هفته بیست و سوم بارداری

اکنون اواسط ماه ششم بارداری هستید. این هفته با دیدن ترشحاتی که از سینه هایتان خواهید داشت، تعجب نکنید زیرا سینه هایتان در حال آماده کردن تغذیه فرزندتان می باشد. ورم پاهایتان این هفته هم همراهتان خواهد بود. در مورد لوسیون ها و محلول های طبی که امکان دارد در این دوران برای جلوگیری و یا رفع ترک های پوستی تان توصیه می شود، باید گفت هیچ منبع علمی در اثبات آن ها وجود ندارد و تنها بعضی از این لوسیون ها به کاهش خارش های ایجاد شده، کمک می کند.

 

شرایط مادر در هفته بیست و سوم بارداری

تنها یک سوم از بارداری تان باقی مانده است. از این هفته به بعد با تو چشم بودن شکم تان، توجه و محبت همه را به خود جذب خواهید کرد. در این هفته و یا هفته های آتی در برخی بانوان خط سیاهی به نام لینا نیگرا که به صورت عمودی در وسط شکم دیده می شود، ایجاد خواهد شد و هنوز دلیل مشخصی برای ایجاد این خط وجود ندارد اما در بعضی منابع گفته می شود به علت کشیده شدن عضله ی نگه دارنده شکمی به وجود می آید، در هر صورت نگران نباشید زیرا این خط بعد زایمان ناپدید خواهد شد.

قرمز شدن کف دست، کبود شدن پاهایتان و جوش هایی که در اثر تغییرات هورمونی به وجود می آیند، اتفاقاتی است که در این هفته با آن ها روبه رو خواهید شد. لکه های پوستی که قبلا بر روی صورت و شکمتان به وجود آمده اند تا زایمان همراهتان خواهد بود.

توجه داشته باشید تمامی این علایم و تغییرات، بخصوص تغییراتی که در پوست ایجاد می شود در بانوان متفاوت می باشد.

حال ارتباط بیشتری با فرزندتان برقرار کرده اید و به راحتی متوجه فعالیت های او می شوید به طوری که می توانید حدس بزنید الان خواب است یا بیدار.

 

هفته بیست و سوم بارداری

 

شرایط و عکس جنین در هفته بیست و سوم بارداری

هفته 23 بارداری با باز شدن چشم های جنین، شروع خواهد شد و او قادر به پلک زدن می باشد. در این هفته با اینکه رشد چشم هایش کامل شده اما خبری از رنگدانه های عنبیه او نیست.

خوردن مایع آمنیوتیک کار روزانه ی جنین است و امکان دارد با خوردن این مایع شروع به سکسکه کند و شما سکسکه های او را مانند انقباضاتی خفیف حس خواهید کرد.

در این هفته ماده ای ضخیم به نام مکونیوم که همان مدفوع جنین می باشد، روده های وی را دربر می گیرد. معمولا جنین تا چند روز بعد از زایمان دفع نخواهد داشت اما در برخی موارد در همان مایع آمنیوتیک دفع انجام می دهد.

موی نازک بدن جنین که لانگو نام دارد از هفته بیست و سوم بارداری به بعد تیره خواهد شد و ناخن هایش در حال رشد است.

او در برابر واکنش ها سریعا عکس العمل نشان می دهد. مثلا اگر صدای بلندی بشنود و یا احساس کند که کسی شکم مادرش را لمس کرده، واکنش نشان می دهد.

 

هفته بیست و سوم بارداری

 

بارداری دوقلویی در هفته بیست و سوم بارداری

مراقبت و مراجعه منظم به متخصص در بارداری دوقلویی بسیار اهمیت دارد. امکان دارد در این دوران نیاز به معاینه توسط یک متخصص مادر و جنین که در اصطلاح پزشکی متخصص پریناتولوژیست نامیده می شود، داشته باشید. پریناتولوژیست در زمینه بارداری های پرخطر فوق تخصص دارد اما عمدتا این متخصصین زایمان را به تنهایی برعهده نمی گیرند و حتما در کنار خود، پزشک زنان و زایمان نیز حضور خواهد داشت.

 

توصیه و مراقبت های هفته بیست و سوم بارداری

بواسیر یکی از بیماری های شایع در میان مردم می باشد و بارداری این بیماری را تشدید می کند. ایجاد و یا تشدید این مشکل به دلیل  افزایش جریان خون در اطراف لگن، فشار آوردن رحم در حال رشد، بزرگ و گشاد شدن رگ های خونی در انتهای روده بزرگ و مقعد و همچنین فشار هایی که در هنگام زایمان به خودتان می آورید، می باشد. با نزدیک تر شدن به هفته های آخر و حتی در بارداری های بعدی این بیماری وخیم تر می شود اما در برخی موارد این مشکل بعد از زایمان از بین می رود.

علایم و راهکارهایی برای بهبود بواسیر

خارش، درد، زخم در ناحیه مقعد و خونریزی بعد از دفع که اکثرا بر اثر فشار آمدن بر روی رگ های خونی و بیرون زدگی ها آن به وجود می آید، نشانه هایی از بیماری بواسیر می باشد. این خونریزی ها آسیبی به بارداری شما وارد نمی کند ولی اگر ادامه پیدا کرد و همچنین درد های آن برایتان قابل تحمل نمی باشد، به یک پزشک متخصص روده و یا جراح عمومی مراجعه کنید.

برای کاهش درد و التهاب آن می توانید روزی چند بار در وان آب گرم بنشینید و یا از کمپرس آب سرد و یخ بر روی مقعد استفاده کنید. همواره مقعد و اطراف آن را با استفاده از دستمال های مرطوب غیر عطری و یا باندهایی که مخصوص بیماران هموروئیدی تولید شده، تمیز نگه دارید.

دقت داشته باشید نشستن به مدت طولانی باعث فشار آمدن به معقد و راست روده می شود. سعی کنید هر چند وقت یک بار برای دقایقی بایستید و یا اگر امکان دراز کشیدن دارید، حتما به پهلو دراز بکشید.

 

تغذیه در هفته بیست و سوم بارداری

اضافه وزن و میزان کالری مصرفی در روز دو مسئله ی مهم در این دوران می باشد. در مورد اضافه وزن می توان گفت که در سه ماهه دوم و سوم بارداری اتفاق می افتد و براساس مطالعات پزشکی، با توجه به داشتن وزن نرمال در هنگام باردار شدن، در این هفته باید حدود 453 گرم وزن اضافه کنید.

پزشکان میزان دریافت کالری مورد نیاز بدن را در هر سه ماهه به صورت زیر شرح داده اند.

سه ماهه اول: همان میزانی که قبل از بارداری دریافت می کرده اید را ادامه دهید که به طور معمول بین 2000 تا 2200 کالری در روز می باشد. در این سه ماهه جنین به مواد مغذی بیشتری احتیاج دارد اما میزان کالری مورد نیازش کمتر است.

سه ماهه دوم: 340 کالری بیشتر از قبل مصرف داشته باشید. این مقدار کالری برابر با یک فنجان شیر کم چرب، یک برش نان گندم، یک تا یک دوم قاشق غذاخوری کره بادام زمینی و یک قاشق غذاخوری شیره انگور است.

سه ماه سوم: 450 کالری به مصرف قبلی تان اضافه کنید.

 

ورزش در هفته بیست و سوم بارداری

انجام حرکات سبک ورزشی به مدت 30 دقیقه در این دوران علاوه بر کاهش دردها و ناراحتی های موجود در دوران بارداری، برای جلوگیری از بیماری هایی مانند دیابت بارداری بسیار مفید می باشد.

 

انواع آزمایش ها در هفته بیست و سوم بارداری

عفونت مثانه و ادراری از بیماری های است که باید به موقع درمان شود. تشخیص و درمان آن نیز بسیار راحت می باشد. در دوران بارداری حدود 10 درصد از بانوان دچار این مشکل خواهند شد. این بیماری به راحتی در آزمایش ادرار دیده می شود و با مصرف آنتی بیوتیک که توسط پزشک تجویز می شود، درمان خواهد شد. عدم توجه به علایم این مشکل و درمان نشدن آن باعث ضرر رسیدن به مادر، عفونت کلیه ها و در آخر زایمان زودرس، در ماه های آخر بارداری می شود. نشانه های عفونت ادراری عبارت است از: تکرر ادرار بیش از حد، سوزش ادرار، درد در هنگام خروج ادرار، دردهای شدید در نواحی کمر و زیر شکم، تب، ادرار خونی، تهوع و استفراغ.

 

نکات و موارد ممنوعه در هفته بیست و سوم بارداری

گرمای زیاد ممنوع

دمای بالا و گرم شدن زیاد برای جنین مضرر می باشد به خصوص اگر در سه ماهه اول بارداری خود باشید بنابراین از حضور در مکان هایی که بسیار گرم می باشد مانند سونا، سولاریم، حمام با بخار آب زیاد و به مدت طولانی زیر آفتاب بودن امتناع کنید. همچنین در هنگام سرماخوردگی و تب بالا می بایستی به سرعت تب خود را پایین آورده تا مشکلی برای جنین به وجود نیاید.

نکاتی در سفر

در این دوران سیستم ایمنی بدن شما ضعیف تر شده است و احتمال بیشتری برای ابتلا به بیماری ها و عفونت را خواهید داشت بنابراین در هنگام سفر بهداشت را بیشتر از قبل رعایت کنید. همراه داشتن ژل های ضدعفونی کننده دست و بطری آب معدنی، نخوردن میوه های نشسته و غذاهای غیر بهداشتی از مواردی است که در هنگام مسافرت باید به آن توجه کنید زیرا انواع بیماری ها به خصوص مسمومیت های غذایی در دوران بارداری برای جنین بسیار خطرناک می باشد.

 

نکته هایی برای پدران در هفته بیست و سوم بارداری

مسئولیت شما بعد از به دنیا آمدن فرزندتان به مراتب بیشتر خواهد شد بنابراین باید خود را از الان برای در آغوش گرفتن و نگه داری فرزندتان آماده کنید و از لحاظ جسمی و روحی کاملا قوی باشید.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد