هفته سوم بارداری

هفته سوم آغاز اتفاقات بسیار و مهم در رحم مادر است. این هفته، اولین هفته از حیات فرزند شما می باشد. در این مرحله جنین شبیه توده ای است، متشکل از چند صد سلول گرد که به سرعت در حال تقسیم شدن می باشند. از این هفته به بعد، باید به مراقبت ها و توصیه ها بیشتر توجه داشته باشید.

 

شرایط مادر در هفته سوم بارداری

در این هفته بلاستوسیت در مسیر 3 الی 7 روزه خود به سمت رحم، همچنان در حال تقسیم سلولی می باشد و خود را برای عمل لانه گزینی آماده می سازد. از طرف دیگر لایه رحمی که در طی هفته گذشته ساخته شده است، نیز آماده ی این عمل می باشد.

هنگامی که این توده سلولی به رحم راه پیدا می کند و در لایه رحمی ثابت می شود، عمل لایه گزینی انجام شده و پیغام های عصبی برای اعلام حضور خود ارسال می کند اما همچنان شما آن را حس نخواهید کرد و حتی هیچ علایمی از بارداری نخواهید داشت. تنها در برخی موارد امکان وجود لکه بینی یک تا دو روزه و سبک تر از دوران عادت ماهانه است، که می توان آن را جز علایم بارداری پنداشت. در حال حاضر بلاستوسیت یک توده سلولی به اندازه 1 تا 3 میلی متر است.

 

هفته سوم بارداری

 

شرایط و عکس جنین در هفته سوم بارداری

در زمانی که اسپرم وارد غشای سلولی تخمک می شود، به وسیله پیام های عصبی ارسالی، یک لایه از کیسه آب در اطراف تخمک تشکیل خواهد شد. این لایه وظیفه دارد مابقی اسپرم ها را از تخمک دور نگه دارد و در نهایت اسپرم های باقی مانده تا چهل و هشت ساعت بعد، از بین خواهند رفت. این فرایند را واکنش غشایی می نامند که یک واکنش طبیعی است.

در فاصله زمانی سی ساعته بعد از لقاح، تخمک تقسیم میتوز خود را آغاز می کند و به دو سلول قسمت می شود. در مرحله بعد دو سلول به چهار سلول تقسیم می شوند و این تقسیمات با سرعت نسبتا بالایی ادامه پیدا خواهد کرد. بعد از گذشت هفتاد و دو ساعت از تقسیم تخمک، آن را مورولا می نامند. در ادامه پس از چهار روز متوالی و انجام تقسیمات سلولی، یک خوشه سلولی تشکیل خواهد شد که نام آن را بلاستوسیت گذاشته اند. در این مرحله جنین خود را به رحم رسانده و اتصال برقرار خواهد کرد. این دوره، مدت زمان مابین لقاح دو سلول گامت و لانه گزینی نطفه را دروه جنینی می نامند.

در هفته 3 جنین هنوز در مرحله بلاستوسیت می باشد و به اندازه ایی کوچک است که تنها با میکروسکوپ دیده می شود. این هفته هورمونی به نام گنادوتروپین توسط جفت ترشح خواهد شد، که در ادرار و خون شما قابل تشخیص است. این هورمون با دستورات جدید که به رحم ابلاغ می کند، باعث می شود که دیگر تخمکی از تخمدان ها آزاد نشود و همچنین مقدار پروژسترون و استروژن را در بدن افزایش می دهد تا از خون ریزی جداره های دیواره ی رحم جلوگیری کند.

در امتداد این روند مایع آمنیوتیک و یا همان کیسه آب نیز در اطراف توده سلولی در حال شکل گیری می باشد تا در ماه های آینده از جنین حفاظت کند. در این هنگام که بلاستوسیت با سرعت بسیار بالا در حال تکثیر می باشد، جنسیت، رنگ چشم و جنس موی فرزند شما مشخص خواهد شد.

قد جنین در هفته 3 بارداری به صورت عادی باید 0.08 سانتی متر و وزن آن باید 0.06 گرم باشد.

 

هفته سوم بارداری

 

بارداری دوقلویی در هفته سوم بارداری

فاکتور های مختلفی در بارداری های چند قلویی موثر هستند. ازدیگر فاکتورهای آن می توان به نژاد، داروها و روش های بارداری نام برد.

نژاد: بانوان امریکایی- آفریقایی بیشترین احتمال بارداری های چند قلویی را نسبت به دیگر نژاد ها دارند. همچنین در بانوان هندی و اروپایی که در سن بالای 35 باردار می شوند نیز این احتمال بیشتر می باشد. در این میان بومیان امریکایی و آسیایی دو نژادی هستند که کمترین آمار بارداری چند قلویی را دارند.

دو فاکتور زیر، روش هایی هستند که از تکنولوژی های باروری به وجود آمده اند و در سال های اخیر بسیار رواج پیدا کرده اند.

داروها: کلومفین سیترات و فولیکل داروهای تحریک کننده ی تخمک گذاری هستند که بر هورمون FSH و تولید تخمک های بیشتر تاثیر می گذارند که در صورت بارور شدن این تخمک ها احتمال چند قلویی بالا می رود.

روش های بارداری: تکنولوژی و تکنیک هایی برای کمک به بارداری مانند باروری آزمایشگاهی IVF وجود دارند که در آن با داروهای تحریک کننده تخمک گذاری، چند تخمک تولید کرده و بعد از بارور کردن تخمک ها، آن ها را به رحم برمی گردانند تا رشد کنند.[wrepi value="post_255"]

 

توصیه و مراقبت های هفته سوم بارداری

در صورت استفاده از قرص های ضد بارداری بهتر است این نکته را بدانید که این قرص ها تنها قبل از انجام لقاح عمل خواهند کرد و بعد از تشکیل بلاستوسیت هیچ تاثیری نخواهند داشت.

برای اطمینان از سلامتی بدن خود به پزشک مراجعه کنید و از او مشورت بگیرید. در صورتی که در این مدت از بارداری خود خبر ندارید، جای نگرانی نیست زیرا مراجعه نکردن به پزشک دلیلی برای آسیب رسیدن به فرزند شما نمی باشد. بسیاری از بانوان در چندین هفته اول بارداری خود از آن اطلاعی نداشته و به پزشک مراجعه نمی کنند.

در سه ماهه اول بارداری به هیچ عنوان رنگ موی خود را تغییر ندهید زیرا محققان به این نتیجه رسیده اند که مواد شیمیایی موجود در رنگ های مو یکی از عوامل سقط جنین می باشد. تنها در ماه آخر بارداری می توانید از رنگ های شیمیایی استفاده نمایید.
همچنین در مصرف لوازم آرایشی خود نیز محتاط باشید. موادی مانند تیرولئوم، رتین-A، سالیسیلیک اسید، رتینول و اکسی بنزون که از طریق پوست جذب می شوند باعث اخلال در رشد جنین می شوند. این مواد اکثرا در لوسیون های بدن دیده می شوند.

مصرف بیش از حد ویتامین A می تواند، نواقصی در قلب و نخاع جنین ایجاد کند.

ورزش و فعالیت های بدنی روزانه برای بارداری منعی نخواهد داشت. ورزش های مناسب سه ماهه اول بارداری شامل پیاده روی، شنا و ایروبیک می باشد. توصیه می شود قبل از شروع به هرگونه فعالیت بدنی از پزشک خود مشورت بگیرید.

اگر با پزشک و یا دندان پزشکی در ارتباط هستید، احتمال بارداری خود را با آن ها در میان بگذارید.

 

برخی از علایم بارداری در هفته سوم

نشانه های شایع و زود هنگام بارداری

  • حساس شدن به برخی از رایحه ها

  • حساس شدن به برخی از غذاها

  • درد زیاد در سینه ها

  • خستگی

  • لکه بینی و یا خونریزی بسیار کم

این خون ریزی که عموما به صورت لکه بینی مشاهده می شود، یک الی دو روز ادامه پیدا خواهد کرد. در صورتی که خون ریزی شدید شد و بیش از چند روز به طول انجامید هرچه سریع تر به پزشک خود اطلاع دهید.

 

تغذیه در هفته سوم بارداری

در سه ماهه اول بارداری لزومی به افزایش میزان مصرف کالری در روز نمی باشد و پزشکان تنها تا 2 کیلوگرم افزایش وزن را مجاز دانسته اند. بهتر است مصرف روزانه 400 میکروگرم اسید فولیک را در برنامه غذایی خود داشته باشید. در آغاز هفته چهاردهم بارداری می توانید میزان 300 کالری، که از مواد غذایی سالم و مفید دریافت می شود را به وعده های غذایی خود بیافزایید.

در این هفته امکان دارد فقط کمی احساس نفخ داشته باشید در صورتی که بیشتر بانوان تا هفته دوازدهم بارداری خود هیچ علایمی نخواهند داشت.

مقدار نوشیدن آب را در روز افزایش دهید. میوه و سبزیجات را در 5 وعده مصرف کنید و در خوردن ویتامین ها افراط نداشته باشید.

داروهایی که اخیرا مصرف کرده اید یا در حال مصرف هستید را به پزشک اطلاع دهید. در مصرف مکمل های گیاهی دقت لازم را داشته باشید.

  • بدن شما در دوران بارداری به خون زیادی احتیاج خواهد داشت، آهن به تامین خون مورد نیاز شما کمک می کند.

  • کالری موجود در مواد غذایی سالم بر رشد کامل جنین تاثیر می گذارد.

  • رشد مغز و سیستم عصبی جنین با کمک اسید فولیک در 8 هفته اول بارداری کامل خواهد شد.

  • ساخت بافت ها، عضلات جنین و تولید خون وابسته به پروتئین می باشد و در ساخت استخوان ها و دندان های جنین، کلسیم و ویتامین D موثر خواهند بود.


 

ورزش درهفته سوم بارداری

با بزرگ شدن رحم و شکم، مرکز ثقل بدن تغییر خواهد یافت و دردهای شایع بارداری در ناحیه کمر شروع می شود. شما می توانید از همین حالا با کمک ورزش های مناسب، ماهیچه های شکم و کمر خود را تقویت سازید تا از این دردها بکاهید.
هرروز به مدت 5 دقیقه تمرینات تنفسی انجام دهید. در حالت نشسته نفس عمیق بکشید، از بینی دم و بازدم را از دهان انجام دهید. این تمرینات نیز برای کاهش دردهای زایمانی توصیه می شود.
در مورد حرکات ورزشی سنگین تر حتما باید از پزشک خود دستور بگیرید.

 

انواع آزمایش ها در هفته سوم بارداری

تعیین گروه خونی و RH شما یکی از مهم ترین فاکتور های آزمایش در دوران بارداری است. اگر RH شما منفی و RH فرزند مثبت باشد، شما نیاز به تزریق آمپول روگام در دو مرحله می باشید.

اولین مرحله تزریق در دوران بارداری و دومین آمپول بعد از تولد نوزاد انجام می شود در صورتی که RH پدر نیز منفی باشد دیگر جای نگرانی نیست زیرا RH نوزاد هم منفی خواهد شد. آمپول روگام برای جلوگیری از رشد آنتی بادی هایی که امکان دارد در بارداری اول یا بارداری های بعدی تان به وجود آید، ترزیق می شود.

هم چنین خون شما برای آنتی بادی هایی دیگر که امکان دارد بارداری شما را تحت تاثیر قرار دهد، بررسی خواهد شد.

 

نکات و موارد ممنوعه در هفته سوم بارداری

سفرهای طولانی ممنوع

همه چیز به وضعیت بدنی مادر و آمادگی جسمانی او بستگی دارد، با این حال سفر با اتومبیل با مسافت های طولانی توصیه نمی شود. درصورت مشاهده لکه بینی و یا داشتن سوابقی هم چون فشار خون در دوران بارداری، بارداری دوقلو و زایمان زودرس، مسافرت را تا پایان بارداری تان کنار بگذارید زیرا سفر کردن مادر باردار با وجود این سوابق می تواند برایش خطرناک باشد. اگر در این دوران مسافرت ضروری برایتان پیش آمد، حتما پزشک خود را مطلع کرده و در صورت نبود مشکلی به سفر بروید.

سه ماهه اول بیشترین مراقبت ها را داشته باشید و به باید ها و نباید ها بیشتر اهمیت دهید. از فعالیت های زیاد، حمل وسایل سنگین و پیاده روی هایی که شامل صخره، تپه و راه های سخت می باشد، اجتناب کنید. سعی داشته باشید از خوردن غذای بیرون و حتی ماندن طولانی مدت در زیر آفتاب نیز دوری کنید.

نزدیک افراد بیمار نشوید

بیماری های عفونی مانند سرخجه، هپاتیت و آبله مرغان به طور مستقیم روی جنین تاثیر خواهند گذاشت و عوارض آن ها می تواند به سقط جنین نیز منجر شود بنابراین سعی کنید قبل از باردار شدن، واکسن های مربوط به بیماری های عفونی را بزنید و با بیمارانی که بیماری آن ها مسری است در تماس نباشید. در صورت بروز هر مشکلی با پزشک مشورت کنید.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد