لیست سیسمونی

تهیه سیسمونی نوزاد یکی از جذاب ترین خرید ها برای پدر و مادرانی می باشد که اولین فرزند آن ها در راه است اما در کنار همه جذابیت ها، دغدغه هایی نیز برای تهیه و خرید وسایل ضروری و مورد نیاز وجود دارد. داشتن یک لیست مناسب که شامل وسایل ضروری، پرکاربرد و مورد نیاز نوزاد و همچنین وسایل کمکی که به پدر و مادر در نگهداری و مراقبت از نوزاد کمک می کند، می تواند راهنمای مناسبی برای تهیه یک سیسمونی خوب و کامل باشد.

 

لیست سیسمونی نوزاد به 7 دسته اصلی تقسیم می شود

 1. سرویس خواب و اتاق نوزاد

 2. وسایل حمل و نقل نوزاد

 3. پوشاک

 4. وسایل تغذیه و آشپزخانه نوزاد

 5. لوازم بهداشتی و استحمام

 6. وسایل بازی و سرگرمی

 7. لوازم ایمنی

 

سرویس خواب و اتاق نوزاد

از مهم ترین و اصلی ترین وسایل مورد نیاز نوزاد، وسایل اتاق خواب است. شما می توانید تخت نوزاد خود را به صورت گهواره و یا همان تخت ثابت تهیه نمایید.

یک سرویس کامل تخت و کمد نوزاد شامل تخت نوزادی که اصولا در طراحی های جدید باکس تعویض پوشک نوزاد را نیز دارند، کمد لباس و ویترین اساب بازی می باشد.

باید بدانید که زیبایی و یا گران بودن سرویس های تخت و کمد نوزاد را نمی توان ملاک استاندارد و یا مناسب بودن آن برای نوزاد دانست.

 

برای خرید یک سرویس خواب و اتاق نوزاد مناسب به نکات زیر توجه داشته باشید:

 • تخت نوزاد می بایستی نرده های محافظ با فاصله های استاندارد ( حداکثر 6-5 سانتی متر) داشته باشد به صورتی که سر نوزاد بین نرده ها گیر نکند. توجه کنید هرچه نرده ها به هم نزدیک تر باشند برای نوزاد امن تر است البته قیمت این نوع از تخت ها نسبتا به تخت های معمولی مقداری بالاتر است.

 • از دیگر موارد مهمی که باید در مورد خرید سرویس خواب دقت کنید، جنس و الیاف به کاربرده شده در بالش و ملحفه نوزاد است به دلیل اینکه با پوست نوزاد به صورت مستقیم ارتباط دارد باید از الیاف کاملا طبیعی باشد و هرگز از بافت هایی که دارای مصنوعی و نایلونی هستند خریداری نکنید. الیاف طبیعی با رد و بدل کردن هوا آسیبی به پوست حساس نوزاد نمی زند.

 • توصیه می شود در تخت نوزاد بیشتر از یک دست بالش و ملحفه استفاده نکنید زیرا تحقیقات نشان می دهد بالش، ملحفه و یا زیرانداز اضافی در تخت نوزاد می تواند بر مرگ ناگهانی او تاثیرگذار باشد و نبود این وسایل اضافی تا 70% این احتمال را کاهش دهد.

 • در انتخاب بوفه و کمد، ایمنی را در الویت قرار دهید. بوفه و یا کمدهایی که دارای شیشه و یا آینه هستند مناسب اتاق نوزاد نمی باشد زیرا امکان دارد در هنگام بازی کردن اسباب بازی و یا اشیایی را پرتاب کند و منجر به شکستن شیشه و خطراتی برای کودک شود. همچنین کشو ها و درب کمدها دارای آرام بست باشند تا احتمال آسیب دیدن دست و انگشت کودک بین کشو و یا درب کم تر شود.

 • برای نکته آخر در انتخاب رنگ و فضای اتاق خواب نوزاد سعی کنید از رنگ های روشن و ملایم که می توان در طیف رنگ های صورتی، سبز و آبی به همراه وسایل دکوری زرد رنگ استفاده کنید.

 

لیست سیسمونی نوزاد

 

وسایل حمل و نقل نوزاد

کالسکه، کریر و صندلی ماشین از وسایل حمل و نقل و بیرون از منزل نوزاد می باشد. همچنین ساک حمل نوزاد که به اصطلاح کریر کات گفته می شود را می توان جز وسایل حمل و نقل نوزاد در سیسمونی خریداری کرد.

تهیه ساک حمل لوازم نوزاد را در وسایل سیسمونی فراموش نکنید زیرا ساک حمل لوازم وسیله ایی بسیار پرکاربرد می باشد. در خرید ساک حمل لوازم نوزاد به جنس، جادار بودن، تعداد جیب و قسمت های نگهداری وسایل مانند شیشه شیر و وزن آن دقت کنید.

در میان وسایل حمل و نقل نوزاد وجود کالسکه در بیرون رفتن با نوزاد است زیرا به پدر و مادر آزادی حرکت بیشتری می دهد. همچنین کالسکه در هدایت کودکان نوپایی که در خارج از خانه با کنجکاوی فراوان به این طرف و آن طرف می روند بسیار مفید است.

در کنار تمامی انواع و تنوع مدل های کالسکه ها فارغ از اینکه ساخت ایران باشد و یا خارج از ایران، شما باید به ایمنی آن توجه بیشتری داشته باشید.

 

ویژگی های یک کالسکه مناسب:

 • نشیمن گاه کالسکه باید ثابت، سفت و مقاوم باشد.

 • در خرید کالسکه به مواردی همچون وزن فرزندتان، کیفیت پارچه، حرکت چرخ ها و سیستم ترمزهای آن دقت کنید.

 • سعی کنید کالسکه ای که انتخاب می کنید از جنس مرغوبی باشد و در پارچه ی آن از پلاستیک استفاده نشده باشد.

 • مدل هایی که دارای نشمین گاه دو حالته و امکان رو به مادر دارند را در اولویت قرار دهید.

 • نکته آخر آنکه کالسکه ایی را بخرید که دارای آفتاب گیر باشد تا نوزاد از اشعه های مضر آفتاب و آفتاب سوختگی در امان باشد.

 

دومین وسیله ضروری در میان وسایل حمل و نقل نوزاد، صندلی ماشین است. امنیت نوازد و کودک در ماشین از مسایل بسیار مهمی است که با انتخاب صندلی ماشین مناسب می توانید به راحتی این امنیت را تامین کنید. توجه داشته باشید در یک تصادف احتمال پرت شدن کودکان از صندلی عقب به سمت شیشه در مقایسه با افراد بزرگسال 6 الی 7 برابر بیشتر می باشد بنابراین تهیه صندلی ماشین برای کودکتان از ضروریات می باشد.

 

نکاتی در خرید صندلی ماشین:

 • مهم ترین قسمت صندلی ماشین مناسب، قسمت جای گیری سر و گردن و نشیمن گاه کودک است که فرزند شما باید در آن احساس راحتی کند.

 • صندلی ماشین باید دارای نشان استاندارد باشد. این نشان در محصولات خارجی با نماد E نمایش داده می شود و بدین معناست که صندلی ماشین از لحاظ ایمنی تست شده است.

 • اگر بیش از یک اتومبیل دارید و می خواهید به طور مداوم صندلی را جابه جا کنید، مدل هایی که بستن و باز شدن آن ها راحت تر است را انتخاب کنید.

 • بهتر است از صندلی های دست دوم استفاده نکنید.

 • همچنین در خرید صندلی ماشین به وزن قابل تحمل آن ها نیز دقت کنید. برخی از صندلی ها تا 36 کیلوگرم قابلیت تحمل وزن را دارند یعنی از 9 ماهگی الی 12 سالگی فرزندتان قابل استفاده خواهند بود.

 • پیشنهاد می شود از صندلی های دو منظوره که قابلیت استفاده به عنوان کریر را نیز دارند خریداری کنید زیرا علاوه بر استفاده راحت تر، به صرفه نیز خواهد بود.

 

لیست سیسمونی نوزاد

 

پوشاک  

یکی از مهم ترین خریدها برای تکمیل سیسمونی تهیه لباس برای نوزاد می باشد اما حواستان باشد از افراط در خرید لباس خودداری کنید زیرا با رشد سریع فرزندتان لباس ها خیلی زود تنگ می شود و بسیاری از آن ها بدون استفاده می مانند.

 

خرید لباس هایی که کارایی مناسبی برای نوزاد داشته باشد، مستلزم رعایت نکاتی است که در زیر به مهم ترین آن ها اشاره شده است:

 • لباس نوزاد باید راحت، نرم و از جنس کتان باشد. از بین انواع پارچه ها، پارچه کتان تنها پارچه کاملا طبیعی است که برای تماس با پوست حساس نوزاد مناسب ترین می باشد. امکان دارد بقیه پارچه ها به کلر و یا فرمالیدها آلوده باشند و باعث ایجاد حساسیت پوستی در فرزندتان شوند.

 • مهم ترین نکته در خرید لباس، حفاظت او از سرما می باشد.

 • لباس هایی را انتخاب کنید که روش باز و بسته کردن آن ها ساده باشد و حدالامکان دارای دکمه های ریز و درشت، گل های تزیینی، بند و یا روبان نباشند.

 • لباس هایی که راحت شسته و سریع خشک می شوند را در اولویت قرار دهید. حتما در سیسمونی نوزاد خود لباس با رنگ سفید نیز خریداری کنید.

 • نکته مهم دیگر آن است که در هفته اول پس از تولد فرزندتان، از لباس هایی که از سر پوشانده می شوند، استفاده نکنید.

 • توجه داشته باشید تمامی زیرپوش هایی که می خواهید تن نوزادتان بکنید باید زیر دکمه دار باشد تا کاملا پهلوهای نوزاد را بپوشاند. همچنین این نوع زیرپوش ها پوشک را محکم نگه می دارد و از کج شدن آن جلوگیری می کند.

 • برای تابستان لباس آستین کوتاه و زمستان آستین بلند بخرید.

 • در هنگام شب به دلیل خنک تر شدن هوا نوزاد به لباس ها گرم تری احتیاج دارد. همچنین برای بیرون از خانه حتما از کلاه استفاده کنید.

 • شاید کفش های کوچولو و فانتزی بسیار برایتان جذاب باشد اما حقیقت این است که این کفش ها در ماه های اول زندگی فرزندتان هیچ کاربردی نخواهد داشت. شما برای جلوگیری از سرما در خانه و یا خارج از خانه می توانید از جوراب استفاده نمایید.

 

لیست سیسمونی نوزاد

 

وسایل تغذیه و آشپزخانه نوزاد

از مهم ترین وسایل مورد نیاز تغذیه و آشپزخانه می توان به شیشه شیر، پیش بند، ظرف غذا و قاشق پلاستیکی، شیشه شور، صندلی غذا با ارتفاع مناسب و ... نام برد.

شیشه شیر را حداقل در دو سایز مختلف کوچک و بزرگ تهیه کنید. در کنار شیشه شیر، سر شیشه در اندازه های متفاوت نیز داشته باشید.

در وسایل سیسمونی نوزادتان قنداق خوری را فراموش نکنید زیرا وسیله ایی بسیار پرکاربردی است.

سعی کنید پیش بندهای آستین دار بخرید زیرا این نوع پیش بندها نسبت به مدل های معمولی آن ها کاربرد بیشتری دارد و به دلیل اینکه کامل تن کودک می رود و امکان کج شدن آن کمتر می باشد، لباس فرزندتان کثیف نمی شود و استفاده راحتی نیز دارد.

یکی دیگر از وسایل کاربردی که به کمک مادران می آید، شیشه شور می باشد، سعی کنید دو یا سه سایز شیشه شور برای تمیز کردن شیشه شیرهای کودکتان داشته باشید.

 

لیست سیسمونی نوزاد

 

لوازم بهداشتی و استحمام

وسایل مربوط به بهداشت و استحمام متناسب با رشد و بزرگ شدن نوزادتان متغیر است اما مهم ترین وسایلی که فرزند شما به آن ها احتیاج پیدا می کند عبارت است از:

 • تب سنج

 • ناخن گیر

 • پوشک

 • دستمال مرطوب

 • خشک کن نوزاد

 • زیر انداز تعویض

 • وان کوچک همراه با توری آسان شور

 • شامپو و صابون های مخصوص نوزادان

 • لوسیون های مراقبت از پوست نوزادان و کرم سوختگی

 • حوله و لیف

همچنین پوار بینی ( فین گیر) و قطره بینی ( قطره کلروسدیم) از مهم ترین وسایل بهداشتی در سیسمونی می باشند که از بدو تولد فرزندتان مورد استفاده می گردد.

در کنار وسایل بهداشتی مورد نیاز نوزاد، وسایل دیگری نیز وجود دارند که مورد احتیاج مادران شیرده می باشد و معمولا در لیست سیسمونی تهیه می شوند. مانند: کرم های مخصوص سینه، کرم ضد ترک، دستمال و پد سینه.

 

لیست سیسمونی نوزاد

 

وسایل سرگرمی و آموزشی

تمامی وسایل سرگرمی و آموزشی از جمله اسباب بازی ها، دارای رده سنی می باشد و بهتر است هر کدام  متناسب با رده سنی فرزندتان خریداری شود و آن ها را در زمان های مناسب در اختیار کودکتان  قرار دهید.

در میان تمامی اسباب بازی ها، انواعی که رنگ های متنوع و شادی دارند و جنس آن ها مقاوم تر است را انتخاب نمایید.

تا 4 ماهگی فرزندتان از وسایل درشت تر استفاده کنید تا خطری برای نوزاد نداشته باشد.

خرید جغجغه در وسایل سیسمونی نوزادتان فراموش نکنید زیرا جغجغه با ریتم آهنگی که دارد در آرام کردن نوزاد بسیار کاربرد دارد. همچنین اسباب بازی های موزیکال برای کودکان نوپا بسیار جذاب می باشد.

 

لیست سیسمونی نوزاد

 

وسایل ایمنی نوزاد

وسایل ایمنی عمدتا با بزرگ و نوپا شدن فرزندتان به کار می روند. در زمانی که احساس می کنید دیگر وقت آن است نوزادتان در اتاق خودش به خواب برود، بهترین وسیله برای مراقبت از او مانیتور های اتاق کودک می باشد. همچنین تمامی وسایل محافظتی، از جمله محافظ و قفل های مخصوص کلید و لبه های نیز برای زمانی که کودکتان کنجکاوانه به این طرف و آن طرف خانه می رود بسیار کاربرد خواهد داشت.

 

لیست سیسمونی نوزاد

 

وسایل مورد نیاز در بیمارستان پس از تولد نوزاد

 1. پتو: برای پوشاندن نوزاد خود به یک پتو احتیاج دارید که معمولا بیمارستان این پتو را به شما می دهد اما اگر می خواهید از پتویی که خودتان برای نوزادتان تهیه کردید، استفاده کنید باید دقت داشته باشید که جنس پتو ضخیم باشد تا در هوای سرد از فرزندتان به خوبی محافظت کند.

 2. لباس: در هنگامی که می خواهید نوزاد را به خانه ببرید باید لباسی مناسب و اندازه او به همراه داشته باشید اما اگر لباس هایی که تهیه کرده اید به اندازه ی نوزادتان نبود می توانید تنها از جوراب و شورت استفاده کنید. همچنین در هوای سرد بهتر است یک کلاه نرم نیز در ساک لوازمی که با خود به بیمارستان برده اید، داشته باشید.

 3. صندلی ماشین: بهترین و ایمن ترین راه برای اینکه فرزندتان را به ماشین به خانه ببرید داشتن صندلی نوزاد است بنابراین یک صندلی که به درستی نصب شده باشد در عقب ماشین خود داشته باشید و از قبل طرز قرار دادن نوزاد در صندلی را یاد بگیرید. همچنین توجه کنید لباسی که تن نوزادتان می کنید باید دارای پا باشد تا بتوانید کمربند صندلی ماشین را به راحتی بین آن قرار دهید.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد