علائم بارداری

نشانه های اولیه بارداری معمولا در هفته های اول پس از لقاح بروز می کنند و ممکن است شما آن را به صورت سرگیجه، تهوع و یا تغییر در خلق و خوی خود احساس کنید اما باید بدانید که بروز علایم و نشانه های بارداری در هفته های اولیه در همه یکسان نمی باشد و حتی ممکن است که این علایم در بارداری های اول و بعدی یک فرد نیز متفاوت باشد.

 

نشانه های بارداری در دو هفتگی

برخی از بانوان در همان یکی دو روز اول بارداری خود متوجه علایم و نشانه های آن می شوند و این بدین معناست که احتمال داشتن نشانه های بارداری در یک تا دو هفته اول برای تشخیص بارداری بسیار بالا است اما با توجه به اینکه این نشانه ها در افراد متفاوت است نمی توان به طور دقیق بر اساس این نشانه ها و یا عدم آن دانست که باردار هستید یا خیر.

از شایع ترین علایم بارداری می توان به درد سینه ها، خستگی و تهوع اشاره کرد.

جالب است بدانید به دلیل اینکه نمی شود روز دقیق لقاح و بارداری را تعیین کرد پزشکان هفته های بارداری را از آخرین روز دوره عادت ماهیانه شما محاسبه می کنند.

 

نشانه های اولیه بارداری

برخلاف تصور عموم اولین نشانه از بارداری گزگز شدن و احساس سوزش در سینه ها به خصوص در نوک آن ها می باشد. این تغییرات به دلیل افزایش ترشح هورمون های خاص دوران بارداری به وجود می آید. با افزایش این هورمون ها، جریان خون نیز در نواحی سینه ها افزایش می یابد و باعث احساس این حالات می شود.

درد و ناراحتی در سینه ها و کوچک شدن لباس زیر هایی که استفاده می کنید از دیگر نشانه های اولیه بارداری است که می تواند از یک هفته پس از بارداری بروز کند اما دقت کنید که ممکن است برخی از بانوان تا پیش از بارداری هیچ حس ناراحتی و درد در ناحیه سینه های خود نداشته باشند.

 

علائم بارداری

 

17 نشانه اولیه بارداری

1) به تاخیر افتادن پریود

به تاخیر افتادن عادت ماهیانه یکی از رایج ترین نشانه های بارداری است که همه بانوان از آن با خبر هستند. البته در بانوانی که پریود نامنظمی دارند این نشانه را نمی توان ملاک بارداری دانست.

 

2) حساس و متورم شدن سینه ها

در اوایل بارداری به دلیل افزایش برخی هورمون ها، سینه ها دچار تغییراتی همچون تورم، خارش، سفتی و سیاهی می شود و شما با احساس سنگینی و پر بودن مواجه خواهید شد که این موارد را می توان از نشانه های اولیه بارداری دانست. این علایم پس از گذشت چند هفته کاهش می یابد.

 

3) تیرگی هاله سینه ها

در بین تغییراتی که در سینه های شما اتفاق می افتد، تیره و سیاه شدن هاله سینه ها از بارزترین نشانه های بارداری می باشد که به راحتی قابل تشخیص است.

 

4) احساس تهوع و استفراغ

معمولا سه هفته بعد از لقاح حالت تهوع به سراغتان خواهد آمد. این حالت از عمومی ترین نشانه های بارداری است و به حالت تهوع صبحگاهی معروف است اما تنها در هنگام صبح رخ نمی دهد بلکه برخی از بانوان در طول روز و یا شب ها دچار این حالت می شوند.

در بین هفته های سوم تا هفته هشتم بارداری شایع ترین زمان بروز حالت تهوع می باشد که معمولا تا هفته سیزده الی شانزده بارداری از بین می رود اما در برخی بانوان این حالت کمی بیشتر و یا شاید تا پایان بارداری همراهشان باشد. 

کاهش و افزایش هورمون در این دوران بر ایجاد حالت تهوع و استفراغ در بانوان تاثیر گذار است اما عوامل اصلی که باعث تحریک این حالات در بانوان باردار می شود، مشخص نیست.

 

5) تکرر ادرار

افزایش ادرار و رفتن به دستشویی در تعداد دفعات زیاد نیز از دیگر علایم بارداری است که از هفته ششم تا هشتم بروز می کند اما اگر در این دوران با سوزش ادرار مواجه شدید به پزشک خود اطلاع دهید.

 

6) ضعف و خستگی

بانوان باردار در اوایل بارداری احساس خستگی و ضعف خواهند داشت که به دلیل افزایش سطح هورمون پروژسترون می باشد. افزایش این هورمون باعث می شود که در اکثر ساعات شبانه روز خواب آلود باشید اما این علایم می تواند به عوامل متعدد دیگری نیز مربوط شود بنابراین خسته بودن و یا ضعف داشتن را نمی توان صددرصد از نشانه های بارداری دانست.

 

7) ویار، بیزاری و یا هوس زیاد به یک نوع غذا

تغییرات هورمونی در دوران بارداری باعث تغییرات بسیاری در بدن و روحیات شما می شود. ویار یکی از این تغییرات است که در آن بانوان باردار به غذای خاصی علاقه بسیار نشان می دهند و مدام هوس آن را دارند. جالب است بدانید ویار تنها علاقه داشتن نیست و ممکن است برخی از بانوان در این دوران از غذاهایی که قبلا می خورده اند، متنفر شوند.

 

8) لکه بینی و یا خونریزی اندک

لکه بینی که با خونریزی بسیار اندک از واژن همراه می باشد را می توان از نشانه های اولیه بارداری دانست. این خونریزی نسبت به خونریزی دوران عادت ماهیانه بسیار اندک بوده و در زمان لانه گزینی اتفاق می افتد، درست در زمانی که تخمک بارور شده به دیواره رحم می چسبد. لکه بینی عموما 10 الی 14 روز پس از لقاح و نزدیک به دوران عادت ماهیانه صورت می گیرد و مدت زمان آن بسیار کوتاه است.

 

9) گرفتگی عضلات

برخی از بانوان از همان ابتدای بارداری در ناحیه رحمشان احساس درد و گرفتگی خواهند کرد.

 

10) تغییرات در خلق و خوی

افزایش هورمون ها در دوران بارداری باعث تغییراتی در رفتار و اخلاق بانوان می باشد که این نشانه از ابتدای بارداری و در طول سه ماهه اول بارداری قابل تشخیص می باشد. این تغییرات معمولا در غالب استرس، تنش، زودرنجی و یا کج خلقی نمایان می شوند.

 

11) سرگیجه

به دلیل افزایش خونرسانی به جنین در دوران بارداری رگ ها گشادتر شده و فشار خون افت می کند، همین امر باعث می شود شما در اکثر اوقات احساس سرگیجه و یا سبکی سر داشته باشید.

 

12) یبوست

تغییرات هورمونی در این دوران بر عملکرد دستگاه گوارش تاثیر گذار خواهد بود و باعث به وجود آمدن یبوست در بانوان باردار می شود.

 

13) افزایش دمای بدن

در دوران بارداری دمای بدن افزایش می یابد بنابراین درست مانند زمانی که می خواهید زمان تخمک گذاری را تعیین کنید، هرروز صبح و در هنگامی که هنوز از تخت خواب خود بلند نشده اید دمای بدنتان را اندازه بگیرید اگر به مدت 3 هفته دمای بدنتان بالا بود بدین معنا است که احتمال دارد باردار باشید.

 

14) ترشحات از واژن

ترشحات شیری رنگ و غلیظ می تواند یکی دیگر از نشانه های بارداری باشد که به دلیل ضخیم تر شدن واژن رخ می دهد. این ترشحات در هفته اول بارداری دیده می شود و در طول بارداری افزایش می یابد در نتیجه نگران نباشید زیرا هیچ خطری برای شما و جنین نخواهد داشت و با ترشحات قبل از بارداریتان نیز هیچ تفاوتی ندارد اما اگر در هنگام خروج ترشحات احساس سوزش و خارش کردید و همچنین بوی بدی داشت این احتمال وجود دارد که دچار عفونت باکتریای شده باشید و باید هرچه سریع تر به پزشک خود را اطلاع دهید.

 

15) حساس شدن به بوها

حساس شدن به بوهای مختلف می تواند از نشانه های بارداری باشد که معمولا در اوایل این دوران خود را نشان می دهد و باعث می شود که شما با استشمام برخی بوها، احساس تهوع داشته باشید.

 

16) سردرد

سردرد داشتن های پی در پی نیز می تواند از علایم بارداری باشد که عموما به دلیل تغییرات هورمونی رخ می دهد که بسیاری از بانوان این درد را در طول دوران بارداری خود تجربه می کنند. 

 

17)کمردرد

کمردرد اکثرا در اواخر بارداری وجود دارد اما در برخی موارد از ابتدای باردرای نیز این دردها شروع می شود.

 

علائم بارداری

 

تغییرات واژن در بارداری

تغییر رنگ واژن نیز یکی دیگر از علایم اولیه بارداری است که معمولا قبل از تمامی علایم ذکر شده، قابل تشخیص است. واژن به طور معمول به رنگ صورتی می باشد اما بر اثر تغییراتی که در دوران بارداری رخ می دهد، رنگ واژن شروع به تیره شدن می کند و در طول بارداری به رنگ قرمز و ارغوانی در می آید. همان طور که می دانید این تغییر رنگ ناشی از افزایش جریان خون در این ناحیه است.

 

تست بارداری خانگی

در میان انواع تست های بارداری خانگی، تست هایی که بسیار دقیق و حساس هستند می توانند پایین ترین سطح هورمون های بارداری را 4 روز بعد از عقب افتادن عادت ماهیانه شما و یا 7 پس از بارداری تشخیص دهند بنابراین بهترین زمان استفاده از تست های بارداری چند روز پس از عقب افتادن عادت ماهیانه می باشد.

 

تست بارداری آزمایشگاهی

رایج ترین و قطعی ترین تشخیص بارداری آزمایش خون و یا ادرار می باشد. در این دو آزمایش هورمون گنادوتروپین اندازه گرفته می شود که تشخیص این هورمون در آزمایش خون از روز 8 الی 10 بارداری و در آزمایش ادرار از روز 21 الی 28 بارداری امکان پذیر می باشد. برخی اوقات جواب این تست ها منفی می شود در صورتی که شما واقعا باردار هستید بنابراین اگر جواب تست شما منفی بود ولی همچنان علایمی که گفته شد را دارید، پس از یک هفته الی 10 روز دیگر آزمایش را تکرار کنید.

 

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد