هفته سی و سوم بارداری

در اواخر ماه هشتم بارداری کم خوابی و بیدار شدن های شبانه شما را کلافه خواهد کرد. در هفته 33 بارداری حجم خون شما که شامل پلاسما و گلبول های قرمز می باشد، نسبت به دوران پیش از بارداری تان 40 تا 50 درصد افزایش داشته تا نیاز های شما و جنین تان را فراهم کند و همچنین جایگزین خون از دست رفته در هنگام زایمان نیز می شود.

شما می توانید برای جلوگیری از افتادگی سینه هایتان بر اثر سنگینی، از سینه بند استفاده کنید.

 

شرایط مادر در هفته سی و سوم بارداری

اکنون رحم شما 500 برابر حالت اولیه خود شده است و همچنان به بزرگ شدن ادامه می دهد. دست و پاهایتان هنوز متورم می باشد و حتی امکان دارد بیشتر از این هم ورم کند. این ورم ها تا مدتی بعد از زایمان نیز همراهتان خواهد بود بنابراین برای راحتی از مچ بند و کمربند های بارداری استفاده کنید.

در این هفته خواب های آشفته به سراغتان می آید و تکرر ادرار و کم خوابی نیز شما را رها نمی کند.

 

هفته سی و سوم بارداری

 

شرایط و عکس جنین در هفته سی و سوم بارداری

تمام استخوان های جنین به جز استخوان های سرش که هنوز نرم هستند و به هم نچسبیده اند، کامل و محکم شده است.

او در هفته های آخر در حال وزن گیری است تا زمان تولد روی فرم باشد اما با بزرگ شدنش دیگر جایی برای تکان خوردن ندارد و تنها شیطنت او به گرفتن بند ناف محدود می شود.

قد جنین در هفته 33 بارداری به صورت عادی باید 44 سانتی متر و وزن آن باید حدود 2 کیلوگرم باشد.

در اصطلاحات پزشکی نوزاد رسیده، زودرس و نارس وجود دارد. اگر فرزند شما بین هفته های 38 تا 42 به دنیا آید، نوزاد رسیده محسوب می شود و اگر زودتر از هفته 38 به دنیا آید و دستگاه تنفسی او کامل شده باشد، به آن نوزاد زودرس می گویند اما اگر دستگاه تنفسی اش به طور کامل تشکیل نشده باشد، نوزاد نارس نامیده می شود. نوزادان نارس معمولا دچار مشکلاتی هم چون کم وزنی (وزنی کمتر از 2 کیلو و 500 گرم) می شوند و خطراتی همچون عقب ماندگی جسمی و ذهنی آن ها را تهدید می کند.

 

هفته سی و سوم بارداری

 

بارداری دوقلویی در هفته سی و سوم بارداری

زایمان زودرس یکی از شایع ترین خطرات در بارداری های دوقلو می باشد. در بارداری های چندقلویی به ازای هر قل زایمان شما یک ماه زودتر انجام می شود به طوری که اگر دوقلو باردار باشید به جای 39 تا 40 هفته شما در هفته 36 بارداری زایمان خواهید داشت اما نگران نباشید زیرا اکثر کودکانی به دنیا می آیند سالم هستند، تنها برخی از آنان دچار مشکلات ریوی و یا بیماری های موقت می شود بنابراین بهتر است با علایم زایمان زودرس آشنا باشید.

 

توصیه و مراقبت های هفته سی و سوم بارداری

احتمال زایمان زودرس در ماه هشتم بارداری بسیار کم است اما عوامل فیزیکی و محیطی بر ایجاد زایمان زودرس تاثیر خواهد گذاشت که باعث می شود انقباضات و درد زایمان شروع شود.

سه مورد مهم از عواملی که در زایمان زودرس تاثیر دارد، در زیر توضیح داده شده است.
  • ایستادن به مدت طولانی باعث افزایش فشار خون در ناحیه رحم می شود و برای از بین رفتن انسداد های ایجاد شده، رحم شروع به منقبض شدن و تغییر شکل دادن می کند و در هنگامی که ایستادن طولانی می شود این انقباضات نیز افزایش می یابد. توصیه می شود از هفته 24 بارداری به بعد بیشتر از چهار ساعت سرپا نیایستید و با گذراندن هفته 33 بارداری ایستادن بیشتر از نیم ساعت مجاز نمی باشد.

  •  با بلند کردن جسم سنگین، ماهیچه های شکم منقبض می شوند و به رحم فشار می آورند در نتیجه باعث زایمان زودرس می شود.

  • استرس و عصبانیت باعث ترشح هورمون هایی در بدن می شود که می توانند فشار خون را افزایش دهند و در نتیجه ایجاد پره اکلامپسی کند بنابراین پزشکان توصیه می کنند همیشه آرامش خود را حفظ کنید و از محیط های استرس زا دوری کنید.

در صورت بروز هر یک از علایم زیر در هفته 33 بارداری خود سریعا به پزشک مراجعه کنید.
  • تورم

  • دردهای شکم و کمر

  • تاری دید

  • سردردهای شدید

  • کم شدن حرکات جنین

  • داشتن 6 انقباض یا بیشتر در یک ساعت

  • لکه بینی یا خونریزی

  • ترشح مایع از واژن

 

تغذیه در هفته سی و سوم بارداری

اکنون نمی توانید به راحتی گذشته غذا بخورید و با خوردن بعضی از مواد غذایی امکان دارد دچار سوزش معده، نفخ و دیگر ناراحتی ها شوید بنابراین با کمی تغییر در عادت غذایی خود، می توانید راحت تر باشید و تمامی خوراکی های خوشمزه ای را که دلتان می خواهد را بعد از زایمان بخورید.

پیشنهاد نی نی کالا در هفته 33 بارداری
  • سوپ نودل مرغ درست کرده و در آن از نخود فرنگی استفاده کنید.

  • سالادتان را همراه با پرتقال میل کنید.

  • می توانید در میلک شیک خود میوه بریزید.

  • ماست کم چرب یخ زده را به همراه میوه های تازه بخورید.

 

ورزش در هفته سی و سوم بارداری

در این هفته برای کاهش درد های کمر و پاهایتان می توانید حرکات ورزشی لگنی را انجام دهید. برای دانستن بهترین ورزش های مخصوص لگن از پزشک خود سوال کنید.

 

نکات و موارد ممنوعه در هفته سی و سوم بارداری

خوردن جگر ممنوع

همان طور که در هفته سوم بارداری گفته شد، مصرف بیش از اندازه ویتامین A برای جنین ضرر دارد بنابراین باید در مصرف ویتامین A و مواد غذایی حاوی این ویتامین دقت داشته باشید. ویتامین A یک ویتامین محلول در چربی می باشد که به صورت عادی در کره، روغن هایی که برای پخت و پز استفاده می شود و تمامی چربی ها وجود دارد و مقدار زیادی آن در بدن به راحتی دفع نمی شود.

جگر یکی از منابع اصلی ویتامین A است که مصرف آن در دوران بارداری توصیه نمی شود. باید توجه داشته باشید که مصرف به اندازه و با تجویز پزشک، ویتامین A بسیار مفید است.

 

نکته هایی برای پدران در هفته سی و سوم بارداری

با تغییرات ایجاد شده در ظاهر و روحیه همسرتان، امکان دارد هم شما و هم او اذیت شوید اما باید صبوری پیشه کنید و به دنبال راه هایی برای خوشحال کردن و عوض شدن حال و هوای همسرتان باشید برای این کار می توانید در کارهای خانه به همسرتان کمک کنید.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد