هفته دهم بارداری

اکنون شما دو ماه و یک هفته است که باردارید. در این هنگام توصیه می شود به داستان هایی که از بارداری های دیگران برایتان تعریف می شود، اهمیت ندهید زیرا هر فرد با خصوصیات خود دوران بارداری منحصر به فردی  را طی می کند و کمتر شباهتی بین بارداری دو شخص پیدا می شود بنابراین فقط بر خود و کوچولوی تان تمرکز داشته باشید تا این دوران را به راحتی سپری کنید.

در هفته 10 بارداری می توانید به وسیله آزمون داپلر صدای قلب فرزندتان که برای شما می زند را بشنوید، (لذت بخش ترین صدای دنیا برای هر مادر و پدری)

 

شرایط مادر در هفته دهم بارداری

تغییرات و بزرگ شدن شکم شما در این هفته محسوس تر می شود ولی همچنان احساس سنگینی و حالت تهوع همراه شما خواهد بود. عضلات و رحم شما در حال کش آمدن می باشد و وضعیت جسمی و روحی تان کم کم به حالت اولیه خود باز می گردد اما تا آن زمان باید کمی تحمل داشته باشید. با توجه به توصیه پزشکان در این هفته باید حدود 1 الی 2 کیلوگرم وزن اضافه کرده باشید، این روند در هفته های آینده نیز ادامه خواهد داشت بنابراین با ورزش های مناسب سعی کنید عضلات خود را آماده و قوی نگه دارید.

 

هفته دهم بارداری

 

شرایط و عکس جنین در هفته دهم بارداری

در این هفته بیشتر اندام های  جنین در حال شکل گیری می باشد و جنین تا هفته دهم بارداری دوران حساسی را می گذراند بنابراین در این هفته ها باید بیشتر مراقب خود و جنین تان باشید زیرا هرگونه برخورد عامل خارجی با جنین که وارد بدن مادر می شود، احتمال بروز ناهنجاری های مادرزادی را افزایش می دهد.

در کنار تامین آب و مواد غذایی توسط جفت، رشد آن همچنان ادامه دارد.

کیسه زرده که وظیفه ی تولید گلبول های قرمز را برعهده داشته است، کم کم از بین می رود و کبد وظیفه او را برعهده می گیرد. کلیه همانند بقیه اندام های درونی در حال کار کردن است، خون را تصفیه و ادرار تولید می کند. همچنین اندام های دورنی جنین مانند مغز، ریه، روده و کلیه ها فعالیت خود را آغاز نموده اند.

اندام های جنسی جنین در هفته دهم شکل می گیرد اما تشخیص جنسیت جنین با استفاده از دستگاه های سونوگرافی در این هفته امکان پذیر نمی باشد.

در این هفته پوستی که بین انگشتان دست و پای فرزندتان بوده است از بین رفته و اکنون انگشت او شباهتی به انگشتان اردک نخواهد داشت. همچنین موهای کرک مانندی روی بدنش روییده است.

غضروف های جلوی سر به تدریج در حال تبدیل به استخوان می باشد اما هنوز سفت و محکم نشده اند و می توان تقسیمات مغزی او را به وضوح دید.

پاهای کوچولویش اکنون کمی بلند تر شده و تکان بیشتری می خورد اما هنوز سر او از بدنش مقداری بزرگ تر است. همچنین بازو ها و مچ هایش حالت گرفته و روی سینه اش قرار دارند. 

تا هفته دهم بارداری چشم های جنین باز می ماند اما در هفته های آینده پلک ها به هم متصل می شوند و تا هفته 25 الی 27 بسته خواهند ماند.

قد جنین در این هفته به صورت عادی باید 3.1 سانتی متر و وزن آن حدود 4 گرم باشد.

 

 

بارداری دوقلویی در هفته دهم بارداری

سونوگرافی در این هفته به شما می گوید که تک قلو و یا چند قلو باردار هستید.

اگر دو و یا چند قلو باردار هستید به دلیل آسیب پذیری بیشتر رحم و جفت در برابر فشارهای خارجی و بالا بودن حساسیت در سه ماهه اول بارداری، نزدیکی توصیه نمی شود.[wrepi value="post_255"]

 

توصیه و مراقبت های هفته دهم بارداری

اگر در اقوام خود سابقه بیماری های ژنتیکی دارید بهتر است مابین هفته های دهم الی دوازدهم تست CVS را برای بررسی جنین انجام دهید. این تست برای بانوانی که در سن 35 سالگی و یا بیشتر باردار شده اند نیز انجام می شود.

از دیگر مراقبت های مهم دوران بارداری حفظ بهداشت و سلامت دهان و دندان می باشد. در این دوران لثه های شما متورم شده و امکان خونریزی دارد بنابراین برای جلوگیری از عفونت لثه توصیه می شود روزی دوبار به مدت 3 دقیقه دندان و لثه های خود را به آرامی مسواک بزنید و برای کاهش تورم آن ها از آب نمک استفاده کنید.

توصیه می شود تا حد امکان از خوردن شیرینی ها و مواد غذایی چسبناک خودداری نمایید.

 

تغذیه در هفته دهم بارداری

تغذیه مناسب از مهم ترین موارد در دوران بارداری به حساب می آید بنابراین با یک برنامه غذایی دقیق و متنوع می توانید تمامی عناصر و مواد معدنی مورد نیاز خود و فرزندتان را دریافت کنید.

در این هفته باید روزانه 2000 کالری دریافت کنید بنابراین می توانید برنامه غذایی خود را بر اساس این موارد تنظیم کنید: 170گرم نان و غلات، 155 گرم پروتئین که شامل گوشت و لوبیا باشد، 3 فنجان لبنیات، 2 فنجان میوه، 2 فنجان سبزیجات که میوه و سبزیجات را می توانید تازه، یخ زده و خورد شده استفاده کنید.

علاوه بر مواردی که نام برده شد، شما باید در هفته 350 گرم ماهی و مواد غذایی دریایی مصرف کنید اما در انتخاب ماهی ها دقت لازم را داشته باشید. ماهی خام و از انواعی که دارای جیوه بالا می باشند، نخورید و حتما قبل از مصرف از سلامت ماهی مطمئن شوید.

 

ورزش در هفته دهم بارداری

یکی از موثرترین روش های آرامش و تعادل سازی بدن در دروان بارداری یوگا می باشد. با استفاده از ورزش یوگا در دوران بارداری می توانید عضلات کمر و تمامی عضلاتی که برای زایمان تحت فشار خواهند بود را تقویت و بین نیم تنه ی بالایی و پایینی بدن خود تعادل برقرار کنید.

از دیگر مزایای انجام ورزش یوگا بالا بردن قدرت تمرکز و آرامش دادن به روح و جسم می باشد.

 

روابط زناشویی در هفته دهم بارداری

روابط زناشویی در سه ماهه اول بارداری هیچ ممنوعیتی ندارد اما باید به نکاتی نیز توجه داشته باشید. 

از نزدیکی های خشن دوری کنید زیرا می تواند جنین را تحت تاثیر قرار دهد.

بهتر است در هر نزدیکی از کاندوم استفاده شود و بعد از نزدیکی واژن را تمیز کنید تا مطمئن باشید که هیچ عفونتی به جنین نرسیده است. به یاد داشته باشید برای تمیز کردن واژن از ژل های ضدعفونی کننده و معطر  استفاده نکنید.

اگر دچار خونریزی شدید احتمال دارد شما و یا همسرتان دارای عفونت منتقل شونده جنسی و یا دچار جفت سرراهی باشید بدین صورت که جفت در نزدیکی دهانه رحم در حال رشد می باشد، در این مواقع بهتر است با احتیاط کامل رابطه داشته باشید.

 

انواع آزمایش ها در هفته دهم بارداری

بارداری باعث افزایش دفع ید می شود و علاوه بر آن  با دریافت ید از طرف جنین، ید در بدن مادر کاهش می یابد بنابراین به بانوانی که قصد بارداری دارند، توصیه می شود از نظر عملکرد غده تروئید خود، آزمایش دهند تا از عملکرد درست آن اطمینان حاصل شود زیرا تکامل سیستم عصبی جنین توسط هورمون های مادر صورت می گیرد و در صورتی که غده تروئید نتواند به میزان مورد نیاز بدن هورمون تولید کند، بر رشد سیستم عصبی جنین تاثیرگذار خواهد بود.

 

نکات و موارد ممنوعه در هفته دهم بارداری

نکاتی در سفر

در طول سفر راحتی شما از اهمیت بالایی برخوردار می باشد بنابراین کفش و لباس های راحتی را فراموش نکنید. در هنگام پیاده روی از کفش هایی که دارای قوس مناسبی می باشند، استفاده کنید و حتما دمپایی برای دم دستی خود به همراه داشته باشید.

 

استرس و اضطراب های شدید ممنوع

استرس برای رشد جنین همانند سم می ماند بنابراین باید سعی کنید به وسیله روش های مختلف مانند ورزش های هوازی و تنفسی و یا انجام کارهایی که به کاهش اضطراب در شما کمک می کند، این افکار و عوامل منفی را از خود دور نگه دارید به خصوص با تغییرات هورمونی بدن در سه ماهه اول این اختلال های روحی بسیار نمایان می شود اما نگران نباشید زیرا با گذشت زمان و نزدیک شدن به سه ماهه دوم و ثابت شدن هورمون ها این حالات از بین می روند. 

 

نکته هایی برای پدران در هفته دهم بارداری

در این دوران باید سعی داشته باشید حالات روحی و نیاز های همسرتان را درک و او را همراهی کنید. مکالمات را شما شروع کنید، نیازهایش را از او بپرسید، برایش هدیه بخرید، پاها و گردنش را ماساژ دهید تا از این طریق حس خوب به همسرتان منتقل کنید و در فعالیت هایی ورزشی او مانند پیاده روی و شنا در کنار او باشید زیرا این کار باعث می شود تا همسرتان با روحیه بهتری به ورزش کردن ادامه دهد.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد