هفته سیزدهم بارداری

با وارد شدن به هفته سیزدهم، کم کم سه ماهه اول بارداری را پشت سر خواهید گذاشت و ماه چهارم را آغاز می کنید. از این هفته به بعد حالات ناخوشایند روحی و جسمی تان از بین می رود و حالات ظاهری بارداری از جمله بزرگ شدن شکمتان نمایان می شود.

شما می توانید این هفته شانس خود را برای فهمیدن جنسیت فرزندتان امتحان کنید اما اگر موفق به تشخیص جنسیت نشدید خیلی نگران نباشید تا هفته های آینده به طور قطعی خواهید فهمید که صاحب دختر هستید یا پسر.

از هفته 13 بارداری به بعد به دلیل افزایش خونرسانی به اندام هایتان، روحیه بهتری خواهید داشت و تمایلات جنسی تان نیز افزایش می یابد بنابراین از این دوران از زندگی مشترکتان و در کنار همسر بودن نهایت لذت را ببرید.

در دوران بارداری پوست شما حساس خواهد شد، برای جلوگیری از رنگین شدن بیش از حد پوستتان می توانید از کرم های ضد آفتاب با دوز های پایین استفاده نمایید.

 

سقط جنین در سه ماهه دوم بارداری

احتمال سقط جنین در سه ماهه دوم بارداری به ده درصد کاهش می یابد و  سقط جنین در این دوران بسیار نادر است. البته باید توجه داشته باشید برای بانوانی که بارداری دوم خود را سپری می کنند، احتمال سقط جنین قابل تشخیص نمی باشد. 

از مهم ترین دلایل سقط جنین در سه ماهه دوم بارداری می توان به مشکلات کروموزومی و دهانه رحم نامناسب اشاره کرد.

مشکلات کروموزومی یکی از دلایل اصلی سقط جنین در سه ماهه دوم بارداری به شمار می آید. این مشکلات می تواند از سه ماهه اول بارداری به وجود آمده باشد اما در آن دوران غیرقابل تشخیص باشد بنابراین با وارد شدن به سه ماهه دوم بارداری جنین به طور خود به خود سقط می شود.

پس از باروری دهانه رحم نرم می شود و تا زمان زایمان بسته خواهد ماند. با بسته ماندن دهانه رحم، محیطی امن برای جنین فراهم می شود از این رو دهانه رحم نقش مهمی در دوران بارداری را بر عهده دارد اما امکان دارد در بانوانی که دهانه رحم مناسبی ندارند در سه ماهه دوم بارداری، دهانه رحم گشاد شده و باعث سقط جنین شود.  

زخم داخلی و یا خارجی شکم، عفونت در اندام تناسلی، قلب معیوب جنین، ترومبوفیلی، جداشدگی و یا پایین افتادگی جفت از دیگر دلایل سقط جنین در سه ماهه دوم بارداری می باشد.

 

شرایط مادر در هفته سیزدهم بارداری

با کمتر شدن علایم بارداری مانند تهوع صبحگاهی و استفراغ، غذا خوردن شما بهتر می شود و روند رشد جنین نیز بیشتر خواهد شد البته باید توجه داشته باشید که این حالات در بعضی بانوان تا هفته 14 الی 20 باقی می ماند. از این هفته به بعد خستگی ها و بی حوصلگی های دوران بارداری را کم کم پشت سر می گذارید و سرحال تر از قبل خواهید بود.

اکنون رحم شما در زیر شکم قرار دارد و به شکل یک توپ نرم و گرد حس می شود. با رشد و بزرگ شدن رحم، علایم ظاهری بارداری در شما پدیدار شده و کم کم شکم شما بزرگ تر می شود. 

توصیه پزشکان در دوران بارداری این است که به صورت آهسته افزایش وزن داشته باشید.

 

هفته سیزدهم بارداری

 

شرایط و عکس جنین در هفته سیزدهم بارداری

در این هفته تمامی اعضای بدن جنین به یک اندازه رشد کرده اند و دیگر سرش بزرگتر از بقیه اعضا نمی باشد. حال تمامی اعضای شکمی او مانند روده ها، معده و ... از بند ناف به شکمش منتقل شده و فعالیت خود را آغاز نموده اند. 

سیستم گردش خون جنین سموم را از بدنش پاک می کند و پانکراس در حال ترشح انسولین می باشد. همچنین روده ها پرز هایی که در هضم غذا کمک می کنند را در این هفته می سازد.

عضلات و اعصاب جنین نیز رشد کرده اند و از زیر پوست نازک او رگ های خونی را می توان دید.

تارهای صوتی و دندان ها در حال تشکیل هستند و اکنون او قادر است هر چیزی که شما میل می کنید را مزه کند.

قد جنین در هفته 13 به صورت عادی باید حدود 7.6 سانتی متر و وزن آن 23 الی 25 گرم باشد.

 

هفته سیزدهم بارداری

 

توصیه و مراقبت های هفته سیزدهم بارداری

فرزند شما در حال رشد است و شما باید به سلامت و تغذیه خود بیشتر دقت داشته باشید. با وارد شدن به سه ماهه دوم بارداری به 340 کالری اضافه در روز احتیاج خواهید داشت که برابر با یک لیوان شیر و نصف ساندویچ کره بادام زمینی می باشد. سعی کنید برنامه غذایی خود را جوری تنظیم کنید که تمامی دسته های مواد غذایی از جمله مواد معدنی، عناصر، ویتامین ها و مواد مغذی با کالری مناسب را در برگیرد.

در کنار تغذیه باید به وضعیت جسمی و ورزش خود نیز اهمیت بدهید. شما می توانید از این هفته رفتن به کلاس های آموزش بارداری و زایمان را شروع کرده و  ورزش هایی همچون شنا و یوگا را نیز امتحان کنید.

اگر گرمایی هستید و خیلی زود گرمتان می شود بهتر است از لباس هایی با پارچه های طبیعی که از نخ و کتان درست شده اند، استفاده نمایید.

چانچه در سه ماهه دوم با علایم زیر روبه رو شدید، سریعا به پزشک مراجعه کنید.

  • اگر تهوع و استفراغ بسیار شدید داشتید.

  • خونریزی شدید می تواند نشانی از عفونت لگنی، جدا شدن جفت و یا باز شدن دهانه رحم برای زایمان زودرس باشد.

  • بسیاری از بانوان باردار در طی دوران بارداری خود به خصوص در اواخر بارداری دچار درد کمر و یا شکم می شوند و این درد ها به صورت طبیعی مدتی پس از زایمان از بین خواهد رفت اما گاهی امکان دارد نشانی از باز شدن دهانه رحم برای زایمان زودرس باشد. دقت داشته باشید که اگر بیش از 6 انقباض در یک ساعت داشتید، می تواند نشانه ایی از زایمان زودرس باشد. 


 

تغذیه در هفته سیزدهم بارداری

در دوران بارداری از مصرف میوه و سبزیجات تازه و رنگی غافل نشوید زیرا حاوی مواد معدنی و ویتامین های زیادی از جمله ویتامین C هستند که در جذب آهن کمک می کنند و با چربی کمتر منبع غنی از فیبرها را تشکیل می دهند. میوه و سبزیجات را روزانه مصرف کنید.

ماهی سالمون بخورید اما از مصرف پنیر های نرم مانند فتا، بری و ... خودداری نمایید تنها از محصولاتی که با شیر پاستوریزه درست می شوند، مصرف داشته باشید.

کافئین و ممنوعیت مصرف آن در دوران بارداری

در دوران بارداری خود به خصوص در سه ماهه اول و دوم بارداری از خوردن موادی که دارای کافئین هستند مانند قهوه، شکلات، نوشابه ها و حتی برخی از دارو ها خودداری کنید و یا مصرف آن ها را به حداقل برسانید زیرا کافئین دارای ترکیبات شیمیایی می باشد که باعث تحریک اعصاب مرکزی می شود.

  • مصرف روزانه 4 فنجان قهوه باعث اختلال در رشد جنین و به دنیا آمدن نوزاد با وزن کم می شود.

  • کافئین می تواند وارد شیر مادر شده و باعث بی قراری و کم خوابی نوزاد شیرخوار شما شود.

  • همچنین توجه داشته باشید که کافئین می تواند از جفت رد شده و وارد بدن جنین شود.

  • مصرف کافئین باعث تشنگی و مصرف بیش از حد آب می شود. دفع این آب، دفع کلسیم را نیز به همراه دارد و کاهش کلسیم در بدن شما در رشد و قوی شدن استخوان های جنین تاثیر منفی می گذارد.


 

ورزش در هفته سیزدهم بارداری

ورزش های شنا و یوگا را از این هفته شروع کنید تا دوران بارداری خود را با احساس بهتری سپری کنید. بعد از رفتن به استخر  و شنا کردن حتما به این نکته پی خواهید برد که چرا پزشکان به این موضوع تاکید خاصی دارند.

 

انواع آزمایش ها در هفته سیزدهم بارداری

این هفته آخرین مهلت برای انجام تست غربالگری سه ماهه اول بارداری است بنابراین اگر تا الان به سراغش نرفته اید، این هفته را از دست ندهید.

 

نکات و موارد ممنوعه در هفته سیزدهم بارداری

ورزش های سنگین و دشوار ممنوع

از ورزش های پر جست و خیز مانند اسکی، اسب سواری، فوتبال، بسکتبال و ... خودداری کنید زیرا از این هفته به بعد و با وارد شدن به سه ماهه دوم بارداری و با توجه به بزرگ شدن شکم باید مراقب باشید تا ضربه ایی به شکمتان وارد نشود. همچنین در مورد ورزش هایی که نیاز به حفظ تعادل دارد باید محتاط باشید زیرا با بزرگ شدن شکمتان تسلط کمتری بر حفظ تعادل خود خواهید داشت بنابراین توصیه می شود از هفته 12 الی 14 بارداری ورزش هایی مانند دوچرخه سواری و حتی پدال زدن دوچرخه ثابت را نیز کنار بگذارید.

 

نکاتی در سفر

در سفر با هواپیما به صندلی که رزو می کنید دقت کنید. سعی کنید جایتان از هر لحاظ راحت باشد، به طور مثال صندلی تان وسط هواپیما درست روی بال ها باشد زیرا روی بال ها صاف ترین قسمت هواپیما می باشد و یا صندلی هایی که در جلوی آن فضای بزرگی وجود دارد را انتخاب کنید. همچنین صندلی هایی که کنار راهرو هستند، می تواند گزینه خوبی برای بانوان باردار باشد زیرا عبور و مرور از این صندلی ها راحت تر است.

 

نکته هایی برای پدران در هفته سیزدهم بارداری

در هنگام چکاپ و ویزیت های پزشکی همراه همسرتان باشید زیرا امکان دارد همسرتان از سابقه پزشکی خانواده شما اطلاعاتی نداشته باشد و این اطلاعات برای بیماری های ژنتیکی جنین لازم است بنابراین حضور شما در کنار همسرتان  علاوه بر روحیه دادن به او، می تواند بسیار مفید باشد.

در این دوران توجه بیشتری به همسرتان داشته باشید و با دوست داشتن و محبت کردن به او، نقش مهمی در دوران بارداری همسرتان ایفا کنید.

 

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد