هفته چهاردهم بارداری

هفته چهاردهم آغاز سه ماهه دوم بارداری می باشد. اکنون دست ها و اندام های جنین متناسب با بدن او رشد کرده است و او توانایی مکیدن شست خود را دارد. از این هفته به بعد علایم طبیعی بارداری مانند خستگی، تهوع و دردهای سینه کم کم از بین خواهد رفت و انرژی شما بیشتر می شود. در برخی از بانوان این علایم تا هفته شانزدهم بارداری ادامه می یابد.

طبیعی است اگر در این هفته احساس گرمای بیشتری بکنید زیرا برای تامین اکسیژن مورد نیاز شما و جنین تان، گردش خون افزایش می یابد و دمای بدن بالا خواهد رفت. از دیگر تغییراتی که در این هفته با آن مواجه می شوید تیره شدن نوک سینه ها و بزرگ تر شدن هاله ی اطرافشان می باشد.

با پایان یافتن این هفته خطر سقط جنین نیز صفر خواهد شد.

 

شرایط مادر در هفته چهاردهم بارداری

حرکات ضعیف جنین برای بعضی از بانوان قابل تشخیص می باشد. در بانوانی که لاغر هستند، بزرگ شدن شکم محسوس است. تمامی عضلات و رباط ها در حال کشیده شدن می باشند تا فضای مناسب برای رشد جنین فراهم شود. شما نیز با پوشیدن لباس های متناسب با رشد جنین، همراه این تغییرات شوید. امکان دارد در طول این فرایندها و بزرگ شدن رحم، شما با دردهای شکمی مواجه شوید.

پهنای دو انگشت دستتان را در قسمت تحتانی شکم، بر روی لگن بگذارید تا بتوانید سر رحم خود را لمس کنید.

افزایش دمای بدن، تیره شدن هاله ی سینه ها، پوست اطراف ناف، ران ها و زیر بغل تماما از تغییراتی است که در این هفته رخ خواهد داد. حتی ممکن است در صورتتان لکه های قهوه ای مشاهده کنید. نگران نباشید زیرا این لکه ها کاملا طبیعی است و به راحتی با ماسک های خانگی از بین خواهد رفت.

امکان دارد با گرفتگی عضلات نیز روبه رو شوید. کمبود کلسیم و پتاسیم باعث کند شدن گردش خون و بروز این گرفتگی ها می شود.

افزایش وزن تغییر دیگری است که از این هفته به بعد با آن مواجه خواهید شد اگر در هنگام باردار شدن وزن شما متناسب با شاخص توده ی بدنی تان (BMI) بوده باشد، در این هفته حدود نیم تا یک کیلو بیشتر خواهید شد. الگوی افزایش وزن در هفته های بارداری را با توجه به وزن اولیه خود، می توانید از پزشکتان دریافت کنید.

تمامی این تغییرات و اتفاقات می تواند در برخی بانوان متفاوت باشد.

 

 

شرایط و عکس جنین در هفته چهاردهم بارداری

در هفته 14 جنین می تواند کنترل سر خود را برعهده بگیرد و دیگر چانه او به سینه اش نمی چسبد. یکی از عواملی که به او کمک می کند تا سر خود را به راحتی نگه دارد، بزرگ تر شدن گردن وی می باشد.

اعضای صورت، اندام ها و عملکرد آن ها رشد چشم گیری دارد. با ارسال پیام های عصبی توسط مغز به صورت، جنین می تواند اعضای صورتش را بیشتر از قبل تکان دهد.

حال می تواند به صورتش چنگ بیاندازد اما پاها نیاز به زمان بیشتری دارند تا اندازه شان متناسب با بدن شود.

برخی از اندام ها فعالیت خود را شروع کرده اند. تولید صفرا توسط کبد، تولید گلبول های قرمز توسط طحال و تولید هورمون های تیروئید آغاز شده است.

رشد مو در سر جنین ادامه دارد و مقداری از ابرو های آن نیز رشد خواهد کرد. پوششی کرک مانند از مو برای گرم ماندن بدن تولید می شود، این پوشش با بزرگ تر شدن جنین کم کم می ریزد اما برخی از نوزادان آن را تا بعد از تولد همراه خود دارند. در نهایت تمامی این کرک ها از بین خواهد رفت.

مایع آمنیوتیک داخل کیسه آب، دور تا دور جنین را پوشانده است تا او بتواند در آن شناور باشد و به راحتی بچرخد. جنین که تا شروع هفته چهاردهم از این آب خورده است، دیگر می تواند در آن ادرار نیز بکند. همچنین جنین از طریق بازدم در این مایع تنفس دارد تا برای نفس کشیدن در خارج از رحم آماده شود. مایع آمنیوتیک قادر است، چند ساعت یک بار خود را بازسازی کند.

این هفته با بزرگ تر شدن آلت تناسلی جنین، تشخیص جنسیت راحت تر می شود.

قد جنین در هفته 14 بارداری به صورت عادی باید 8.7 سانتی متر و وزن آن باید 43 گرم باشد.

 

 

بارداری دوقلویی در هفته چهاردهم بارداری

به دلیل افزایش زیاد هورمون های بدن در اوایل بارداری دوقلویی، ویار و علایم بارداری در بانوانی که دوقلو باردار هستند نسبت به بارداری تک قلویی بیشتر خواهد بود بنابراین باید به دنبال  راهکارهایی مناسب برای غلبه بر این ویارها باشید و طبق آن ها عمل کنید. [wrepi value="post_255"]

 

توصیه و مراقبت های هفته چهاردهم بارداری

همیشه همراه خود یک مواد غذایی مقوی داشته باشید تا در هنگام گرسنگی میل کنید.

بهداشت دهان و دندان در این دوران اهمیت بالایی دارد. به دلیل تورم لثه ها احتمال عفونت دندان ها بالاتر خواهد رفت بنابراین بعد از هر وعده غذایی دندان ها و لثه هایتان را به خوبی مسواک بزنید.

زمان آن رسیده است که دیگر لباس های گشادتری بپوشید. با رشد جنین و بزرگ تر شدن شکم، بهتر است لباس های راحت تری تنتان کنید تا تحت فشار نباشید و هم در رشد جنین اخلالی پیش نیاید.

در هنگام نشستن حتما پشت خود را صاف نگه دارید و به صورت چهار زانو و یا ضربدری بنشینید.

توصیه می شود بعد از مدتی ایستادن حتما استراحت کنید زیرا ایستادن به مدت طولانی باعت واریس وریدی می شود. در این حالت سعی کنید پاهایتان را بالاتر از قلبتان قرار دهید.[wrepi value="post_280"]

 

تغذیه در هفته چهاردهم بارداری

ویتامین c برای تقویت سیستم ایمنی بدن بسیار مفید می باشد و  خواص اکسیداتیو آن به بهبود سریع سلول های آسیب دیده کمک می کند بنابراین سعی کنید ویتامین c را به مقدار کافی مصرف کنید. پرتقال یکی از منابع غنی این ویتامین است.

در این دوران مقدار کلیسم ذخیره شده در بدن شما حائز اهمیت می باشد. حواستان به مقدار مصرف کلسیم باشد و برای تامین کلسیم، شیر کم چرب بخورید. کلسیم نقش مهمی در رشد و پرورش استخوان های جنین دارد.

هیچ وقت گرسنه نمانید، همه جا همراه خود خوراکی مقوی داشته باشید.

 

روابط زناشویی در هفته چهاردهم بارداری

بانوان باردار در سه ماهه دوم خود بیشترین آرامش را تجربه می کنند. از نظر پزشکی روابط زناشویی در سه ماهه دوم هیچ منعی ندارد. با افزایش گردش خون در نواحی تناسلی و واژن، میل جنسی و آمادگی برای برقراری روابط جنسی در بانوان باردار افزایش می یابد.

 

انواع آزمایش ها در هفته چهاردهم بارداری

آزمایش آمنیوسنتز یکی از مهم ترین آزمایشات بارداری برای تشخیص عفونت و اختلالات کروموزومی است. این آزمایش از مایع آمنیوتیک که حاوی سلول های جنین می باشد، به وسیله یک سوزن گرفته می شود. همچنین آزمایش آمنیوسنتز قابلیت بالایی در تشخیص سندروم داون و تریزومی 13 را دارد و در مادران بالای 35 سال از این آزمایش برای تشخیص وجود نقص های مادرزادی استفاده می کنند. این آزمایشات معمولا مابین هفته های 14 الی 16 بارداری انجام می شود.

 

نکات و موارد ممنوعه در هفته چهاردهم بارداری

اجسام سنگین

برداشتن و جابه جا کردن اجسام سنگین احتمال خونریزی را در پیش دارد بنابراین در این دوره از بلند کردن اجسام سنگین خودداری کنید. در مواقع اجبار به مانند بغل کردن فرزند دیگر خود، حتما نشسته، پشت خود را صاف نگه داشته و از عضلات پا برای بلند شدن استفاده نمایید.

سفر با هواپیما

در سفرهای طولانی مدت با هواپیما، در حالت نشسته پاهایتان را خم و راست کنید و هر چند وقت یک بار از سر جایتان بلند شوید و در راهروها قدم بزنید. برای راحتی خود لباس های تنگ نپوشید.

 

هفته چهاردهم بارداری

 

نکته هایی برای پدران در هفته چهاردهم بارداری

در مورد مسائلی همچون انتخاب اسم، شیر دادن به نوزاد، تنها گذاشتن فرزند و دیگر مواردی که بعد از زایمان پیش خواهد آمد با همسر خود صحبت کنید.

به همسر خود این اطمینان را بدهید که می توانید در نگه داری از کودک به او کمک کنید و در مورد محدودیت هایتان و مسائل مراقبت از کودک حرف بزنید.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد