم موارد زیر را رعایت نمایید:
-مصرف میان وعده در طول روز
-دوری کردن از غذاهای چرب، پر روغن، سرخ شده و تند
-مصرف مایعات مانند آب در زمانی که حالت تهوع دارید
-مصرف غذاهای سالم

 

تغذیه در هفته ششم بارداری


آزمایش های هفته ششم بارداری

هپاتیت B

نوبت آزمایش هپاتیت ب است. نگران نشوید این آزمایش صرفا جهت آسوده خیالی پزشک است. این آزمایش نشان می‌دهد که آیا حامل هپاتیت B هستید یا خیر. بسیاری از مادرانی که دچار چنین بیماری هستند، ندانسته باعث انتقال آن به نوزاد خود می شوند.

اگر حامل هپاتیت B باشید، پزشک با تزریق گلوبولین ایمنی هپاتیت B و همچنین اولین دوره واکسن هپاتیت B طی دوازده ساعت بعد تولد، از کودک محافظت می‌ نماید. دوره دوم واکسن در ماه اول یا دوم و مرحله سوم در شش ماهگی به کودک تزریق می‌شود.

 

سونوگرافی در هفته ششم بارداری

نوبت به اولین سونوگرافی رسید. پزشک در این سونوگرافی سالم بودن جنین، بارداری داخل و یا خارج از رحم، رشد جنین و همچنین سن بارداری را مورد ارزیابی قرار می دهد. در اولین سونوگرافی قلب جنین دیده شده و از هفته ششم حداکثر تا هفته هشتم بارداری می توان قلب جنین را دید و صدایش را شنید.

مهم ترین چیز برای پزشک اندازه گیری قد جنین از نوک سر تا پایین باسن است تا بتواند سن دقیق بارداری را مشخص نماید. این سونوگرافی مشخص کننده ی جنین یک قلو، دوقلو و یا بیشتر می باشد.

با سونوگرافی ترانس واژینال، چهار و نیم هفته بعد از اولین روز آخرین قاعدگی می توان قلب جنین را پیدا کرد و از فاصله نزدیک تری به قلب و رشد جنین نگاه نمود. برای بررسی رشد جنین بایستی سونوگرافی از هفته ششم تا هشتم را انجام داد. ایده آل ترین برای سن دقیق بارداری هفته هشتم می باشد. از این رو بهترین زمان انجام اولین سونوگرافی بارداری در همان هفته های ششم به بعد بارداری است.

 

طبیعی یا سزارین؟

آسیب دیدن مثانه در جراحی سزارین بسیار بیشتر از زایمان طبیعی می باشد. عفونت ادراری در جراحی سزارین به دلیل ضربه دیدن سیستم ادراری در حین حمل تشدید می شود.

البته امکان دارد در زایمان طبیعی فشاری که سر جنین به مجرای ادرار وارد می‌کند باعث بی اختیاری ادرار به صورت موقتی شود که احتمال این مورد بسیار کم می باشد.

 

ورزش در هفته ششم بارداری

تا روزهای بعد از زایمان ورزش های سبک را انجام دهید.

به عقیده بسیاری از پزشکان در هفته های اول بهتر است سراغ پیاده روی و حرکات آرام و کششی بروید.

حدود نیم ساعت در روز و حداقل سه بار در هفته و در هوای آزاد پیاده روی کنید. راه رفتن باعث تقویت عضلات شکم می‌شود و در ماه‌های آخر به راحت شدن زایمان کمک شایانی می‌ نماید. انجام تمرینات بسیار ساده در بارداری ضمن حفظ اندام مادر در کاهش انقباض عضلات لگن و ران و کاهش کمردرد و درد پشت موثر بوده و مادر را از نظر جسمی و روحی برای زایمان آماده می‌ سازد.

 

سفر در بارداری

سفر با قطار بی خطر و بدون مشکل است. اما اگر در سه ماهه اول بارداری هستید و تهوع و استفراغ شدید دارید، مناسب تر است که سفر با قطار را تا ورود به سه ماهه دوم به تاخیر بیاندازید زیرا حرکات یکنواخت قطار می تواند حالت تهوع شما را تشدید کند.

 

طب سنتی در بارداری

کندر میل نکنید. خوردن کندر فقط در ماه سوم بارداری بی‌خطر است اما در ماه‌های بعد برای جنین بسیار خطرناک می باشد. مواد غذایی مانند لوبیا، نخود، کنجد، گلپر، مواد تند و تلخ مثل زیتون کال و چیزهای نفاخ مثل لوبیا، باقلا، نخود، کنجد و کرفس که قاعده آور می باشند برای زن باردار مضر است و مناسب نمی باشد.

 

روابط زناشویی در هفته ششم بارداری

وقتی بارداری طبیعی و نرمال است نزدیکی در سه ماه اول خطری برای جنین ندارد، این عقیده بسیاری از متخصصان است.

اما اگر لکه بینی بدون دلیل دارید ممکن است نشانی از مشکلات بارداری باشد بنابراین توصیه می شود تا تشخیص دلیل لکه بینی نزدیکی نداشته باشید. اگر سابقه سقط جنین دارید بهتر است در سه ماه اول نزدیکی نداشته باشید. بارداری دو و یا چندقلو حساسیت سه ماهه اول را بیشتر می نماید زیرا رحم و جفت نسبت به فشارهای خارجی آسیب پذیرتر هستند بنابراین در این شرایط نزدیکی توصیه نمی شود.

جفت سرراهی حالتی است که دهانه رحم توسط جفت پوشیده شده باشد. اگر جفت سرراهی در شما تشخیص داده شده، نزدیکی در این حالت احتمال آسیب به جفت و نوزاد را افزایش خواهد داد بنابراین قبل از نزدیکی حتما با پزشک مشورت نمایید.

 

نگران رابطه جنسی نباشید

اغلب زنان باردار فکر می کنند در صورت داشتن رابطه جنسی به جنین آسیب و صدمه ای وارد می شود و این مورد باعث آزردگی خاطر بسیاری از مردان می باشد. اما پزشکان متخصص معتقدند جنین توسط کیسه آب، ماهیچه‌های ضخیم دیواره رحم و مخاط واژن محافظت می‌شود و در هنگام رابطه جنسی ترشحات مخاطی غلیظی که دهانه رحم را مسدود می کند مانع از انتقال عفونت می‌شود.

در زمان نزدیکی جنسی، آلت تناسلی مرد از واژن فراتر نرفته و امکان ورود آن به رحم وجود ندارد بنابراین اگر شدت نزدیکی جنسی زیاد نباشد به جنین آسیبی نمی‌رسد در نتیجه جای هیچ نگرانی نیست و شما می‌توانید در دوران بارداری نیز رابطه جنسی داشته و باعث ناراحتی و دلزدگی همسرتان نشوید.

 

نکته هایی برای پدران در هفته ششم بارداری

افسردگی، بدخلقی و بی حوصلگی به دلیل تغییر سطح هورمون های بدن باعث ناراحتی بسیاری از زنان باردار به شمار می رود. مردان بایستی با ایجاد فضایی آرام و در عین حال شاد در خانه، فضا را برای همسرشان عوض کنند.

با یک سفر کوتاه می توانید حال و هوای او را تا حد زیادی عوض کنید و روحیه او را تقویت نمایید.

از او بپرسید که دوست دارد به کجا سفر کند. برای مثال دوست دارد کنار ساحل بنشیند و یا غروب آفتاب را تماشا کند.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد