هفته هشتم بارداری

شما وارد ماه دوم بارداری خود شده اید. در این هفته منتظر تغییرات بزرگ در خود از لحاظ فیزیکی همانند بزرگ شدن اندازه شکم و سینه هایتان باشید.

 

شرایط و عکس جنین در هفته هشتم بارداری

جنین همچنان به رشد خود ادامه می دهد و به طور مداوم در حال حرکت است اما هنوز چند هفته دیگر باید منتظر بمانید تا بتوانید آن را حس کنید. انگشت های جنین که در هفته قبل فقط رشد داشته، در حال تکامل می باشد.

اندازه جنین بین 14 تا 20 میلی متر می باشد. کلی اندام های حرکتی جنین در حال شکل گیری است و حتی پلک ها خود را نشان می دهد و لب ها نیز پیدا می گردد.

قد جنین در این هفته به صورت عادی باید 6/1 سانتی متر ( در حد لوبیا قرمز ) و وزن آن باید 1 گرم باشد.

توجه داشته باشید که در این هفته جنسیت جنین مشخص نمی شود زیرا اندام های تناسلی آن به طور کامل رشد نکرده است. بازوها و مفاصل زانوها شکل گرفته اند و سر جنین با صاف شدن بدن در شکم مادر به شکل عمودی قرار می گیرد و اعصاب اولیه در حال ارتباط گیری با هم هستند.

 

هفته هشتم بارداری

 

شرایط مادر در هفته هشتم بارداری

با توجه به تغییرات جنین شما نیز باید خود را آماده نمایید تا همپا با این تغییرات خود را تطبیق دهید. با پر شدن گودی کمر و حساس تر شدن نوک سینه‌هایتان شما نیز ممکن است تا حدی اذیت شوید که بسیار طبیعی می باشد. می توانید رحم خود را به اندازه یک انار تصور کنید. تمامی این تغییرات ممکن است با داشتن درد در نواحی شکم یا زیر شکم و پهلو همراه باشد و انقباضاتی را برای شما ایجاد نماید. در این هفته توصیه می کنیم بین 9 الی 10 ساعت خواب کافی داشته باشید تا احساس خستگی را از خود دور نمایید.

افزایش خون در شما امری طبیعی می باشد که گاها با عوارضی نظیر واریس، خونریزی لثه و خفقان بینی همراه می باشد. مصرف روزانه ویتامین را فراموش نکنید و از میزان مصرفی آهن بدنتان به طور کامل مطمئن گردید. زیرا با افزایش میزان حجم خون، بدن نیاز به جذب آهن بیشتری را دارا می باشد. در این هفته اگر در نواحی شکم احساس درد و یا خونریزی داشتید با پزشک معالج خود مشورت نمایید و به سادگی از آن نگذرید.

 

بارداری دوقلویی در هفته هشتم بارداری

لازم به ذکر است تا بدانید که از بین هر صد بارداری، تعداد 3 بارداری منجر به چند قلویی می شود که در این بین میزان احتمال دوقلویی بسیار زیاد می باشد. خانم های بارداری که جنین آن ها دوقلو هستند نسبت به خانم های دیگر تهوع، استفراغ و ترش کردن بیشتر اذیتشان می کند. به دو دلیل امکان دارد شما دوقلو باردار باشید، اول اینکه به خاطر ارث خانوادگی و دوم به دلیل درمان های ناباروری که بسیاری از زوجین به سراغش می روند.

اگر اندازه رحم مادر بیش از حد معمول بزرگ باشد و یا پزشک متخصص در هنگام معاینه متوجه دو ضربان قلب برای جنین شود، آنگاه می توان بدون انجام سونوگرافی که معمولا در ماه های اول صورت نمی گیرد، به دوقلویی بودن جنین پی برد.

به طور منظم با پزشک معالج خود در ارتباط باشید تا مدام فشار خونتان را کنترل نماید و همین طور دیابت در این دوران مخصوصا برای خانم هایی که دوقلو باردار هستند بسیار شایع تر خواهد بود در نتیجه در صورت مشاهده هر گونه علایم شک برانگیز، سریعا برای درمانش اقدام نمایید.

 

تغذیه مناسب در هفته هشتم بارداری

برنامه غذایی و رژیم خود را با توجه به تغییرات جسمی در دوران بارداری، باید تغییر دهید تا در ماه هایی آخر با مشکلات جدی مواجه نشوید. این را در نظر بگیرید که در هر شرایطی و در صورت نیاز به هر تغییری باید پزشکتان نظر نهایی را بدهد و هیچ کاری را در این دوران به خواست خود و بدون آگاهی انجام ندهید زیرا رشد جنین و سلامت آن در طی هفته های بارداری از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

نوشابه های مضر و قندی، کافئین، انواع شیرین کننده های صنعتی ( ساخارین، سوکرالوز، آسه سولفام، آسپارتام و ...) را به حداقل برسانید و یا اینکه به طور کامل از برنامه غذایی هفتگی خود حذف نمایید.

غذاهای دریایی که دارای امگا 3 هستند را حتما در برنامه بگنجانید زیرا امگا 3 در رشد سیستم عصبی و مغز جنین نقش بسزایی دارد و از طرفی از مصرف شمشیر ماهی، شاه ماهی و کوسه به دلیل دارا بودن جیوه دوری کنید.

از جمله موارد ممنوعه در این دوران می توان به شیر خام یا غیر پاستوریزه، انواع سالاد ها، انواع کنسروها و .. اشاره نمود.

 

راهکارهایی جهت مراقبت های هفته هشتم بارداری

به پخت کامل انواع گوشت در هنگام طبخ غذا دقت بسیاری نمایید. درون گوشت های خام عفونت هایی وجود دارد که عامل مهمی برای سقط جنین محسوب می گردد در نتیجه حتی بعد از تماس دست با گوشت خام دستان خود را ضدعفونی نمایید.

در این دوران حساس از نگهداری حیوانات در منزل خود اجتناب نمایید. حیوانات ناقل انگل هستند که خود نیز به تنهایی برای سلامت جنین خطر بزرگی محسوب می شود.

از کلیه مواد مضر شیمیای همانند: حلال ها، انواع پاک کننده ها و انواع رنگ ها استفاده نکنید زیرا سه ماه اول بارداری بازه زمانی حساسی برای شما به حساب می آید.

به مدت طولانی در حمام نمانید و زیر آب داغ قرار نگیرید زیرا گرمای زیاد به جنین آسیب می رساند.

با توجه به نظر پزشک معالج ورزش های سبک را انجام دهید و از هرگونه فعالیت سنگینی که به شکم شما فشار وارد می نماید دوری کنید و قبل از مصرف هر دارویی حتما نظر پزشکتان را جویا شوید.

 

انواع آزمایش ها در هفته هشتم بارداری

بارداری و شرایط آن با توجه به گذشت روزها، مدام در حال تغییر و دگرگونی می باشد و پزشک معالج برای آگاهی از شرایط جنین و مادر و دادن راهکار برای مراقبت های بیشتر و برنامه درست، انجام آزمایش هایی را از شما می خواهد که در هر سه دوره متفاوت خواهد بود و نتیجه حاصل از این آزمایش ها کمک شایانی برای بهتر و سالم گذراندن دوران بارداری خواهد داشت.

نمونه گیری از پرزهای کوریونی CVS

یک نمونه دیگر از جمله تست های تشخیصی مورد نیاز قبل از تولد، نمونه برداری از پرزهای کوریونی می باشد. در این تست نمونه ریزی از پرزهای جفت برداشته می شود که برای مقایسه اطلاعات ژنتیکی با سلول های بدن جنین مورد بررسی قرار می گیرد در نتیجه از آن برای تشخیص مشکلات کروموزومی همچون تریزومی13، تریزومی 18، تریزومی 21 (سندروم دان)، تای ساچ، کم خونی داسی شکل و انواع مشکلات فیبروز کیستیک استفاده می گردد.

با استفاده از این روش امکان شناسایی بیش از 1000 نوع مشکل و بیماری های ژنتیکی به راحتی میسر می باشد و در کنار این موارد می توان جنسیت جنین را تعیین نمود.

انجام این تست را برای افراد زیر توصیه می کنیم تا با خیال راحت و در آرامش دوران بارداری خود را طی نمایند.

- افرادی که سابقه مشکلات کروموزومی در خانواده داشته اند.

- مادرانی که نتایج سونوگرافیNT ، آزمایش هایNIPT و تست سلامت جنین در سه ماهه اول بارداریشان نرمال نبوده است.

- خانم های بالای 35 سال

 

هفته هشتم بارداری

صدمات دوران بارداری در سلامت جنین و فرزند

بیماری های سیستم گوارشی در این دوران

از جمله بارزترین مشکلاتی که خانم های باردار با آن مواجه هستند، بالا آوردن مداوم در ماه های اول بارداری می باشد اما گاها خانم ها استفراغ های شدید و غیر طبیعی دارند و این موضوع سیستم گوارشی شان را دچار دگرگونی می نماید و به دنبال آن بدنشان با کم آبی، گرسنگی و مشکل هماهنگ نبودن توازن مایعات مواجه می شود. از جمله علایم اینگونه مشکلات گوارشی کاهش وزن زیاد و بی آب شدن بدن می باشد.

راه درمان این بیماری استفاده از داروهای ضد استفراغ و تزریق وریدی است.

 

بیماری های کلیوی در این دوران

مهم ترین مشخصه بیماری کلیه ها، عفونت باکتریایی یا همان عفونت ادراری می باشد که از طریق مثانه این عفونت به سمت کلیه ها می رود. خانم هایی که از بیماری کلیوی حاد رنج می برند بعد از بارداری با مشکلات بسیاری باید دست و پنجه نرم کنند و بحث نارسایی کلیه و همچنین فشار خون بالا سلامت مادر و جنین را تهدید خواهد کرد.

گاها این بیماری باعث زایمان زودرس می گردد و از جمله علایم آن کمردرد، لرز و تب می باشد. در نتیجه هنگامی که با این دردها روبه رو شدید سریعا به پزشک خود اطلاع دهید و براحتی آن را نادیده نگیرید.

 

بیماری های کبدی در این دوران

از جمله بیماری های کبد می توان به کبد چرب اشاره نمود که اصولا در ماه های اول بارداری خود را نشان می دهد. در اکثر مواقع دلیل بروز آن مشخص نمی گردد و علتش ناشناخته باقی می ماند.

حالت تهوع، درد شکمی و استفراغ از نشانه های بارز این بیماری می باشد. ممکن است در دوران بارداری موجب به سقط جنین گردد در نتیجه به خانم ها توصیه می شود قبل از اقدام به بارداری در صورت مبتلا بودن به این بیماری با پزشک متخصص در این زمینه مشورت نمایند.

 

نکات و موارد ممنوعه در هفته هشتم بارداری

داروهای غیر ضروری ممنوع

برای اینکه تاثیرات مخرب بر روی جنین شما نباشد در مصرف داروها نهایت دقت را داشته باشید و بدون هماهنگی پزشک داروی خاصی را مصرف نکنید. جدا از عوارض انواع داروهای شیمیایی باید از عوارض داروهای گیاهی نیز مطلع باشید زیرا هر کدام به تنهایی مشکلات حاد و جدی را در هفته 8 ام بارداری در پی خواهد داشت.

از جمله مواردی که در رشد جنین اخلال ایجاد می کند، می توان به آسپرین و بروفن اشاره نمود. طی این دو ماهه اول بارداری که شامل هفته 1 ام تا هفته 8 ام می باشد و اعضایی از جمله قلب، ریه ها و مغز جنین در حال شکل گرفتن است بنابراین از مصرف هر گونه داروی غیر ضروری در این دوران جدا خودداری فرمایید.

 

مصرف خوراکی های مضر ممنوع

موادی همچون شیرین بیان، آناناس در 3 ماهه اول بارداری باعث می شود انقباضاتی در بدن شما ایجاد گردد که این انقباضات ممکن است گاها باعث سقط جنین شود. از طرفی مصرف شیرین بیان تاثیرات مخربی بر مغز جنین داشته و در مواردی باعث بیش فعالی کودک بعد از تولد می شود.

 

مصرف سیگار ممنوع

اگر می خواهید کودک شما دچار کم وزنی، ضعف سیستم عصبی، نقص های مادرزادی، آسم و ... نشود، از مصرف سیگار، قلیان و مواد مخدر به شدت دوری نمایید و حتی الامکان در معرض دود این گونه مواد نیز قرار نگیرید. این مواد باعث تاخیر در رشد سیستم عصبی، ناهنجاری های فیزیکی همچون: اختلالات قلبی، نقص های چشمی، شکاف کام و ... می شود و حتی بر روی سیستم های داخلی بدن کودک تاثیرات منفی بسیاری می گذارد. توصیه ما به شما مادران عزیز ، رعایت مسایل این چنینی می باشد تا بتوانید فرزندی سالم داشته باشید.

 

روابط زناشویی در هفته هشتم بارداری

از ابتدای بارداری و تا ماه 9 بارداری باید طبق اصول و قواعد خاصی روابط زناشویی را انجام دهید تا به جنین آسیبی وارد نشود. با توجه به عدم ممانعت پزشک و ماما داشتن نزدیکی در صورت نرمال بودن وضعیت مادر هیچ گونه ایرادی نخواهد داشت و تا پایان دوران بارداری با توجه به کنترل وضعیت توسط پزشک می تواند ادامه یابد. فقط در برقراری رابطه به نحوه قرار گیری و پوزیشن حتما توجه داشته باشید تا فشاری به شکم مادر وارد نشود.

بسته به میل جنسی خانم ها در ماه های اول که گاها در برخی شدید و در برخی خفیف می باشد اقایان باید مطابق با نیاز همسر خود جلو روند و همسر خود را درک کنند. در واقع آقایان باید با استفاده از تماس، لمس و نوازش، همسرانشان را برای داشتن آرامش فکری و روانی یاری رسانند زیرا این آرامش برای داشتن فرزندانی شاد و سالم بسیار تاثیرگذار خواهد بود. همچنین این آرامش بعد از به دنیا آمدن فرزند باعث داشتن زندگی زیبا، محکم و استوار خواهد شد.

هفته هشتم بارداری

 

نحوه برخورد با خانم ها در هفته هشتم بارداری

برخی از خانم ها در دوران بارداری دچار تغییراتی در چهره و فیزیک بدنی می شوند که شاید برایشان خیلی خوشایند نباشد و از لحاظ روحی و روانی بسیار در تنگنا قرار گیرند. در این بین شما آقایان عزیز باید نحوه رفتار با زن باردار را به خوبی بدانید و آن گونه که صحیح می باشد با همسرتان رفتار نمایید و تنها تغییرات جسمی او را نبینید و به روحیات درونی همسرتان نیز کاملا دقیق شوید در رابطه با مشکلات تان به درستی گفت و گو نمایید تا بهترین تجربه را در این دوران داشته باشند.

همسر شما این روزها به دلیل تغییرات هورمونی عصبی شده، سعی نمایید محبت بیشتری را نثارش کنید تا ذهنی آرام داشته باشد. همیشه آمادگی لازم جهت چگونگی رفتار با زن باردار خود را برای مقابله با هر شرایطی در این دوران داشته باشید. مدام به او بگویید که تا چه اندازه دوستش دارید و درکش می کنید. تحت هر شرایطی همدم خوبی برای او باشید و کاری نمایید تا حضورتان همواره برایش پررنگ و لذت بخش باشد.

از جمله کارهایی که باید به آن دقت نمایید:

- در هنگام مراجعه به پزشک او را همراهی کنید و همگامش باشید.

- یاد آوری هر روزه و مداوم رژیم غذایی وی.

- آرامش او را در شرایط بد در نظر بگیرید، او را مجبور به پذیرایی از مهمان نکنید و برنامه های استراحت و تفریحات خوبی برای خود و او در نظر داشته باشید.

- با وی اظهار همدردی کنید و درد های ناشی از درد کمر، پا و مفاصل و خیلی موارد دیگر را در نظر بگیرید.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد