هفته چهارم بارداری

تبریک می گوییم

از هم اکنون شما یک مادر هستید و وظیفه ی 9 ماه مراقبت از فرزند دلبندتان بر دوش شماست و مسئولیت شما در این هفته بیش از پیش افزوده خواهد شد. جهت طی کردن این دوره با نی نی کالا همراه باشید.

 

هفته چهارم بارداری

 

شرایط و عکس جنین در هفته چهارم بارداری

بدن جنین در این هفته تغییرات گسترده ای انجام می دهد. در واقع مدتی بعد از ساخته شدن سیستم های عصبی و گردش خون، سیستم گوارشی اولیه و دهان جنین با ساخت یک کیسه در جلو که به تدریج به طرف جلو رشد می کند، شروع به شکل گیری می کنند.
در این هفته، طرح چشم و گوش و همچنین دم و سر جنین به راحتی در سونوگرافی قابل تشخیص و با 3 سانتی متر درازا همانند یک نوزاد شده است.

صورت شروع به شکل گرفتن کرده و شیار عصبی کامل گردیده است.

همچنین رشد مغز، سرعت چشمگیری پیدا کرده و یک برآمدگی بزرگ در قسمت پایین جنین که قلب می باشد به زودی به صورت موزونی شروع به تپش خواهد نمود.

 

وضعیت جنین در هفته 4 بارداری

 

شرایط مادر در هفته چهارم بارداری

در این هفته شاهد افزایش تولید استروژن و پروژسترون خواهید بود. این اتفاق زمانی روی می‌دهد که رحم تصمیم به نگهداری از بار جدید خود می‌گیرد و خوشه‌ای از سلول‌ها را در خود جای می‌دهد. این موارد باعث آزاد شدن هورمون HCG می‌شود و این یعنی همان هورمونی که باعث مثبت شدن تست بارداری شماست که زیباترین لحظه زندگیتان را رقم خواهد زد. شاید در این هفته درد خفیفی در شکم خود احساس کنید. این درد ناشی از آن است که جنین سعی دارد خود را به دیواره رحم بچسباند و این مسئله کاملا طبیعی می باشد.

اگر در این هفته خونریزی داشتید، رنگ خونی که دفع می کنید، نه به رنگ قرمز پررنگ دوران قاعدگی بلکه باید به رنگ صورتی و یا قهوه ای باشد.

در صورت داشتن درد شدید، تب و لرز یا خونریزی واژینال، ضروری است به پزشک مراجعه کرده و موضوع را با او در میان بگذارید.

ممکن است در این هفته کمی بی حوصله، بداخلاق و یا برعکس خوب و سرحال باشید اما نگران نشوید این موارد کاملا طبیعی است.

 

وضعیت مادر در هفته چهارم بارداری

 

راهکارهایی جهت مراقبت های دوران بارداری

  • در صورت مثبت بودن تست بارداری، حتما با یک پزشک قرار ملاقات گذاشته و در خصوص این موضوع با او صحبت کنید.

  • اما اگر تست بارداری شما منفی بود، در ماه بعدی دوباره آزمایش را تکرار نمایید ممکن است هنوز هورمون های بارداری به میزان کافی تولید نشده باشد.

  • اگر هم در طی این مدت عادت ماهیانه رخ داد، می توانید در ماه آینده برای بارداری اقدام کنید.

  • در دوران بارداری، سریعا سیگار کشیدن را کنار بگذارید. کاهش رسیدن اکسیژن، کاهش سرعت رشد و همچنین سرعت افزایش وزن جنین از مهم ترین نتایج سیگار کشیدن مادر می باشد. علاوه بر این موارد، سقط جنین و تولد زود هنگام از عواقب زیان بار استعمال سیگار است.

 

بارداری و بدن شما

شاید در این هفته شاهد لکه‌های کوچک باشید که به این ترشحات، خونریزی القایی می‌گویند. این احتمال دارد کمی فرسوده و خسته شوید. این اتفاق عموما در هفته اول بعد از عقب افتادن عادت ماهانه شما صورت می گیرد.

ممکن است علایمی همچون سفت شدن سینه ها، نفخ کردن، گرفتگی عضلات، کمر درد و تغییر ناگهانی حالات روحی را به عادت ماهیانه خود مرتبط بدانید، در حالیکه عادت ماهیانه ای فعلا از راه نخواهد رسید.

 

مراقبت های بهداشتی

جهت مراقبت بهتر از موهای خود، هر روز آن را شستشو دهید.

به هیچ عنوان از رنگ موی شیمیایی استفاده نکنید زیرا ممکن است باعث آسیب رسیدن به جنین شود.

افزایش دمای بدن برای جنین به هیچ وجه مناسب نیست بنابراین هنگام استحمام از آب با درجه ی حرارت بین 29 الی 31 درجه استفاده نمایید.

 

آزمایش های هفته چهارم بارداری

آزمایش شمارش کامل سلول‌های خونی به پزشک در بررسی مقدار هموگلوبین در سلول‌های قرمز خون شما کمک شایانی می نماید.

اگر کم خون باشید از علائم کم بودن مقدار هموگلوبین است که پس از آن پزشک بررسی می کند که آیا در صورت نداشتن آهن ایجاد شده یا خیر.

اگر مشکل از کمبود آهن باشد، پزشک حتما استفاده از مکمل‌های آهن و غذاهای غنی از آهن مثل گوشت بدون چربی را برای شما تجویز می کند.

همچنین در این آزمایش، مقدار گلبول های سفید و پلاکت های خون شما را نیز شمارش می کنند که اگر میزان گلبول های سفید شما بیش از اندازه باشد، نشانه ی وجود عفونت در بدن است.

 

هفته چهارم بارداری

 

تغذیه در هفته چهارم بارداری

بدن شما جهت رشد و تکامل جنین به میزان قابل توجهی کلسیم نیاز دارد.

کلسیم نقش کلیدی در تشکیل استخوان ها، دندان ها، تکامل گردش خون، سیستم عصبی و ماهیچه نوزاد دارد.

تا می توانید لبنیات مانند شیر و یا ماست کم چرب و یا بدون چربی مصرف کنید و آن را در 3 وعده غذایی خود جای دهید.

اگر بدنتان نتواند کلسیم مورد نیاز را از رژیم غذایی دریافت کند، آن را از استخوان های شما گرفته که این مورد، سبب ضعیف و یا حتی پوکی استخوان خواهد شد.

 

معجزه عسل

مخلوط عسل با مقداری دانه سبز هل درمان کننده ویار می باشد. عسل را با چند دانه پوست گرفته هل مخلوط کرده و در طول روز آن را مزمزه کنید.

برای کمتر شدن حالت تهوع صبحگاهی و درمان ویار آب پرتقال تازه با عسل یا دم کرده پوست پرتقال با عسل مخلوط زیره میل نمایید.

نبات و هل به نسبت مساوی آسیاب کرده و بعد از هر وعده غذا یک قاشق چای‌خوری قورت بدهید.

 

سلامتی

مراجعه به پزشک را در اولویت کار خود قرار دهید و به هیچ عنوان به روز دیگر موکول نکنید.

هفته پنجم بارداری تا هفته دهم بارداری که زمان تشکیل بافت عصبی جنین می باشد بسیار مهم بوده و مصرف فولیک اسید از اهمیت بالایی برخوردار است.

سعی کنید در هنگام گرفتن وقت از دکتر خود، از او درباره مصرف فولیک اسید سوال نمایید.

 

همسران در بارداری

مردان باید در طی 9 ماه بارداری در کنار همسرانشان و پا به پای آنان باشند و با تغییرات هورمونی و خلق و خوی همسرشان کنار بیایند.
تغییرات هورمونی برای مادران است، آن ها 9 ماه بچه را حمل می کنند و به دنیا می آورند اما این به معنی این نیست که پدران کاری نمی کنند.

در این میان شرایط مادران با پدران تفاوت های بیشتری دارد مادر در بدو باردار شدن دچار تغییرات و تحولاتی می گردد که این تغییرات در طی این 9 ماه بیشتر و بیشتر می شود از جمله تغییرات هورمونی که باعث ایجاد تغییرات رفتاری شده و همچنین تغییرات ظاهری که چشمگیرتر است .

زنان در این دوران ممکن است دچار بحران هایی از لحاظ روحی و روانی گردند که اگر از جانب همسرانشان مورد حمایت کافی قرار نگیرند مستعد ابتلا به افسردگی خواهند شد علی الخصوص افسردگی های پس از زایمان .

مادران در این دوران به علت تهوع و سرگیجه و ضعفی که دارند ممکن است دچار عدم تمرکز شوند و یا نوسانات خلق و خو در آن ها مشاهده شود مثلا زمانی بسیار خوشحال و خندان هستند و در دقیقه ای دیگر تمایل به گریه کردن دارند و یا حتی ممکن است بدون هیچ مشکلی از دست همسرشان عصبانی گردند. حساس و زود رنج شدن بیش از حد نیز گاهی زنان باردار را دچار مشکلاتی خواهد کرد در این زمان است که حضور همسری مهربان که به بانوی باردارش توجه ویژه نشان می دهد می تواند آرامش از دست رفته مادر جوان را به او بازگرداند.

 

خرید

خود را برای خرید لوازم بچه و لباس های خوب در 9 ماه آینده، آماده کنید زیرا از مهم ترین و بزرگترین خرید شما می باشد.

با کمی جستجو و تحقیق می توانید اجناس و کالایی با قیمت مناسب تهیه نمایید.

 

ورزش

شاید تا به حال شنیده اید که می گویند خانم های باردار باید استراحت کنند به صراحت می توان گفت که این باور غلطی است زیرا فواید ورزش کردن برای خانم های باردار بر همگان آشکار گردیده و زنانی که ورزش می کنند از وضعیت جسمانی مناسب و آمادگی کامل برخوردار هستند و به همین سبب، در زمان وضع حمل بسیار راحت تر هستند و دوران نقاهت کمتری خواهند داشت.

بعلاوه این احتمال نیز وجود دارد که سزارین اجباری در مورد آنها به حداقل برسد.

 

دوقلوها

با پیشرفت تکنولوزی پزشکی، پزشک به جای آنکه چند تخم را برای بالا بردن احتمال بارداری در چند نقطه جا گذاری کند، می تواند دقیقا یک تخم را در نقطه‌ای که از نظر باردار شدن کاملا مناسب و مورد نظر است، قرار دهد.

بنابراین به کمک این تکنولوژی احتمال بدنیا آمدن دوقلو یا چند قلو در اثر بارداری غیر طبیعی بالا نمی باشد.

 

هفته چهارم بارداری

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد