هفته پانزدهم بارداری

وقت تعیین جنسیت جنین فرا رسیده است. البته همه چیز به طرز قرار گرفتن جنین بستگی دارد تا تشخیص راحت تر بشود اگر این هفته موفق به تعیین جنسیت نشدید، عجله نکنید هفته های بعد تشخیص واضح تر خواهد شد.

تغییرات مادر از این هفته به بعد بیشتر خواهد شد. احساسات و خلق و خوی شما کم کم ثبات بیشتری پیدا می کند. تغییر در سایز سینه ها، شکم و دور کمر هم بسیار محسوس می باشد.

گرفتگی بینی و خون دماغ دو نمونه دیگر از این تغییرات است. تولید استروژن بیشتر باعث تورم غشای مخاطی و ترشح بیشتر مخاط می شود. همچنین با افزایش حجم خون که همواره ادامه دارد رگ ها گشادتر خواهد شد و امکان خونریزی از بینی را خواهید داشت.

 

شرایط مادر در هفته پانزدهم بارداری

در سه ماهه دوم رحم کم کم از لگن که به خوبی در آن جای گرفته است، به سمت شکم بالا می آید. این کشیده شدن که متناسب با رشد جنین اتفاق می افتد به پرده دیافراگم که درست مابین شکم و سینه ها قرار دارد فشار آورده و باعث تنگ شدن نفس می شود. تغییرات و اندازه رحم در بانوان متفاوت می باشد بنابراین امکان دارد در هفته پانزدهم بارداری شکم شما زیاد در چشم نباشد.

قلب شما برای تامین روزانه حجم خون مورد نیاز خود و جنین کمی بزرگ تر می شود و بازدهی آن 20% افزایش می یابد. با افزایش فعالیت قلب و حجم خون امکان دارد با گرفتگی بینی و حتی خونریزی آن مواجه شوید در نتیجه سعی کنید به بدنتان زیاد فشار نیاورید و خودتان را خسته نکنید.

هر هفته به طور متوسط باید نیم کیلو نهایت یک کیلو اضافه وزن داشته باشید پس نگران افزایش وزنتان نباشید. برای داشتن اضافه وزن مناسب، روزانه 300 کالری بیشتر مصرف نمایید و توجه داشته باشید اضافه وزن کاملا طبیعی است اما اگر روند این اضافه وزن به طور ناگهانی سرعت گرفت و شدید شد، احتمال وجود مشکلاتی در بارداری به نام پره اکلامپسی می باشد که باید سریعا به پزشک خود اطلاع دهید.

 

هفته پانزدهم بارداری

 

شرایط و عکس جنین در هفته پانزدهم بارداری

از اتفاقات مهمی که در این هفته برای جنین شما رخ خواهد داد تشکیل سه استخوان گوش میانی وی می باشد. با تشکیل این استخوان ها فرزند شما قادر به شنیدن خواهد بود و شما می توانید از الان با او صحبت کنید و او نیز کاملا حرف های شما را می شنود و بعد از تولد به آسانی صدای شما را تشخیص خواهد داد. همچنین استخوان ها و عضلات پشت در حال تکامل و قوی شدن هستند تا جنین بتواند سر و گردن خود را به راحتی نگه دارد. در این زمان یادتان باشد مکمل های کلسیم خود را به موقع مصرف کرده تا به رشد استخوان هایش کمک کنید.

جنین هر روزش را با یک دم و بازدم آغاز می کند و این تمرینی برای نفس کشیدن و تقویت ریه هایش می باشد، او این دم و بازدم را در مایع آمنیوتیک انجام می دهد و با این کار کیسه های هوایی در ریه هایش تشکیل می شود.

حال پاهای جنین نسبت به دست هایش بزرگ تر و فعالیت هایش هم زیادتر شده است. شاید بتوانید برخی از ضربه هایی که به شکم تان می زند را حس کنید اما چند هفته دیگر هنوز جا دارد تا تکان ها و لگدهایش را کاملا متوجه شوید. بدن او حال مستقیم ایستاده و از سرش جلوتر حرکت می کند.

پلک های او تا هفته بیست و هفتم بارداری بسته خواهد ماند. مژه ها بر روی پلک های بسته اش می روید و ابروهایش کامل می شود و چشم ها تنها قادر به تشخیص نورهای روشن هستند.

موی جنین هنوز توسط رنگ دانه های آن رنگ نگرفته است و بیشتر شبیه به کرک های روی میوه ها است.

چربی کم کم در زیر پوست جنین نقش می بندد اما همچنان رگ های خونی او قابل دیدن می باشد.

قد جنین در هفته 15 بارداری به صورت عادی باید 9 تا 11 سانتی متر و وزن آن باید بین 50 الی 107 گرم باشد.

 

هفته پانزدهم بارداری

 

بارداری دوقلویی در هفته پانزدهم بارداری

اگر دو و یا چند قلو باردار هستید احتمال ابتلا به فشارخون بالای بارداری در شما نسبت به دیگران سه برابر بیشتر خواهد بود. همچنین امکان دارد نسبت به بارداری های تک قلویی زودتر و شدیدتر دچار این بیماری شوید.

احتمال جداشدگی جفت در بارداری های دوقلویی بیشتر می باشد.

 

توصیه و مراقبت های هفته پانزدهم بارداری

  • در صورت احساس تنگی نفس، ناراحتی قلبی و کبود شدن ناخن هایتان سریعا به پزشک خود مراجعه کنید.

  • اگر در این زمان سرما خوردید به طوری که تب شدیدی داشتید و مدت زمان طولانی تب شما پایین نیامد به سرعت به پزشک مراجعه کنید زیرا بالا بودن تب شما امکان ایجاد آسیب های مغزی جنین را دربر دارد.

  • زگیل های تناسلی که در اطراف کانال زایمان و معقد دیده می شود، می تواند در هنگام زایمان مشکلاتی را به وجود آورد. در صورت مشاهده این زگیل ها حتما برای درمان آن ها اقدام کنید زیرا ممکن است در آینده باعث به وجود آمدن سرطان رحم شود.

  • زمان پوشیدن لباس های بارداریتان رسیده است. از این هفته به بعد لباس های بارداری به تن کنید تا احساس راحتی داشته باشید.

 

تغذیه در هفته پانزدهم بارداری

آجیل های سالم می تواند نقش مهمی در تغذیه شما در دوران بارداری داشته باشد زیرا آجیل سرشار از چربی های اشباع نشده، پروتئین، منیزیم و ویتامین های A و B است و برای کاهش ابتلا به بیماری های قلبی توصیه می گردد. بادام، بادام زمینی، گردو و پسته از بهترین میان وعده ها هستند.

تعداد وعده های غذایی خود را افزایش دهید. برای این کار می توانید غذایتان را با مقدار کمتر ولی در وعده های بیشتر مصرف کنید.

غذایتان را در کمال آرامش و به آرامی میل کنید و سعی نمایید دیر وقت و نزدیک به زمان خوابتان غذای سنگین نخورید و بعد از میل کردن وعده غذایی به مدت طولانی دراز نکشید.

 

ورزش در هفته پانزدهم بارداری

حال شما راحت تر از قبل می توانید تمرینات ورزشی مناسب را انجام دهید زیرا رباط ها و عضلات شما نسبت به هفته های قبل نرم تر شده است.

کلاس های یوگای مخصوص بارداری گزینه مناسبی برای تمرینات هوازی و تنفسی می باشد، نگران نباشد هنوز دیر نشده است می توانید از همین هفته به این کلاس ها بپیوندید. آشنایی با دیگر بانوان باردار، معاشرت با آن ها و در میان گذاشتن تجربیات بارداری تان، از مزیت های دیگر رفتن به این کلاس ها می باشد.

 

روابط زناشویی در هفته پانزدهم بارداری

رابطه جنسی در سه ماهه دوم هیچ ممنوعیتی ندارد. مایع آمنیوتیک و یا همان کیسه آب از جنین محافظت می کند و علاوه بر آن گردن رحم با لایه ضخیمی به نام موکوسی پوشیده شده است در نتیجه هیچ آسیبی به جنین وارد نمی شود. تنها، فشاری که به مادر در زمان برقراری رابطه جنسی ممکن است وارد شود و راحتی او حائز اهمیت است زیرا کیسه آب برای جنین نقش ضربه گیر را ایفا می کند.

 

انواع آزمایش ها در هفته پانزدهم بارداری

حتی اگر غربالگری سه ماهه اول را انجام داده باشید، باید از طریق آزمایش خون سطح آلفافتوپروتئین خون شما اندازه گرفته شود. میزان سطح آلفافتوپروتئین در خون مادر می تواند به تشخیص وجود نقص های لوله عصبی جنین کمک کند. اگر سونوگرافی NT را همراه با غربالگری سه ماهه اول انجام نداده باشید و یا حتی غربالگری سه ماهه اول را انجام نداده باشید پزشک برای شما در کنار غربالگری سه ماهه دوم، آزمایش چهارگانه خون را نیز تجویز می کند.

این آزمایشات معمولا بین هفته های 15 تا 17 صورت می گیرد.

 

نکات و موارد ممنوعه در هفته پانزدهم بارداری

لبنیات محلی مصرف نکنید

لبنیات محلی عموما از شیرهای غیر پاستوریزه درست می شوند که می تواند شامل باکتری به نام لیستریا باشند. باکتری لیستریا منجر به زایمان زودرس، سقط و مرگ جنین می شود بنابراین سعی کنید خامه و پنیر های محلی و نرم نخورید و تنها از محصولات لبنی پاستوریزه در بسته بندی های بهداشتی مصرف کنید.

سفر با هواپیما

در هنگام بستن کمربند صندلی هواپیما، آن را از زیر شکم تان رد کرده و سپس ببندید. اگر صندلی شما مناسب و راحت نیست به مهماندار اطلاع دهید تا صندلی را برای شما تنظیم نماید. همچنین در طول سفرتان با هواپیما، آب فراوان بنوشید تا اثرات آب و هوای خشک کابین را کم کند.

 

نکته هایی برای پدران در هفته پانزدهم بارداری

با خواندن کتاب و مقالات دوران بارداری از تغییراتی که در این دوران برای همسرتان ایجاد می شود مطلع شوید. این آگاهی به شما کمک می کند تا به راحتی در دوران بارداری همراه همسرتان باشید و این دوران برای همسرتان به آسانی طی شود. همچنین این نکته را به یاد داشته باشید که اکنون همسر شما کارهای روزمره ی خود را نمی تواند به راحتی قبل انجام دهد پس در کنارش باشید و به او در کارهایی که دیگر نمی تواند انجام دهد، کمک کنید.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد